Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Warsztat młodego odkrywcy: maj 2019

Warsztat młodego odkrywcy: maj 2019

Czy linie papilarne mogą być jednakowe u różnych osób? Dlaczego mydło usuwa brud i co powoduje, że się pieni? Zapraszamy do eksperymentowania w naszym laboratorium podczas zajęć z cyklu „Warsztat młodego odkrywcy”.


04.05.2019 – AKCJA SEGREGACJA!

Ile śmieci produkuje jedna rodzina i co dzieje się z nimi po wyrzuceniu? Czym różni się recykling od upcyklingu? Uczestnicy warsztatów samodzielnie zajmą się segregacją odpadów i dowiedzą się, czemu jest to takie ważne. Wspólnie zastanowimy się, gdzie jest więcej złota niż w kopalniach złota oraz stworzymy coś nowego z czegoś starego.


18.05.2019 – POCZUJ TO NA WŁASNEJ SKÓRZE

Jest największym organem w naszym ciele. Waży mniej więcej 4 kg. Gdyby ją rozprostować, zajmowana powierzchnia wynosiłaby średnio 2 metry kwadratowe. O czym mowa? Oczywiście o skórze! Całe ciało jest nią pokryte. To jednolita, wodo- i wiatroodporna, mocna, a zarazem elastyczna powłoka, która w razie uszkodzenia sama potrafi się zregenerować. Skóra jest barierą ochronną pomiędzy naszym organizmem a środowiskiem zewnętrznym. Odbiera różne bodźce płynące z otoczenia i pozwala nam rozpoznać, czy dany przedmiot jest szorstki, czy gładki, miękki, czy twardy. Podczas warsztatów odpowiemy na pytania: Czy dotyk jest jednakowy na całym ciele? Gdzie skóra jest najcieńsza? Czy linie papilarne mogą być jednakowe u różnych osób? Wykonamy też szereg sensorycznych eksperymentów, dzięki którym poczujecie dotyk… nauki!


25.05.2019 – MYDLANE LABORATORIUM

W naszych domach znajdziemy wiele środków chemicznych, które pomagają nam zapewnić czystość, ale także znajdziemy wśród nich takie, które służą do pielęgnacji. Mydło jest jednym z nich. Jak jest historia mydła i jak powstaje? Dlaczego usuwa brud i co powoduje, że się pieni? Przeprowadźcie obserwacje i wykonajcie doświadczenia, aby dowiedzieć się co to jest napięcie powierzchniowe, z czego składa się mydło, jaką ma budowę chemiczną i dlaczego myje. Stwórzcie własne glicerynowe pachnące mydełko, które udekorujecie, poznając zbawienne właściwości lawendy, pomarańczy czy też dzikiej róży.


Na zajęcia „Warsztat młodego odkrywcy” zapraszamy 4, 18 oraz 25 maja o godz. 14:00. Koszt udziału w zajęciach wynosi 8 zł/os. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Warsztaty kierowane są do dzieci od 5 roku życia razem
z rodzicami/opiekunami. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu. Zachęcamy również do wcześniejszej rezerwacji miejsc na rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl.