Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Dzień Dziecka z e-nergią

Dzień Dziecka z e-nergią

Wyprawa w świat chemii, geologii, telekomunikacji… Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego razem z partnerami zaprasza na Dziecka Dziecka on-line.


Co roku z okazji tego ważnego święta organizujemy piknik popularnonaukowy w Energetycznym Ogrodzie Doświadczeń. Niestety, w związku z epidemią koronawirusa nie możemy spotkać się osobiście, dlatego nasze świętowanie przenosimy do sieci. Na uczestników „Dnia Dziecka z e-nergią” czeka wiele atrakcji, przygotowanych przez edukatorów Energetycznego Centrum Nauki KPT, a także zaproszonych partnerów. Wydarzenie rozpoczynamy 1 czerwca o godz. 10:00 na facebookowym profilu ECN – https://www.facebook.com/ECN.KPT.

#drużynamocy Energetycznego Centrum Nauki KPT zaprezentuje moc balonowych eksperymentów, które udowodnią, że balony mogą posłużyć do przeprowadzenia różnorodnych doświadczeń. Czy za ich pomocą można oddzielić pieprz od soli? Czy cytryna jest w stanie sprawić, aby pękły? Co się stanie, gdy będziemy je chcieli przebić wieloma gwoździami? Edukatorzy opowiedzą również o zjawisku implozji oraz kolorach ognia.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zaprosi na wirtualną wycieczkę po Muzeum Telekomunikacji i Poczty. Kto do kogo zadzwonił w Polsce po raz pierwszy? O co spierali się Aleksander Bell i Elisha Grey? Jak brzmiał pierwszy SMS na świecie? Co wspólnego ma mielonka ze SPAMem? Odpowiedzi na te pytania będzie można uzyskać podczas Dnia Dziecka on-line z ECN.

Jak wyglądały rafy tropikalne 380 milionów lat temu? Jakie zwierzęta zamieszkiwały te miejsca? Czy były podobne do mieszkańców dzisiejszych raf koralowych? Na te i inne pytania Geopark Kielce odpowie w trakcie relacji ze Stacji Badawczej Chronos stanowiącej część wystawy w Centrum Geoedukacji. Uczestnicy będą świadkami opowieści o niezwykłym świecie dewońskiej rafy i zwierzętach, które ją zamieszkiwały. Dowiedzą się także, w których miejscach na terenie Kielc możemy znaleźć skamieniałe pamiątki tej rafy. Zapraszamy na fantastyczną podróż do czasów kiedy na Ziemi nie było jeszcze dinozaurów, a obszar Kielc pokrywało ciepłe, tropikalne morze.

Uczestnicy przekonają się również, że chemia może być fajna, a to za sprawą spektakularnych, wybuchowych doświadczeń, które zaprezentują Edukatorzy Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Przedstawią oni m.in. kilka kolorowych eksperymentów, w trakcie których uczestnicy dowiedzą się, że roztwory chemiczne mogą zmieniać swe barwy. Ponadto, pokażą także proste, możliwe do wykonania w warunkach domowych doświadczenia, które wyjaśnią, czym jest pH oraz w jaki sposób zbadać je samemu. Zdradzą również kilka ciekawostek na temat życia ryb oraz składu powietrza.

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej „Niewachlów” opowiedzą o tym jak zachować się podczas pożaru, co zrobić gdy widzimy ogień w lesie czy też w innej sytuacji zagrożenia. Wyjaśnią w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy, jak prawidłowo zgłaszać zdarzenie oraz powiedzą, dlaczego natychmiastowa reakcja jest tak bardzo ważna.