Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Wakacje z ECN

Wakacje z ECN

Czym zajmuje się nauka zwana daktyloskopią i w jaki sposób pomaga odkryć niewidoczne ślady? Dlaczego drzewa nazywamy „zielonymi płucami miast” i czemu w naturalnym środowisku żyją dłużej? Jak odczuwamy temperaturę? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na wakacje 2019.


Wakacje w naszym Centrum to inny temat warsztatów na każdy dzień tygodnia. W okresie wakacyjnym będą również obowiązywać zmienione tury zwiedzania.


WTOREK – PIĄTEK

09:00-09:45 wystawa

10:00-10:45 warsztaty lub wystawa

11:00-11:45 warsztaty lub wystawa

12:00-12:45 wystawa

13:00-13:45 warsztaty lub wystawa

14:00-14:45 warsztaty lub wystawa

15:00-15:45 wystawa

SOBOTA

11:00-11:45 wystawa

12:00-12:45 wystawa

13:00-13:45 warsztaty lub wystawa

14:00-14:45 warsztaty lub wystawa

15:00-15:45 wystawa

16:00-16:45 wystawa

17:00-17:45 wystawa


2 – 31 LIPCA

Wtorek: Twoja własna krzywa wieża – środek ciężkości

Wakacje to czas podróży. Każdego roku ok. 10 milionów ludzi z całego świata podróżuje na zachód Włoch, by podziwiać słynną Krzywą Wieżę w Pizie. Choć przez prawie 900 lat odchyliła się od pionu o ponad 5 metrów, uczeni gwarantują, że nie runie ona jeszcze przez kilka pokoleń. Dlaczego więc nie możemy postawić ołówka pionowo na stole, czym jest środek ciężkości i czy zawsze jest on w środku przedmiotów
i budowli? To zbadamy w trakcie naszych zajęć.

Środa: Źródło życia – poznaj meandry wody

Pokrywa ponad 70% powierzchni Ziemi i stanowi około 70% masy ciała człowieka. Niepozorna – bez smaku, koloru i zapachu, jednak bez niej nie jesteśmy w stanie przeżyć dłużej niż kilka dni. Woda. W jakich stanach skupienia występuje? Jak wygląda jej obieg w przyrodzie? Dlaczego jest tak ważna dla ludzkiego organizmu i ile powinniśmy jej spożywać? Zaczerpnij „łyk” nauki i ugaś pragnienie wiedzy.

Czwartek: Na tropie zbrodni, czyli kulisy pracy kryminologa

Czy detektywi mają tzw. „szósty zmysł”, dzięki któremu rozwiązują sprawy? Czym zajmuje się nauka zwana daktyloskopią i w jaki sposób pomaga odkryć niewidoczne ślady? Na warsztatach przyjrzymy się pracy śledczych, rozwiążemy kilka intrygujących zagadek, a także sprawdzimy czy da się wytworzyć sztuczną krew. Zapraszamy wszystkie badawcze umysły na kryminalną przygodę w laboratorium ECN!

Uwaga! Podczas warsztatów będziemy używać specjalnego tuszu. Serdecznie prosimy o ostrożność w trakcie wykonywania eksperymentów 🙂

Piątek: Poczuj to na własnej skórze

Jest największym organem w naszym ciele. Waży mniej więcej 4 kg. Gdyby ją rozprostować, zajmowana powierzchnia wynosiłaby średnio 2 metry kwadratowe. O czym mowa? Oczywiście o skórze! Podczas warsztatów odpowiemy na pytania: Czy dotyk jest jednakowy na całym ciele? Gdzie skóra jest najcieńsza? Czy linie papilarne mogą być jednakowe uróżnych osób? Wykonamy też szereg sensorycznych eksperymentów, dzięki którym poczujecie dotyk… nauki!


1 – 30 SIERPNIA

Wtorek: „Ciepło – zimno – gorąco!”. Naukowe poszukiwania

Chyba każdy pamięta z dzieciństwa grę w „ciepło – zimno”. W naszym laboratorium poszukiwacze wiedzy odkryją tajemnice temperatury. Jak ją odczuwamy? Jak wpływa ona na człowieka i na różne przedmioty? Dlaczego wakacje są dłuższe od ferii zimowych? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy poprzez wspólne eksperymentowanie.

Środa: Zielony parasol – o czym szumią drzewa w mieście

Stanowią miły dla oka widok, bo jak powszechnie wiadomo zieleń uspokaja, a w upalny dzień doskonale chronią przed palącym słońcem. Z ich drewna możemy zbudować ławkę, na której przysiądziemy,
by skosztować smakowitych plonów drzew owocowych. Jednak powodów, dla których warto chronić te największe rośliny jest zdecydowanie więcej. A czy wiesz, dlaczego drzewa nazywamy „zielonymi płucami miast” i czemu w naturalnym środowisku żyją dłużej? Poszukaj odpowiedzi na naszych warsztatach, na których atmosfera nigdy nie jest drewniana!

Czwartek: Logika, zręczność, strategia – granie to wyzwanie!

Co można robić w domu bez nowoczesnej elektroniki? Jak miło spędzić czas w kilka osób? Odpowiedzią są: gry planszowe. Mówicie, że są nudne i bardzo proste? Na warsztatach sprawdzimy, czy rzeczywiście są tak proste – poznamy japońskie łamigłówki, gry: strategiczne, logiczne, zręcznościowe. Wykonamy również własne gry, w których pionki nie będą miały wyznaczonej prostej drogi do mety.

Piątek: Fizyka jest prosta –  Prawo Bernoulliego

Samoloty i miejskie rurociągi. Mimo że jedne znajdują się pod ziemią, a drugie latają w przestworzach, to łączy je wiele wspólnego. Prawo Bernoulliego, które poznamy na naszych zajęciach może pomagać w pracy, podróży i budownictwie. Wspólnie sprawdzimy w jaki sposób wykorzystujemy je w codziennym życiu, nawet o tym nie wiedząc.

Tematy warsztatów sobotnich podamy w terminie późniejszym.

Familijna sobota w lipcu TUTAJ.

Familijna sobota w sierpniu TUTAJ.


CENY BILETÓW

Zwiedzanie wystawy 45 minut

Bilet normalny – 7 zł/os.

Bilet ulgowy, rodzinny, grupowy – 5 zł/os.

Bilet z Kartą Dużej Rodziny – 4 zł/os.

Warsztaty 45 minut

Bilet indywidualny, grupowy – 8 zł/os.


Naszą ofertę kierujemy zarówno do indywidualnie zwiedzających, jak i grup zorganizowanych. Odnośnie zwiedzania indywidualnego – każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego, który kupuje także dla siebie bilet wstępu. Odnośne zwiedzania grupowego – grupę również obowiązuje opiekun, na każde pełne 10 osób przysługuje 1 bezpłatny bilet dla opiekuna. Informacje na temat biletów są dostępne TUTAJ. Bilety można kupić w kasach naszego Centrum lub przez stronę bilety.ecn.kielce.pl.


Grupy prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc na adres rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl. Zachęcamy również indywidualnie zwiedzających o upewnienie się przed planowaną wizytą odnośnie wolnych miejsc.


Szczegółowych informacji na temat oferty oraz dostępności miejsc udzielamy pod numerem 41 278 72 50.