Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Język młodzieży w praktyce, czyli PogChamp Verne!

Język młodzieży w praktyce, czyli PogChamp Verne!

Już 18 marca rusza PogChamp Verne! projekt, nad którym pracują licealiści z Zespołu Szkół im. Juliusza Verne’a. Wydarzenie jest realizowane we współpracy z Energetycznym Centrum Nauki KPT oraz Fundacją im. Jerzego Zaremby w ramach Tygodnia Kultury Języka.


Uczniowie klas drugich liceum zapraszają do wzięcia udziału w warsztatach dotyczących młodomowy. Podczas wydarzenia będzie można posłuchać literatury pięknej w nowym wydaniu, obejrzeć fragment prapremierowego spektaklu w przekładzie Oli, a także sprawdzić swoją znajomość najnowszej polszczyzny, zaś Mateo pokaże na przykładzie memów, do jakich nieporozumień dochodzi, gdy dorośli starają się używać języka młodzieży. Całość poprowadzą Majka i Julka z klasy II A, a nad częścią techniczną czuwać będzie Gabrysia i Piotrek.

Co sami uczniowie mówią na temat projektu PogChamp Verne? – Chcemy przybliżyć rodzicom i dorosłym naszą młodzieżową mowę i bardziej ich zapoznać z tematem różnych słów, które dopiero co wchodzą do języka polskiego  – mówi Ola.

Przedstawimy także prezentację, która będzie zawierała interakcję starszych ludzi z młodzieżą. Nagraliśmy również film, który zawiera scenkę z bardzo znanego dramatu i pozwolimy, aby starsi mogli ją odgadnąć – dodaje Julia. 

Na wydarzenie zapraszamy 18 marca 2021 r. o godz. 13:15. Transmisja odbędzie się na facebookowym profilu Zespołu Szkół im. Juliusza Verne’a (https://www.facebook.com/vernekielce/) oraz Energetycznego Centrum Nauki KPT (https://www.facebook.com/ECN.KPT). 

Tydzień Kultury Języka to coroczne wydarzenie, które ma na celu promowanie piękna języka polskiego oraz jego różnorodności, kształtowanie świadomości językowej i propagowanie kultury ojczystego języka. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury”.