Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Warsztat młodego odkrywcy: wrzesień 2019

Warsztat młodego odkrywcy: wrzesień 2019

Dlaczego nie możemy położyć pionowo ołówka na stole, a wakacje są dłuższe od ferii zimowych? Skąd biorą się piękne kolory skrzydeł motyli i dlaczego drzewa żyją dłużej w naturalnym środowisku? Poznaj tematy wrześniowych zajęć z cyklu „Warsztat młodego odkrywcy”.


07.09.2019 – TWOJA WŁASNA KRZYWA WIEŻA – ŚRODEK CIĘŻKOŚCI

Każdego roku ok. 10 milionów ludzi z całego świata podróżuje na zachód Włoch, by podziwiać słynną Krzywą Wieżę w Pizie. Choć przez prawie 900 lat odchyliła się od pionu o ponad 5 metrów, uczeni gwarantują, że nie runie ona jeszcze przez kilka pokoleń. Dlaczego więc nie możemy postawić ołówka pionowo na stole, czym jest środek ciężkości i czy zawsze jest on w środku przedmiotów i budowli? To zbadamy w trakcie naszych zajęć.

14.09.2019 – „CIEPŁO – ZIMNO – GORĄCO!”. NAUKOWE POSZUKIWANIA

Chyba każdy pamięta z dzieciństwa grę w „ciepło – zimno”. W naszym laboratorium poszukiwacze wiedzy odkryją tajemnice temperatury. Jak ją odczuwamy? Jak wpływa ona na człowieka i na różne przedmioty? Dlaczego wakacje są dłuższe od ferii zimowych? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy poprzez wspólne eksperymentowanie.

21.09.2019 – NA SKRZYDŁACH NAUKI

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia. Właśnie wtedy możemy podziwiać jedne z  najbarwniejszych stworzeń na Ziemi – motyle. Ich piękno fascynuje ludzi już od czasów starożytnych, gdy motyle uchodziły za symbol wdzięku i ulotności. Pierwsze badania naukowe nad nimi rozpoczęły się w XVII wieku. Jak wygląda cykl życiowy motyla? Ile gatunków najpopularniejszych polskich motyli potrafisz nazwać? Skąd biorą się piękne kolory ich skrzydeł i czemu służą? Poczuj się jak lepidopterolog i razem z nami zgłębiaj tajemnice motyli.

28.09.2019 ZIELONY PARASOL – O CZYM SZUMIĄ DRZEWA W MIEŚCIE

Stanowią miły dla oka widok, bo jak powszechnie wiadomo zieleń uspokaja, a w upalny dzień doskonale chronią przed palącym słońcem. Z ich drewna możemy zbudować ławkę, na której przysiądziemy, by skosztować smakowitych plonów drzew owocowych. Jednak powodów, dla których warto chronić te największe rośliny jest zdecydowanie więcej. A czy wiesz, dlaczego drzewa nazywamy „zielonymi płucami miast” i czemu w naturalnym środowisku żyją dłużej? Poszukaj odpowiedzi na naszych warsztatach, na których atmosfera nigdy nie jest drewniana!

Na warsztaty zapraszamy 7, 14, 21 oraz 28 września o godz. 14:00. Koszt udziału wynosi 8 zł/os. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Warsztaty kierowane są do dzieci od 5 roku życia razem z rodzicami/opiekunami. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego, którego obowiązuje bilet wstępu. Zachęcamy również do wcześniejszej rezerwacji miejsc na rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl.