Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Warsztat młodego odkrywcy: czerwiec 2019

Warsztat młodego odkrywcy: czerwiec 2019

Poznaj wulkany „od środka”, poczuj miętę do nauki i na jej skrzydłach przenieś się w mikroskopijny świat marzeń. Brzmi tajemniczo? Tajemnice odkrywamy podczas kolejnych zajęć z cyklu „Warsztat młodego odkrywcy”.


01.06.2019 – WYBUCHOWE LABORATORIUM

Znamy historię Wezuwiusza, który w 3 dni zniszczył starożytne Pompeje i na 15 wieków ukrył przed światem ruiny tego pięknego miasta. Kilka lat temu erupcja islandzkiego wulkanu o trudnej do wypowiedzenia nazwie skutecznie blokowała ruch samolotów w sporej części Europy. Dzisiaj domowy wulkan to eksperyment, który wywołuje uśmiech na ustach najmłodszych gości naszego laboratorium. Czy wulkan może wyrosnąć na polu, jak przewidzieć trzęsienia ziemi, czy da się stworzyć wstrząsoodporne wieże i jak przeczytać nazwę Eyjafjallajökull dowiesz się w trakcie warsztatów.

15.06.2019 – NA SKRZYDŁACH NAUKI

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia. Właśnie wtedy możemy podziwiać jedne z  najbarwniejszych stworzeń na Ziemi – motyle. Ich piękno fascynuje ludzi już od czasów starożytnych, gdy motyle uchodziły za symbol wdzięku i ulotności. Pierwsze badania naukowe nad nimi rozpoczęły się w XVII wieku. Jak wygląda cykl życiowy motyla? Ile gatunków najpopularniejszych polskich motyli potrafisz nazwać? Skąd biorą się piękne kolory ich skrzydeł i czemu służą? Poczuj się jak lepidopterolog i razem z nami zgłębiaj tajemnice motyli.

22.06.2019 – POCZUJ MIĘTĘ

Zapachy są bardzo ważne w życiu człowieka. Sięgamy po nie, gdy chcemy sprawić radość bliskiej osobie wyjątkowym prezentem, jak i dla poprawy własnego nastroju. I choć mogłoby się wydawać, że perfumy są luksusowym symbolem obecnych czasów to miały swój początek już w prehistorii. Jak dalej przebiegał rozwój pachnideł i od jakiego czasu możemy mówić o rozkwicie branży perfumeryjnej? Czy aby tworzyć własne perfumy musimy mieć ponadprzeciętnie rozwinięty zmysł powonienia? Nie pozwól, aby odpowiedzi na te pytania przeszły Ci koło nosa, skomponuj własną nutę zapachową i „poczuj miętę” do nauki.

29.06.2019 ZMIEŚCIĆ SIĘ NA DŁONI

Podczas zajęć temperatura i to nie tylko od wrażeń będzie naprawdę wysoka… Dowiesz się czym jest termokurczliwość i polimer, co to jest skala i do czego służy. Razem z innymi uczestnikami poznasz tworzywa termoplastyczne, użyjemy piekarnika i zdobędziesz wiedzę pozwalającą przenosić
w mikroskopijny świat marzeń.

Na zajęcia „Warsztat młodego odkrywcy” zapraszamy 1, 18, 22 oraz 29 czerwca o godz. 14:00. Koszt udziału w zajęciach wynosi 8 zł/os. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Warsztaty kierowane są do dzieci od 5 roku życia razem z rodzicami/opiekunami. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu. Zachęcamy również do wcześniejszej rezerwacji miejsc na rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl.