Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Wrześniowe familijne weekendy w ECN

Wrześniowe familijne weekendy w ECN

Energetyczne Centrum Nauki KPT zaprasza na familijne weekendy. Eksperymentowanie na wystawie “Energia” oraz warsztaty popularnonaukowe to propozycja Centrum na soboty oraz niedziele września.


Co sprawia, że samolot unosi się w powietrzu? Czym jest tęcza i czemu zawdzięcza swe barwy? Czy istnieją świecące grzyby? To tylko część z pytań, na które uczestnicy warsztatów poznają odpowiedzi. Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem warsztatów.

04.09.2021, g. 13:00 – „Dlaczego robaczek świętojański świeci?”

05.09.2021, g. 13:00 – „Dlaczego tęcza jest kolorowa?”

11.09.2021, g. 13:00 – „Dlaczego tęcza jest kolorowa?”

12.09.2021, g. 13:00 – „Dlaczego robaczek świętojański świeci?”

18.09.2021, 19.09.2021, 25.09.2021, 26.09.2021, g. 13:00 – „Lot do celu” (w ramach Festiwalu Wiatru)


Koszt udziału w zajęciach wynosi 18 zł/os. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Warsztaty kierowane są do dzieci od 5 roku życia razem z rodzicami/opiekunami. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu. 


„Dlaczego tęcza jest kolorowa?”

Tęcza – jedno z najpiękniejszych zjawisk występujących w przyrodzie. W Starym Testamencie symbol przymierza Boga z człowiekiem, według irlandzkiej legendy na jej końcu znajduje się garniec złota strzeżony przez skrzata Leprechauna. Czym właściwie jest tęcza i czemu zawdzięcza swe barwy? Jakie warunki muszą być spełnione, aby ją zobaczyć na niebie? Czy sami możemy wywołać tęczę? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać na naszych warsztatach. Nie zabraknie również „tęczowych” eksperymentów.

„Dlaczego robaczek świętojański świeci?”

Czy świetliki świecą tak samo jak żarówki? Czy istnieją świecące grzyby? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz, eksperymentując w ciemności! Dowiesz się, na czym polega zjawisko bioluminescencji i jakie organizmy żywe potrafią emitować światło!

„Lot do celu”

Gdybyśmy tylko mieli skrzydła… – rozmyślał Leonardo da Vinci. Renesansowy geniusz wiele lat poświęcił na rozszyfrowanie zagadki ptasiego lotu i zaprojektowanie maszyny zdolnej unieść człowieka w przestworza. Co sprawia, że samolot lata nie machając skrzydłami? Co wspólnego z lotnictwem ma kilkucentymetrowa ważka i niepozorny dmuchawiec? Obserwując przyrodę człowiek spełnia marzenia i dokonuje wielkich rzeczy. I Ty leć z nami… prosto do celu!