Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Dzień Babci i Dziadka w ECN

Dzień Babci i Dziadka w ECN

Warsztaty tworzenia perfum, eksperymenty chemiczne oraz zwiedzanie wystawy „Energia”. To atrakcje, jakie przygotowało Energetyczne Centrum Nauki KPT z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. 21 oraz 22 stycznia babcie i dziadkowie mają wstęp wolny na wystawę i warsztaty. 


Dzień Babci i Dziadka będziemy świętować przez dwa dni. 21 stycznia w ECN odbędą się warsztaty „Poczuj miętę”, w trakcie których goście ECN będą tworzyć własne kompozycje zapachowe, a 22 stycznia – „Laboratorium młodego chemika”, podczas których uczestnicy poznają odmienne właściwości znanych składników kulinarnych i wykonają liczne doświadczenia chemiczne. Międzypokoleniowej, naukowej zabawie nie będzie końca również na wystawie ECN – mniejsi i więksi odkrywcy dowiedzą się więcej na temat energii, a także będą eksperymentować na interaktywnych stanowiskach w przestrzeni ekspozycji. W trakcie zwiedzania obejrzą również krótki filmik dotyczący energii w kinie ECN. 

MIĘDZYPOKOLENIOWE WARSZTATY

21.01, g. 13:00 – 13:45 – Poczuj miętę
Zapachy są bardzo ważne w życiu człowieka. I choć mogłoby się wydawać, że perfumy są luksusowym symbolem obecnych czasów to miały swój początek już w prehistorii. Jak dalej przebiegał rozwój pachnideł i od jakiego czasu możemy mówić o rozkwicie branży perfumeryjnej? Czy aby tworzyć własne perfumy musimy mieć ponadprzeciętnie rozwinięty zmysł powonienia?
W trakcie warsztatów familijnych goście znajdą odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania związane z perfumami, a także ze zmysłem węchu, skomponują własną nutę zapachową, a laboratorium ECN zamieni się w pachnącą pracownię perfumiarską.


22.01, g. 13:00 – 13:45 – Laboratorium młodego chemika
Nasze kuchnie kryją wiele produktów spożywczych, które wykorzystujemy do przygotowywania potraw. Czy zastanawialiście się kiedyś nad odmiennym korzystaniem z dobrze znanych składników kulinarnych?
W laboratorium ECN goście poznają ich zupełnie nowe właściwości. Przyjrzą się rozmaitym reakcjom chemicznym, sprawdzą, które warzywo może być naturalnym wskaźnikiem pH oraz dowiedzą się w jaki sposób dokonać kontrolowanej erupcji wulkanu.

ZWIEDZANIE WYSTAWY „ENERGIA” (21 – 22.01)
Na wystawie „Energia” goście będą mogli wybrać się w niezapomnianą podróż do świata energii, w którym każdy, niezależnie od wieku, poczuje się jak prawdziwy naukowiec. Skąd bierze się ropa naftowa? Ile energii potrzeba, żeby zaświecić w domu jedną żarówkę? Czy da się uruchomić ważący ponad 750 kg kołowrót, korzystając jedynie z siły własnych mięśni? Tego odwiedzający dowiedzą się, eksperymentując na wystawie „Energia”, na której znajdują się interaktywne stanowiska, w tym ważący ponad 750 kg kombajn górniczy czy kultowy Fiat 126P.

GODZINY ZWIEDZANIA WYSTAWY / REALIZACJI WARSZTATÓW (DZIEŃ BABCI I DZIADKA 21 – 22.01)
10.00 – 10.45 wystawa
11.00 – 11.45 wystawa
12.00 – 12.45 wystawa
13.00 – 13.45 warsztaty
14.00 – 14.45 wystawa
15.00 – 15.45 wystawa
16.00 – 16.45 wystawa

BILETY ORAZ GRUPA WIEKOWA
Warsztaty kierowane są do dzieci od 6 roku życia razem z rodzicami/opiekunami. Dzieci poniżej 13 roku życia muszą znajdować się pod opieką dorosłego, którego obowiązuje bilet wstępu.
Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasie Centrum. Liczba miejsc ograniczona.

21 oraz 22 stycznia babcie i dziadkowie mają wstęp wolny na wystawę i warsztaty. 

Szczegóły pod nr 41 278 72 50 lub mailowo rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl.