Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Wakacje z energią 2022

Wakacje z energią 2022

Czy postać z bajki może zatańczyć na naszej ręce? Dlaczego drzewa nazywamy „zielonymi płucami miast”? Dlaczego możemy tańczyć, uśmiechać się czy oddychać? To tylko część pytań, do których odpowiedzi wspólnie poszukamy z naszymi gośćmi podczas „Wakacji z energią”.


Zapraszamy do udziału w wakacyjnych warsztatach oraz do odkrywania wystawy „Energia”. W trakcie letnich spotkań w laboratorium ECN odkrywcy będą mieli okazję m.in. poznać sylwetkę polskiego fizyka Mieczysława Wolfkego i wykonać hologram; dowiedzieć się dlaczego drzewa są bardzo ważne dla środowiska i wykonać wiele eksperymentów z nimi związanych; przekonać się, jakie organizmy żywe potrafią emitować światło i wykonać przenośną „lampkę” oraz sprawdzić jak działają mięśnie, co lubią i czy warto o nie dbać. 

Z kolei eksperymentując na wystawie, zwiedzający odkryją świat energii. Dowiedzą się jak powstaje paliwo, zatankują malucha, poznają jak działają elektrownie wiatrowe czy też sprawdzą ile energii zużywa tradycyjna żarówka, a ile lampa LED.

Wyśmienitej zabawie nie będzie końca również w Energetycznym Ogrodzie Doświadczeń. To miejsce do eksperymentowania w plenerze, gdzie znajdują się m.in. strefa optyczna, siłownia, zjeżdżalnie, trampolina, nietypowa karuzela oraz ponad trzydziestometrowa tyrolka.


GODZINY ZWIEDZANIA (od 28 czerwca do 31 sierpnia 2022)

WTOREK – PIĄTEK

9.00 –  9.45 wystawa

10.00 – 11.30 wystawa + warsztaty dla grup

12.00 – 12.45 wystawa

13.00 – 13.45 wystawa / warsztaty dla gości indywidualnych

14.00 – 14.45 wystawa

15.00 – 15.45 wystawa

 

SOBOTA – NIEDZIELA

10.00 – 10.45 wystawa

11.00 – 11.45 wystawa

12.00 – 12.45 wystawa

13.00 – 13.45 wystawa / warsztaty

14.00 – 14.45 wystawa

15.00 – 15.45 wystawa

16.00 – 16.45 wystawa


TEMATY WARSZTATÓW:

Hologram – kreatywna przestrzeń

Jak złudzenia optyczne wpływają na ocenę rzeczywistości? Czy postać z bajki może zatańczyć na naszej ręce? Czy wiecie, że sto lat temu szesnastoletni Polak opatentował sposób na przesyłanie telewizji w „eterze”? Odpowiedzi na te i inne pytania uczestnicy poznają w trakcie warsztatów z okazji Roku Mieczysława Wolfkego – polskiego fizyka, wizjonera, współpracownika noblistów, o którym w swoich wykładach opowiadał Albert Einstein.

Za pomocą lasera zaobserwujemy kąt odbicia światła, sprawdzimy właściwości różnych powierzchni, oraz samodzielnie wykonamy hologram z materiałów, które każdy z nas ma w szufladzie swojego biurka.

Zielony parasol – o czym szumią drzewa w mieście?

Stanowią miły dla oka widok, bo jak powszechnie wiadomo zieleń uspokaja, a w upalny dzień doskonale chronią przed palącym słońcem. Z ich drewna możemy zbudować ławkę, na której przysiądziemy, by skosztować smakowitych plonów drzew owocowych. Jednak powodów, dla których warto chronić te największe rośliny jest zdecydowanie więcej. A czy wiecie, dlaczego drzewa nazywamy „zielonymi płucami miast” i czemu w naturalnym środowisku żyją dłużej? Poszukajcie odpowiedzi na naszych warsztatach, na których atmosfera nigdy nie jest drewniana!

Świecące w ciemności – luminescencja

Czy świetliki świecą tak samo jak żarówki? Czy istnieją świecące grzyby? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w trakcie eksperymentowania po ciemku! Dowiecie się, na czym polega zjawisko bioluminescencji i jakie organizmy żywe potrafią emitować światło. Nie obędzie się bez wielu intrygujących doświadczeń, w trakcie których sprawdzicie m.in. czy pieniądze i dokumenty świecą w ciemności, jakie substancje emitują światło i w jaki sposób zjawisko luminescencji pomaga w prowadzeniu śledztwa.

Inteligentna współpraca, czyli jak działają mięśnie 

Czy wiecie, że ciało człowieka to prawdziwe potężne laboratorium? Działa bez zarzutu, dzięki inteligentnej współpracy wszystkich jego elementów. Czy zastanawialiście się, skąd bierze się siła człowieka, albo dlaczego możemy tańczyć, uśmiechać się czy oddychać? Czy można zaobserwować pracę mięśni w eksperymentach? O tym, jak istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu odgrywają mięśnie, ile ich jest, jak działają, co lubią i czy warto o nie dbać dowiecie się na naszych warsztatach.

Jednym kliknięciem… – Photony

Miłośnicy programowania spotkają się z robotem Photon, który razem z nimi będzie poznawał świat. Uczestnicy zostaną jego przewodnikami i kompanami do zabawy, a korzystając z aplikacji multimedialnej oraz tabletu wybiorą się w niezapomnianą podróż do świata kodów. Pomogą robotowi poruszać się w określonych kierunkach, rozpoznawać kolory, wydawać dźwięki, reagować na bodźce oraz wchodzić w interakcję z otoczeniem.

Świecące w ciemności – luminescencja

Czy świetliki świecą tak samo jak żarówki? Czy istnieją świecące grzyby? Odpowiedzi na te i inne pytania uczestnicy warsztatów poznają w trakcie eksperymentowania po ciemku! Dowiedzą się, na czym polega zjawisko bioluminescencji i jakie organizmy żywe potrafią emitować światło. Nie obędzie się bez wielu intrygujących doświadczeń, w trakcie których goście sprawdzą m.in. czy pieniądze i dokumenty świecą w ciemności, jakie substancje emitują światło i w jaki sposób zjawisko luminescencji pomaga w prowadzeniu śledztwa.

Poczuj miętę

Zapachy są bardzo ważne w życiu człowieka. Sięgamy po nie, gdy chcemy sprawić radość bliskiej osobie wyjątkowym prezentem, jak i dla poprawy własnego nastroju. I choć mogłoby się wydawać, że perfumy są luksusowym symbolem obecnych czasów to miały swój początek już w prehistorii. Jak dalej przebiegał rozwój pachnideł i od jakiego czasu możemy mówić o rozkwicie branży perfumeryjnej? Czy aby tworzyć własne perfumy musimy mieć ponadprzeciętnie rozwinięty zmysł powonienia? Nie pozwól, aby odpowiedzi na te pytania przeszły Ci koło nosa, skomponuj własną nutę zapachową i „poczuj miętę” do nauki.

Optyka z przymrużeniem oka

Uczestnicząc w zajęciach, na własne oczy zobaczysz… oczy (gotowy model oka;)). Edukatorzy omówią zjawisko załamania promieni świetlnych, wyjaśnią na czym polega iluzja optyczna, a Ty wykonasz szereg eksperymentów z nią związanych.

Dlaczego tęcza jest kolorowa?

Tęcza – jedno z najpiękniejszych zjawisk występujących w przyrodzie. W Starym Testamencie symbol przymierza Boga z człowiekiem, według irlandzkiej legendy na jej końcu znajduje się garniec złota strzeżony przez skrzata Leprechauna. Czym właściwie jest tęcza i czemu zawdzięcza swe barwy? Jakie warunki muszą być spełnione, aby ją zobaczyć na niebie? Czy sami możemy wywołać tęczę? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać na naszych warsztatach. Nie zabraknie również „tęczowych” eksperymentów.

Laboratorium młodego chemika

Co się stanie, gdy zmieszamy sodę oczyszczoną z octem? Czy można napompować balon bez dmuchania? Czy wszystkie wybuchy muszą być niebezpieczne? Zamień się w prawdziwego naukowca, badaj i eksperymentuj w laboratorium „Generator mocy”.


WARSZTATY BĘDĄ ODBYWAĆ SIĘ WG PONIŻSZEGO HARMONOGRAMU

5, 6.07 – Świecące w ciemności – luminescencja

7, 8.07 – Zielony parasol – o czym szumią drzewa w mieście?

12, 13.07 – Inteligentna współpraca, czyli jak działają mięśnie

14, 15.07 – Hologram – kreatywna przestrzeń

19, 20.07 – Świecące w ciemności – luminescencja

21, 22.07 – Zielony parasol – o czym szumią drzewa w mieście?

26, 27.07 – Inteligentna współpraca, czyli jak działają mięśnie

28, 29.07 – Hologram – kreatywna przestrzeń

2, 3.08 – Świecące w ciemności – luminescencja

4, 5.08 – Zielony parasol – o czym szumią drzewa w mieście?

9, 10.08 – Inteligentna współpraca, czyli jak działają mięśnie

11, 12.08 – Hologram – kreatywna przestrzeń

16, 17.08 – Świecące w ciemności – luminescencja

18, 19.08 – Zielony parasol – o czym szumią drzewa w mieście?

23, 24.08 – Inteligentna współpraca, czyli jak działają mięśnie

25, 26.08 – Hologram – kreatywna przestrzeń

30, 31.08 – Świecące w ciemności – luminescencja

SOBOTA ORAZ NIEDZIELA

2 – 3.07 – Jednym kliknięciem… – Photony

9 – 10.07 – Świecące w ciemności – luminescencja

16 – 17.07 – Poczuj miętę

23 – 24.07 – Dlaczego tęcza jest kolorowa?

31.07 – Świecące w ciemności – luminescencja

6 – 7.08 – Inteligentna współpraca, czyli jak działają mięśnie

13 – 14.08 – Laboratorium młodego chemika

20 – 21.08 – Hologram – kreatywna przestrzeń w ramach obchodów Roku Mieczysława Wolfkego

27, 28.08 – Optyka z przymrużeniem oka


BILETY

Aktualne ceny biletów na wystawę oraz warsztaty podane są na stronie bilety.ecn.kielce.pl. Wstęp do Energetycznego Ogrodu Doświadczeń jest wolny.


REZERWACJE

Wybierając się do ECN grupowo, należy wcześniej dokonać rezerwacji pod nr 41 278 72 50 lub na adres rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl. Osoby indywidualne są zwolnione z rezerwacji, ale rekomendujemy zakup biletu online, aby przed wizytą mieć pewność dostępnych miejsc.