Energetyczne Centrum Nauki > Zaplanuj wizytę > Urodziny w ECN

Urodziny w ECN

2

Niepowtarzalne, niezapomniane, energetyczne…Takie są urodziny młodego naukowca w Energetycznym Centrum Nauki.


Oferujemy Państwu organizację nietypowego, popularnonaukowego przyjęcia urodzinowego w niesamowitej przestrzeni Energetycznego Centrum Nauki.

  • eksperymenty w laboratorium “Generator mocy”,
  • wyprawę po fabryce energii, szalone doświadczenia według czterech scenariuszy do wyboru,
  • naukowe przebrania (fartuchy, okulary i rękawice ochronne).

SCENARIUSZE OBOWIĄZUJĄCE OD ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Scenariusz 1: Eksperymentologia

Nasz kuchnie kryją wiele produktów spożywczych, które wykorzystujemy do przygotowywania potraw, pieczenia ciast, czy też wykonywania przetworów. Czy razem z rodzicami zastanawialiście się kiedyś nad odmiennym korzystaniem z dobrze znanych składników kulinarnych? W naszym laboratorium Ty i Twoi goście poznacie zupełnie nowe właściwości dobrze znanych substancji. Przyjrzycie się rozmaitym reakcjom chemicznym, sprawdzicie, które warzywo może być naturalnym wskaźnikiem pH oraz dowiecie się w jaki sposób dokonać kontrolowanej erupcji wulkanu. Bądźcie uważnymi badaczami, a otrzymacie certyfikat potwierdzający znajomości zasad efektywnego i bezpiecznego stosowania preparatów chemicznych o wysokim stopniu ryzyka, który uprawnia do prowadzenia eksperymentów wybuchowych, kolorowych, małych i dużych.

Scenariusz 2: Programologia

Każde laboratorium wyposażone jest w  naukowe przyrządy i urządzenia elektroniczne, więc i u nas zamieszkuje rodzina robocich towarzyszy – Ozobotów. Pomagają one zgłębiać tajniki programowania w atrakcyjny i intuicyjny sposób wykorzystując do tego kolory i światło. Narysuj linię, którą śledzić będzie robot, używając kredek stwórz trasę emocjonującego wyścigu, pomóż Ozobotowi, który zgubił się w mieście, a łącząc ze sobą na ekranie tabletu kolorowe bloki w łatwy sposób stwórz program, jaki wykona robot. Zaprogramuj roboty tak, aby opowiadały historie i zatańczyły Twój urodzinowy taniec, a funkcje, zmienne czy pętle przestaną być tajemnicą stając się doskonałą zabawą.

Scenariusz 3: Perfumologia

Zapachy są bardzo ważne w życiu człowieka. Sięgamy po nie, gdy chcemy sprawić radość bliskiej osobie wyjątkowym prezentem, jak i dla poprawy własnego nastroju. I choć mogłoby się wydawać, że perfumy są luksusowym symbolem obecnych czasów to miały swój początek już w prehistorii. Jak dalej przebiegał rozwój pachnideł i od jakiego czasu możemy mówić o rozkwicie branży perfumeryjnej? Czy aby tworzyć własne perfumy musimy mieć ponadprzeciętnie rozwinięty zmysł powonienia? Nie pozwól, aby odpowiedzi na te pytania przeszły Ci koło nosa i razem z gośćmi Twoich urodzin skomponujcie własną nutę zapachową, a nasze laboratorium na pewno zamieni się w pachnącą pracownię perfumiarską.

Scenariusz 4: Mydełkologia

W naszych domach znajdziemy wiele środków chemicznych, które pomagają nam zapewnić czystość, ale także znajdziemy wśród nich takie, które służą do pielęgnacji. Mydło jest jednym z nich. Jak jest historia mydła i jak powstaje? Dlaczego usuwa brud i co powoduje, że się pieni? Przeprowadź obserwacje i wykonaj doświadczenia, aby dowiedzieć się co to jest napięcie powierzchniowe, z czego składa się mydło, jaką ma budowę chemiczną i dlaczego myje. Razem z gośćmi stwórzcie własne glicerynowe pachnące mydełka, które udekorujecie, poznając zbawienne właściwości lawendy, pomarańczy czy też dzikiej róży. To będą bardzo kolorowe i aromatycznie urodziny.


Naukowe urodziny trwają 120 minut. Prócz wesołych doświadczeń w laboratorium, dzieci mają okazję eksperymentować na wystawie Energia. Zapewniamy miejsce do zorganizowania poczęstunku, a także kolorowe zaproszenia.

Tort, słodycze, napoje oraz zastawa stołowa dla gości (talerzyki, sztućce, serwetki itp.), a także obsługa cateringowa pozostają w zakresie opiekunów.


Urodziny są kierowane do dzieci w wieku 6-12 lat i są organizowane w soboty o godz. 10.30 i 15.30.

Minimalna liczba uczestników – 6 dzieci wraz z opiekunami.

Na 6-9 dzieci biorących udział w przyjęciu przypada minimalnie jeden opiekun (sugerujemy co najmniej dwóch). W organizację urodzin dla 10-15 dzieci muszą być zaangażowani co najmniej dwoje rodziców/opiekunów.

Koszt urodzin to 25 zł za każde dziecko, rodzice/opiekunowie grupy – wchodzą na ekspozycję w ramach biletów dla dzieci. Każda kolejna dorosła osoba chcąca zwiedzić wystawę musi uiścić opłatę za bilet urodzinowy dla opiekuna w wysokości 10.00 zł.

Cena biletu wstępu na urodziny obejmuje:

  • organizację warsztatów w laboratorium Generator Mocy,
  • materiały potrzebne do zajęć edukacyjnych,
  • naukowe przebrania (fartuchy, okulary i rękawice ochronne),
  • naukową zabawę na wystawie “Energia”,
  • udostępnienie przestrzeni laboratorium, potrzebnej do zorganizowania (przez opiekunów) poczęstunku urodzinowego dla dzieci,
  • udostępnienie miejsca w holu ECN na II piętrze niezbędnego do zorganizowania poczęstunku dla rodziców/opiekunów czekających na dzieci,
  • kolorowe urodzinowe zaproszenia.

Szczegółowe informacje otrzymają Państwo pod numerem 41 278 72 50 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00). Rezerwacje przyjmujemy na: rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl

Uwaga! Centrum Nauki działa na innych zasadach niż bawialnie dla dzieci. Przypominamy, że opiekunowie nie mogą pozostawić dzieci samych w przestrzeni interaktywnej ekspozycji i są za nie odpowiedzialni.

Przed rezerwacją terminu urodzin prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Zwiedzania Energetycznego Centrum Nauki. Organizacja urodzin i zakup biletów są równoznaczne z jego akceptacją.

Rodzice/opiekunowie są zobowiązani do pozostawienia w czystości przestrzeni laboratorium i holu, udostępnionej w celu zorganizowania poczęstunku.