Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Warsztaty familijne: Świecące w ciemności – luminescencja

Warsztaty familijne: Świecące w ciemności – luminescencja

Z okazji Dnia Ojca, bilet na warsztaty oraz wystawę dla każdego Taty – 20%!

Światło, które nie jest ciepłe, czyli luminescencja. W Polsce możemy zaobserwować to zjawisko w letnie wieczory, gdy spacerując w pobliżu lasu lub zalewu, natkniemy się na rój świetlików. Za sprawą reakcji chemicznej, podczas której pigment – lucyferyna rozpada się przy udziale enzymu – lucyferazy, odwłoki świetlików zaczynają świecić zielonkawym światłem, co pomaga im w znalezieniu partnera.

Luminescencja występuje nie tylko na lądzie, ale też u organizmów morskich i stanowi główne źródło światła na dnie oceanów. Organizmy używają jej jako element komunikacji, do wabienia ofiar lub wręcz przeciwnie – do ochrony przed drapieżnikami. Luminescencję wykorzystują także niektóre gatunki roślin i ponad 40 gatunków grzybów!

Na naszych warsztatach będziecie mogli lepiej poznać to zjawisko dzięki wielu rozświetlonym eksperymentom!

Termin: 22 i 23 czerwca 2024, godzina 13:00
Czas trwania: 45 minut.
Koszt: 25 zł/os.
Bilety dostępne poprzez stronę: bilety.ecn.kielce.pl lub w kasie Centrum.

Warsztaty kierowane są do dzieci od 6 roku życia razem z rodzicami/opiekunami. Dzieci poniżej 13 roku życia muszą znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego również obowiązuje bilet wstępu.
Szczegóły pod nr 41 278 72 50.