Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Bez kategorii > Piątki z dobrą energią: Prawidłowa postawa przy pracy z komputerem

Piątki z dobrą energią: Prawidłowa postawa przy pracy z komputerem

Piątki z dobrą energią w Energetycznym Centrum Nauki KPT

Siedzący tryb życia, długie godziny spędzone na pracy przed komputerem wpływają na uczucie dyskomfortu i bóle kręgosłupa. Jaką postawę powinniśmy przybrać, aby poprawić zdrowotne warunki pracy? I czy tylko kręgosłup wpływa na jej komfort?


W ramach cyklów online “Piątki z dobrą energią”, organizowanych przez Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego, porady udziela Anna Majcher-Stawiarz, fizjoterapeuta uroginekologiczny, studentka Akademii Osteopatii Fico i współwłaścicielka Gabinetu Fizjoterapii „MMed Majcher & Smardzewski” w Kielcach.

“Bolące plecy, sztywny kark, przykurcze i zakwasy – tego rodzaju dolegliwości spotyka się coraz częściej. Nic w tym dziwnego, skoro prowadzimy siedzący tryb życia. Szczególnie w tym czasie. Problem jest szczególnie mocny w przypadku osób pracujących w siedzącym trybie życia – po kilku godzinach przebywania w nienaturalnej pozycji ciało po prostu daje o sobie znać. Poczytaj, w jaki sposób można temu zapobiegać.


Jaką właściwie powinno się przybrać postawę, siedząc przez wiele godzin przed komputerem? Jeżeli będzie to krzesło powinno się ustawić stopy płasko na ziemi, natomiast kolana trzymać w pozycji zgiętej mniej – więcej pod kątem prostym. Takie ułożenie nóg ułatwia utrzymanie prawidłowej pozycji pleców.


A jak ustawić kręgosłup? Oczywiście prosto (choć co ciekawe, niekoniecznie w pionie, dopóki tułów będzie prosty, dopuszczalne jest lekkie odchylenie do przodu lub w tył), z wyprostowaną szyją (ta już zdecydowanie pionowo) i – o czym już nie każdy pamięta – z lekko cofniętymi barkami i odciągniętymi do tył łopatkami. Ale uwaga – w przypadku odchylenia w przód kąt ugięcia nóg powinien maleć, a przy odchyleniu lekko wzrastać. Pamiętajmy, aby by zachować wszystkie krzywizny kręgosłupa.


Kręgosłup to jedno, ale stopy również odruchowo wędrują do nieprawidłowych nawyków takich jak „noga na nogę” bądź siedzenie na piętach – a wraz z nimi zmienia się ułożenie całego ciała. Prostym i efektywnym sposobem na uniknięcie tego problemu jest stosowanie podnóżków, nawet zwykłego krzesełeczka, dzięki którym łatwiej utrzymać nogi w znacznie mniejszym obrębie. To sprawi, że odciążymy miednicę i zachowamy krzywizny ciała.


O czym nie możesz zapomnieć? O relaksacji mięśni. Nawet przy prawidłowo dobranym krześle warto co jakiś czas rozluźnić mięśnie pleców. Raz na godzinę lub dwie wstań i przespaceruj się przez kilka minut po domu bądź biurze. Odpoczną przy tym nie tylko plecy, ale i umysł, który pracuje zdecydowanie efektywniej, gdy dasz mu moment odpoczynku.

Choć piszemy głównie o ułożeniu kręgosłupa, karku i kończyn dolnych, warto pamiętać także o wzroku, a raczej ustawienia oczu. Ustawiaj monitor tym dalej od siebie, im jest większy. Nie do przesady, żeby nie musieć się do niego nachylać, ale jednocześnie wystarczająco, by nie zasłaniał przestrzeni za nim. Tak, by wygodnie można było co jakiś czas skierować oczy na obiekty znajdujące się w innej odległości. Dzięki temu zapobiegniemy napinania mięśni podpotylicznych, co będzie chronić nas przed bólami głowy.

Fizjoterapeuci powtarzają że ciało to ruch, jesteśmy stworzeni do ruchu, więc ruszajmy się!”