Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Eko Piknik w Ogrodzie

Eko Piknik w Ogrodzie

Już 12 czerwca, w godz. 11:00 – 16:00, ECN KPT zaprasza mniejszych i większych odkrywców, dzieci, rodziców i całe rodziny do przedłużonego świętowania Dnia Dziecka w Energetycznym Ogrodzie Doświadczeń KPT.


To wyjątkowe wydarzenie, które co roku działania edukatorów ECN przenosi poza mury Centrum i pozwala zgłębić wiedzę poprzez samodzielne eksperymentowanie. Jednak to nie wszystko, ponieważ do udziału w pikniku zapraszane są inne instytucje, organizacje oraz firmy, którym bliska jest popularyzacja nauki i szeroko rozumiana edukacja.

W tym roku chcemy przybliżyć tematykę ekologii, zielonej energii oraz ochrony środowiska, a wydarzenie organizujemy w ramach realizowanego przez Kielecki Park Technologiczny projektu „Green Thinking Entrepreneur Youth”, a także Tygodnia Energii z Przyrodą (szczegóły wydarzenia TUTAJ), a także Dnia Dziecka. Podczas zbliżającego się eventu, wspólnie z partnerami zapraszamy na warsztaty, pokazy i inne aktywności popularnonaukowe dla dzieci i rodzin, które mają na celu pogłębienie wiedzy na temat otaczającego nas świata oraz uświadomienie jak ważna jest troska o naszą planetę. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających?

Energetyczne Centrum Nauki KPT przygotowało warsztaty dotyczące recyclingu. Będzie można dowiedzieć się m.in. w jaki sposób przetwarzać tworzywa termoplastyczne, do czego służą, a przy pomocy jednego z nich wytworzyć własnoręcznie przygotowany przez siebie upominek. Na miłośników eksperymentów czeka również pokaz chemiczny „W krainie niskich temperatur”, który odbędzie się o godz. 12:30 na scenie.

Na stoisku Kieleckiego Parku Technologicznego będzie można dowiedzieć się więcej na temat oferty KPT skierowanej m.in. do przedsiębiorców oraz osób, które chciałyby założyć swoją własną firmę, a także porozmawiać o możliwościach współpracy.

Muzeum Zabawek i Zabawy zaprosi do gier i zabaw dawnych. Zaprezentuje dawne akcesoria związane z czasem wolnym. Goście będą mogli się sprawdzić, grając w cymbergaja lub chodząc na szczudłach. Dawne akcesoria do zabaw wykonano z naturalnych materiałów, a każda prezentowana przez Muzeum zabawa i zabawka nie wymaga użycia prądu, a tylko i wyłącznie użycia siły własnych mięśni, dlatego też wszystkie zabawki są przyjazne dla środowiska. Podczas wydarzenia Muzeum zorganizuje także liczne konkursy i zabawy z nagrodami, które będą dawały możliwość oderwania się od świata wirtualnego i sprawdzenia się w świecie realnym. Prezentowane akcesoria do zabaw to popularne w dawnych czasach rozrywki, które działają na wyobraźnie gości, a dla młodszych stają się ciekawostką i inspiracją.

Na stoisku firmy EkoEnergia Polska odwiedzający będą mogli zapoznać się z ofertą firmy, a także dowiedzieć się jak czerpać energię z odnawialnych źródeł energii, w jaki sposób działają panele fotowoltaiczne, stacje do ładowania samochodów elektrycznych czy też specjalne drony oraz jak korzystać z tego typu rozwiązań we własnym gospodarstwie domowym bądź firmie. Dla dzieci przygotowano gadżety oraz konkursy z nagrodami. O godz. 13:00 będzie można udać się na spacer i dowiedzieć się jak działa Centrum Odnawialnych Źródeł Energii, a także obejrzeć jak pracują drony termowizyjne. Zapisy na zwiedzanie OZE będzie możliwe na stoisku EkoEnergii Polska.

Fundacja Odzyskaj Środowisko w ramach edukacyjnego projektu „Elektryczne Śmieci” realizowanego wspólnie przez Fundację, MB Recycling oraz organizację odzysku CCR zaprosi do udziału w warsztatach „Od pralki do ula!”. Nasz partner wspólnie z dziećmi poszuka odpowiedzi na pytania: Jak się czują pszczoły w mieście? Dlaczego miód jest słodki? Odkryje również tajemnice świata pszczół, a uczestnicy poznają sekrety wyjątkowych uli z recyklingu. W czasie warsztatów goście przekonają się, że recykling ma wymiar praktyczny, a bycie eko jest dziecinnie proste. Na koniec odbędzie się konkurs i degustacja miodu. Na stoisku na dzieciaki będą czekać zdrowe przekąski ze sklepu Zebrano Rano.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Promniku przygotowało gry i zabawy dla dzieci połączone z konkursem ekologicznym z drobnymi upominkami rzeczowymi, rebusami i zagadkami dotyczącymi tematyki segregacji śmieci i recyklingu.

Straż Miejska w Kielcach zaprezentuje atrakcje związane z promowaniem postaw świadomego i bezpiecznego uczestnictwa w życiu społecznym. Do dyspozycji odwiedzających będą: mega gra planszowa, duże puzzle, rebusy, szyfrogramy. Temat przewodni działań Straży to ”Wyrusz z nami w niesamowitą podróż edukacyjną” i będą one dotyczyć ekologii, ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa.

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach zaproszą do wzięcia udziału w rowerowym torze przeszkód, a najmłodsi wcielą się w role pieszych w miasteczku umiejętności drogowych, sprawdzą zachowania w ruchu drogowym i dowiedzą się jak prawidłowo postępować się jako pieszy. Dzieci będą mogły zobaczyć jak działa policyjny motocykl, ułożyć mega puzzle, a także wziąć udział w quizie o bezpieczeństwie.

Ochotnicza Straż Pożarna „Niewachlów” opowie o tym jak zachować się w sytuacji zagrożenia oraz jak udzielać pierwszej pomocy. Będzie również można zobaczyć jak jest wyposażony mini wóz strażacki, a także sprawdzić jak działa ręczna syrena.

O swojej ofercie dla młodych słuchaczy opowiedzą przedstawiciele Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej, a także zaproszą do udziału w konkursie z nagrodami w postaci gadżetów od Politechniki Świętokrzyskiej.

W godz. 11:00 -14:00 uczestników pikniku będzie również witać przesympatyczny rekin z Świętokrzyskiej Polany, z którym będzie można zrobić sobie zdjęcie, a w godz. 12:00 – 15:00 uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej na temat łazika marsjańskiego Politechniki Świętokrzyskiej oraz o misjach na Marsa. 

Z kolei Tropem Przygody zaprosi do udziału w grze terenowej z gadżetami od Kieleckiego Parku Technologicznego oraz Energetycznego Centrum Nauki KPT. Do wspólnej zabawy z chustą klanzą zaproszą również harcerze z Hufca ZHP Kielce – harcerze wcielą się w postacie żywiołów Wody i Ziemi, a zabawy będą zawierały elementy dyskusji nawiązującej do tematyki ochrony środowiska.

Uczestnicy pikniku będą mogli również skorzystać z dmuchańców od Krainy Szczęścia. O kubki smakowe zadbają eMKa Bistro oraz J@BUSKO.PL, a o muzyczną oprawę – DJ RobStan.


Wydarzenie odbędzie się na wolnym powietrzu, w Energetycznym Ogrodzie Doświadczeń KPT, przy ul. Olszewskiego 6 w Kielcach, w godz. 11:00 – 16:00. Wstęp na piknik jest bezpłatny. Uczestnicy wydarzenia są zobowiązaniu do przestrzegania obowiązujących obostrzeń sanitarnych i stosowania się do poleceń obsługi.

REGULAMIN PIKNIKU


W dniu pikniku będzie można również zwiedzić wystawę Energetycznego Centrum Nauki KPT, w następujących turach: 10.00 – 10.45, 11.00 – 11.45, 12.00 – 12.45, 13.00 – 13.45, 14.00 – 14.45, 15.00 – 15.45 oraz 16.00 – 16.45. Wstęp zgodnie z cennikiem dostępnym TUTAJ.