Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Familijna sobota – warsztaty_sierpień 2019

Familijna sobota – warsztaty_sierpień 2019

Jak wygląda praca kryminologów, w jaki sposób udaje się im rozwiązać skomplikowane sprawy? Dlaczego drzewa w naturalnym środowisku żyją dłużej? Czy zwykła kąpiel w wannie może prowadzić do naukowych odkryć? Poznaj odpowiedzi na powyższe pytania podczas familijnych sobót w sierpniu.


03.08.2019

13:00 – NA TROPIE ZBRODNI, CZYLI KULISY PRACY KRYMINOLOGA

Czy detektywi mają tzw. „szósty zmysł”, dzięki któremu rozwiązują sprawy? Czym zajmuje się nauka zwana daktyloskopią i w jaki sposób pomaga odkryć niewidoczne ślady? Na warsztatach przyjrzymy się pracy śledczych, rozwiążemy kilka intrygujących zagadek, a także sprawdzimy czy da się wytworzyć sztuczną krew. Zapraszamy wszystkie badawcze umysły na kryminalną przygodę w laboratorium ECN!

Uwaga! Podczas warsztatów będziemy używać specjalnego tuszu. Serdecznie prosimy o ostrożność w trakcie wykonywania eksperymentów 🙂

14:00 – POZA ZIEMIĄ

Ziemia i jej najbliższe otoczenie skrywa jeszcze wiele niespodzianek. Jak wyglądałoby życie na innych planetach? Ile mielibyśmy lat? Jaka byłaby nasza waga? Jakie skarby kryją się pod ich powierzchnią? Aby poznać gwiazdy i planety, ludzie wysyłają satelity. Wybierz się w badawczą misję do laboratorium „Generator mocy” i poznaj odpowiedzi na najbardziej intrygujące pytania o kosmosie.


10.08.2019

13:00 – ZIELONY PARASOL – O CZYM SZUMIĄ DRZEWA W MIEŚCIE

Stanowią miły dla oka widok, bo jak powszechnie wiadomo zieleń uspokaja, a w upalny dzień doskonale chronią przed palącym słońcem. Z ich drewna możemy zbudować ławkę, na której przysiądziemy, by skosztować smakowitych plonów drzew owocowych. Jednak powodów, dla których warto chronić te największe rośliny jest zdecydowanie więcej. A czy wiesz, dlaczego drzewa nazywamy „zielonymi płucami miast” i czemu w naturalnym środowisku żyją dłużej? Poszukaj odpowiedzi na naszych warsztatach, na których atmosfera nigdy nie jest drewniana!

14:00 – RAMIĘ W RAMIĘ Z ROBOTEM – DASH I DOT

Dwa zdolne roboty współpracują ze sobą przy wykonywaniu zadań, reagują  na swoją obecność i na wydawane im polecenia. Naucz roboty zmieniać kolory, uśmiechać się i reagować na ruch, aby dowiedzieć się, czym są polecenia warunkowe i jak wykorzystać je w praktyce. Następnie rozbuduj je o dodatkowe elementy i przekonaj się do czego jeszcze zdolne są roboty.


17.08.2019

13:00 – LOGIKA, ZRĘCZNOŚĆ, STRATEGIA – GRANIE TO WYZWANIE!

Co można robić w domu bez nowoczesnej elektroniki? Jak miło spędzić czas w kilka osób? Odpowiedzią są: gry planszowe. Mówicie, że są nudne i bardzo proste? Na warsztatach sprawdzimy, czy rzeczywiście są tak proste – poznamy japońskie łamigłówki, gry: strategiczne, logiczne, zręcznościowe. Wykonamy również własne gry, w których pionki nie będą miały wyznaczonej prostej drogi do mety.

14:00 – WYRYSUJ PROGRAM! – OZOBOTY

Spotkaj się z Ozobotami – maleńkimi, wesołymi kuleczkami, które rozpoznają kolory i potrafią wykonywać polecenia. Narysuj im linię na zwykłej kartce papieru i zastosuj proste kolorowe komendy, żeby robot zrealizował misję, którą mu zlecisz. Zaprogramuj dzień rodzinie Glutobotów i dopilnuj, aby każdy wykonał prawidłowo wyznaczone zadanie.


24.08.2019

13:00 – HEUREKA! – CO MA PŁYWAĆ, NIE UTONIE!

Czy zwykła kąpiel w wannie może prowadzić do naukowych odkryć? Dlaczego mały kamyczek opada na dno, a ogromny statek unosi się na powierzchni wody? Poczuj się jak Archimedes i rozwiąż zagadkę Kartezjusza.

14:00 – TAM, GDZIE NIE SIĘGA WZROK – TAJEMNICE KSIĘŻYCA

Nasz najbliższy sąsiad – choć widzimy go prawie każdej nocy to wciąż nie wiemy o nim wszystkiego. Od zawsze wzbudzał w ludziach podziw i zainteresowanie, a 50 lat temu rozpalił ciekawość ludzi tak mocno, że wysłali najodważniejszych z nas w najdalszą podróż, jaką odbył człowiek. Na zajęciach dowiesz się, co widać z Księżyca, dlaczego tak często zmienia swój wygląd i co się kryje po jego drugiej stronie.


31.08.2019

13:00 – POKAŻ MI SWÓJ KOLOR, A POWIEM CI CZYM JESTEŚ – O KWASACH I ZASADACH

Kwaśne deszcze, chemia gospodarstwa domowego, warzywa, owoce, kosmetyki. Kwasy i zasady możemy odnaleźć wokół nas. W jaki sposób dowiedzieć się, która substancja jest kwasem, a która zasadą? Czym jest skala pH? Przeprowadź w naszym laboratorium doświadczenia i sprawdź odczyn różnych substancji spożywczych. Poznaj, które warzywo może być naturalnym wskaźnikiem pH i jaki jest jego odpowiednik chemiczny.

14:00 – AKCJA SEGREGACJA!

Ile śmieci produkuje jedna rodzina i co dzieje się z nimi po wyrzuceniu? Czym różni się recykling od upcyklingu? Uczestnicy warsztatów samodzielnie zajmą się segregacją odpadów i dowiedzą się, czemu jest to takie ważne. Wspólnie zastanowimy się, gdzie jest więcej złota niż w kopalniach złota oraz stworzymy coś nowego z czegoś starego.


Na zajęcia zapraszamy 3, 10, 17, 24 oraz 31 sierpnia. Koszt udziału w zajęciach wynosi 8 zł/os. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Warsztaty kierowane są do dzieci od 5 roku życia razem z rodzicami/opiekunami. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu. Zachęcamy również do wcześniejszej rezerwacji miejsc na rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl.