Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Festiwal Wiatru – ECN “w locie”

Festiwal Wiatru – ECN “w locie”

grafika z napisem festiwal wiatru

Już 18 września rozpoczyna się Festiwal Wiatru, który organizuje Miasto Kielce. Zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami, jakie z tej okazji przygotowało Energetyczne Centrum Nauki KPT.


Warsztaty popularnonaukowe „Lot do celu” oraz zwiedzanie wystawy Energetycznego Centrum Nauki KPT

„Gdybyśmy tylko mieli skrzydła…” – rozmyślał Leonardo da Vinci. Renesansowy geniusz wiele lat poświęcił na rozszyfrowanie zagadki ptasiego lotu i zaprojektowanie maszyny zdolnej unieść człowieka w przestworza. Co sprawia, że samolot lata, nie machając skrzydłami? Co wspólnego z lotnictwem ma kilkucentymetrowa ważka i niepozorny dmuchawiec? Obserwując przyrodę, człowiek spełnia marzenia i dokonuje wielkich rzeczy. I Ty leć z nami… prosto do celu!

Warsztaty są kierowane zarówno do grup zorganizowanych, jak i zwiedzających indywidualnie i będą odbywać się od 18 do 26 września: od wtorku do piątku o g. 10:30 oraz 12:30, a w soboty i niedziele o godz. 13:00.

Energetyczne Centrum Nauki KPT zaprasza również do zwiedzania wystawy „Energia”. Do dyspozycji jest 28 interaktywnych stanowisk przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Jedną ze stref wystawy jest „Powietrze i Woda”, która obok stref „Ogień i Ziemia” oraz „Człowiek” tworzy spójną opowieść o energii. Uczestnicy będą mieli okazję wypróbować min. turbinę wiatrową, gdzie wytwarzany poprzez korbkę wiatr o zróżnicowanym nasileniu pozwoli doświadczyć ile energii powstaje dzięki mniejszym i większym wiatrakom.

Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli, zgodnie z turami dostępnymi na stronie: https://ecn.kielce.pl/index.php/pl/zaplanuj-wizyte/1-godziny-otwarcia/.

Bilety na warsztaty oraz wystawę są dostępne przez stronę internetową https://bilety.ecn.kielce.pl/lub w kasach Centrum. Szczegóły pod nr 41 278 72 50 oraz na www.ecn.kielce.pl.


Plenerowa projekcja filmu „Mój przyjaciel orzeł”

 „Mój przyjaciel orzeł” to pełna przygód opowieść o wyjątkowej przyjaźni pomiędzy zamieszkującym górską okolicę chłopcem o imieniu Lukas a znalezionym przez niego rannym pisklęciem orła. Chłopiec postanawia pomóc dzikiemu zwierzęciu, wyleczyć jego złamane skrzydło i nauczyć latać. Tych starań nie popiera jednak ojciec Lukasa. Na początku orzeł jest nieufny, ale po pewnym czasie pomiędzy dwojgiem rodzi się prawdziwa przyjaźń. W oswajaniu zwierzęcia pomaga leśniczy Danzer, który bardzo dobrze zna się na zwyczajach dzikich zwierząt i zabiera do ich wyjątkowego świata.  

„Mój przyjaciel orzeł” (ang. Brothers of the Wind) – familijny film z 2015 roku w reż. Gerarda Olivaresa oraz Otmara Penkera. Główne role grają Jean Reno (jako Danzer), Tobias Moretti (jako ojciec Lukasa), Manuel Camacho (jako Lukas) oraz Eva Kuen (jako matka Lukasa).

Projekcja filmu odbędzie się 22 września o godz. 19:15 we współpracy Kieleckiego Parku Technologicznego z Kinem Moskwa, na parkingu Kina, przy ul. Staszica 5. Wstęp jest bezpłatny. Prosimy o zabranie ze sobą koców, leżaków oraz innych siedzisk.

Seans jest realizowany w ramach międzynarodowego projektu Green Thinking Entrepreneur Youth (Zielone myślenie przedsiębiorczej młodzieży), którego partnerem jest Kielecki Park Technologiczny. Projekt jest finansowany z Programu Erasmus+. Szczegóły projektu TUTAJ.


Naukowy KingSajz podczas pikniku „W porywach letniego wiatru” 

Odwiedzający stoisko Energetycznego Centrum Nauki KPT na kieleckiej Podkarczówce dowiedzą się, czym są polimery i termokurczliwość. Uczestnicy poznają specjalne tworzywo termoplastyczne, które będzie pomocne w wykonywanym eksperymencie. Użyją swojej wyobraźni plastycznej, a korzystając z magicznych zdolności pomniejszania i piekarnika, pod okiem edukatorów, wykonają zaprojektowane przez siebie breloczki.

Na stoisko edukatorzy ECN zapraszają 24 września, w godz. 16-19. Piknik odbędzie się na osiedlu Podkarczówka (teren zielony pomiędzy ul. Kalcytową, Galenową a ZSO nr 15).


Więcej informacji na temat wydarzeń w ramach Festiwalu Wiatru znajduje się na stronie Miasta Kielce TUTAJ.