Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Naukowa karuzela – piknik z okazji Dnia Dziecka

Naukowa karuzela – piknik z okazji Dnia Dziecka

Już 8 czerwca br. Energetyczny Ogród Doświadczeń po raz kolejny zamieni się w podniebne laboratorium. Wspólnie z mieszkańcami Kielc i gośćmi będziemy świętować Dzień Dziecka.


Piknik popularnonaukowy z okazji Dnia Dziecka to wyjątkowe wydarzenie. Właśnie w tym dniu edukatorzy Energetycznego Centrum Nauki KPT wychodzą poza mury centrum i razem z odwiedzającymi przeprowadzają eksperymenty w plenerze, zachęcając do odkrywania nauki. Dzień Dziecka świętować z nami będą również partnerzy, którzy przygotowali wiele aktywności dla najmłodszych.

Uczestnicy pikniku będą mogli skorzystać z atrakcji odbywających się na stoiskach oraz scenie w tym m.in. z warsztatów, pokazów czy też występów teatralnych. Nie zabraknie konkursów z nagrodami w postaci gadżetów od ECN, książek od Wydawnictwa Jedność, voucherów od E1 Gokart czy też zaproszeń do Parku Rozrywki FlySky.

Na stoisku Energetycznego Centrum Nauki KPT przeprowadzane będą prawdziwie energetyczne eksperymenty. Dzieci i całe rodziny przekonają się, że nauka nie raz potrafi nas zaskoczyć i wcale nie jest trudna. Dzięki bacznej obserwacji i rozmaitym doświadczeniom, które będą przeprowadzać pod okiem edukatorów ECN, zgłębią tajemnice optyki, astronomii czy też fizyki.

Odwiedzając stoisko Kieleckiego Parku Technologicznego, goście poznają działalność naszej macierzystej instytucji. Będą mogli zapoznać się z ofertą Parku skierowaną m.in. do przedsiębiorców, porozmawiać o możliwościach współpracy czy też sprawdzić swoją wiedzę o Parku, rozwiązując przygotowaną krzyżówkę KPT. Na stoisku będzie można wygrać ciekawe gadżety od KPT. T

Kielce – Raj dla dzieci to strefa aktywności i zabawy dla dzieci, zorganizowana przez Miasto Kielce. Najmłodsi będą mogli układać specjalne magnetyczne klocki czy też wielkiego bączka. Uczestnicy poznają miasto Kielce i jego atrakcje turystyczne kierowane do rodzin z dziećmi oraz otrzymają materiały promujące Kielce i jego atrakcje, tj. przewodniki dla dzieci i rodziców, paszport turystyczny. Nie zabraknie również gadżetów projektowych.

Na czym polega programowanie? Jak bezpiecznie poruszać się po świecie Internetu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć na stoisku Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Uczestnicy poznają świat kodowania z wykorzystaniem innowacyjnej gry hybrydowej „Scottie Go!” – połączenia planszówki z aplikacją mobilną. Sprawdzą również swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci. W strefie rekreacyjnej, będzie można zagrać w grę planszową, rozwiązać telekomunikacyjne łamigłówki, rozwinąć swój talent plastyczny i porozmawiać z ekspertem UKE. Przygotowano również mini quiz, a dla najlepszych graczy drobne upominki.

Centrum Nauki Leonardo da Vinci zaprezentuje odwiedzającym kilka „minieksponatów” wystawy „Człowiek-niezwykła-maszyna”. Dzięki nim sprawdzą, jak rozprężają się płuca, Poznają budowę serca, mózgu, zęba oraz ucha. Uczestnicy pikniku dowiedzą się jak wygląda i z ilu kości zbudowany jest ludzki szkielet oraz zapoznają się z funkcjonowaniem układu krwionośnego, analizując znaczenie dwóch obiegów krwi, małego i dużego. Ponadto sprawdzą, jaką drogę przebywają zjadane przez nas produkty w układzie pokarmowym – od obróbki w jamie ustnej, poprzez przełykanie, trawienie w żołądku, dalszą wędrówkę w jelitach, aż po wydalenie. Nie zabraknie również czegoś dla najmłodszych badaczy. Układając piankowe puzzle, zaobserwują, jak wygląda układ krwionośny, szkieletowy oraz mięśniowy.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach przygotowali szereg informacji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla dzieci i dorosłych. Najmłodsi wcielą się w rolę pieszych i „samochodów” oraz sprawdzą zachowania w ruchu drogowym. Dorośli będą mogli pokonać slalom w alkogoglach oraz narkogoglach.

Jak się zachować podczas pożaru? Co zrobić gdy widzimy ogień w lesie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej „Niewachlów”. Opowiedzą również jak zachować się w sytuacji zagrożenia oraz jak udzielać pierwszej pomocy. Pokażą również wóz strażacki oraz zapewnią specjalną kurtynę wodną.

W strefie malucha, czyli na stoisku Przedszkola Zygzak, będzie można spotkać zaprzyjaźnione maskotki – Olka i Adę, którzy na co dzień uczą i bawią najmłodszych, przeżywając wiele niezapomnianych przygód w serii publikacji z cyklu „Olek i Ada”, których są bohaterami. Animatorzy będą malować twarze dzieci i nauczą skręcania balonowych stworków. 

Oprócz atrakcji na poszczególnych stoiskach, wspólnie z partnerami przygotowaliśmy wiele pokazów, prezentacji, czy też treningów.

O godz. 12:00 rozpoczniemy pokazem przedpremierowego przedstawienia Akademii Arte Żory Korolyova w wykonaniu podopiecznych Akademii. Będzie to sztuka pn. „Długa przerwa” w reżyserii Anny Iwasiuty-Dudy; wokal: Monika Kozak-Wojciechowska oraz Katarzyna Gaworek, choreografia: Joanna Buchcic. Na scenie wystąpi również Żora Korolyov, który zaprezentuje pokaz taneczny, a uczestnicy będą mogli wziąć udział w animacji tanecznej.

Od godz. 12:30 miłośnicy kosmicznych wypraw będą mogli zapoznać się z łazikami marsjańskimi, które zaprezentują studenci Politechniki Świętokrzyskiej. Poznają w jaki sposób funkcjonuje, jak można korzystać z jego dobrodziejstwa, aby lepiej poznać kosmos.

Energetyczne Centrum Nauki KPT zaprasza na pokaz popularnonaukowy, który odbędzie się o g. 13:00. To będzie naukowy czas, w trakcie którego edukatorzy ECN zaproszą do zgłębienia prawideł rządzących światem. Będzie tajemniczo, kolorowo i… wybuchowo.

O godz. 14:00 wszystkich fanów sportu, zdrowej rywalizacji i pokonywania własnych granic zapraszamy na pokaz sztuk walki i krótki trening Akademii Muay Thai.

Profesor Pytalski z Fundacji Naukowej Twórcze Myślenie o godz. 14:00 zaprezentuje specjalne działo powietrzne, z którego uczestnicy będą mogli strzelać, a o godz. 15:00 na scenie przedstawi pokaz popularnonaukowy „Fizyka na co dzień”, podczas którego pokaże widzom, jakie zjawiska fizyczne wykorzystujemy w życiu codziennym i jak na nie wpływają.

Odwiedzający będą także mogli skorzystać z płatnej strefy gastronomicznej. Lato Gelato serwować będzie naturalne lody, muśnięte klimatem prosto z Włoch oraz chłodne i ciepłe napoje, a Hotdogarka Foodtruck zadba o kubki smakowe niepowtarzalnymi hot dogami i frytkami.

Na piknik zapraszamy w g. 11:00-16:00. Wstęp jest bezpłatny.

Regulamin pikniku TUTAJ.

WYSTAWA

W dniu pikniku zwiedzający będą mieli także możliwość zwiedzania wystawy Energetycznego Centrum Nauki KPT. Wybierzcie się w podróż do świata energii i poczujcie magię nauki. Na ekspozycji, na której znajduje się 28 interaktywnych urządzeń do samodzielnego eksperymentowania, odwiedzający dowiedzą się m.in. skąd bierze się ropa naftowa, czy da się uruchomić ważący ponad 750 kg kołowrót, korzystając jedynie z siły własnych mięśni, sprawdzą jak działają elektrownie wodne czy też wybiorą się na wyścig
z prądem w tle.

Wejścia na wystawę będą odbywać się o godz. 11:00, 12:00, 13.00, 14.00, 15:00, 16:00, 17:00. Czas zwiedzania to 45 minut.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Regulamin zwiedzania TUTAJ.

Szczegóły pod nr 41 278 72 50.

UWAGA! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych, serdecznie prosimy o skorzystanie z komunikacji miejskiej, linie nr 54 oraz 112, przystanek Olszewskiego. Zachęcamy również do aktywnej formy transportu, tj. rowerów 🙂