Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Majówka w ECN

Majówka w ECN

Warsztaty popularnonaukowe, eksperymentowanie na wystawie „Energia” oraz w plenerze, w Energetycznym Ogrodzie Doświadczeń. To atrakcje, które czekają na gości odwiedzających nasze Centrum podczas długiego weekendu majowego.


ZWIEDZANIE WYSTAWY „ENERGIA”

Jak powstaje paliwo do samochodu? Skąd bierze się ropa naftowa? U nas dowiesz się tego ze szczegółami,
a nawet zatankujesz prawdziwe auto.

Dlaczego elektrownie wiatrowe tak często buduje się nad morzem? Przyjdź i wygeneruj silny wiatr, aby wywołać sztorm – mewy będą mieć problem.

Ile energii potrzeba, żeby zaświecić w domu jedną żarówkę? Wygraj wyścig z prądem…

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na naszej interaktywnej wystawie.

Do zwiedzania zapraszamy:

01-03.05.2019: g. 09:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00

04.05.2019: g. 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00


WARSZTATY POPULARNONAUKOWE

01.05.2019

12:00 – Mamo, tato, a dlaczego nie wolno dotykać motyli?

– Tatusiu, a co tak pięknie kwitnie? – dopytuje zachwycona majowym spacerem Zuzia.

– To magnolia córeczko.

– A co tak pachnie? –  kontynuuje dziewczynka.

– To jaśmin – cierpliwie odpowiada tata.

– Jak ja lubię wiosnę! – wykrzykuje Zuzia i biegnie w kierunku kwitnących kwiatów – Tato, chodź szybko, tu jest motylek! Pomożesz mi go złapać?

– Nie córeczko, nie wolno dotykać motyli.

– Ale dlaczego?

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia. Właśnie wtedy możemy podziwiać jedne
z  najbarwniejszych stworzeń na Ziemi – motyle. Ich piękno fascynuje ludzi już od czasów starożytnych, gdy motyle uchodziły za symbol wdzięku i ulotności. Pierwsze badania naukowe nad nimi rozpoczęły się w XVII wieku. Jak wygląda cykl życiowy motyla? Ile gatunków najpopularniejszych polskich motyli potrafisz nazwać? Skąd biorą się piękne kolory ich skrzydeł i czemu służą? Poczuj się jak lepidopterolog i razem
z nami zgłębiaj tajemnice motyli.

13:00 – Warsztat młodego odkrywcy. Poczuj miętę

Zapachy są bardzo ważne w życiu człowieka. Sięgamy po nie, gdy chcemy sprawić radość bliskiej osobie wyjątkowym prezentem, jak i dla poprawy własnego nastroju. I choć mogłoby się wydawać, że perfumy są luksusowym symbolem obecnych czasów to miały swój początek już w prehistorii. Jak dalej przebiegał rozwój pachnideł i od jakiego czasu możemy mówić o rozkwicie branży perfumeryjnej? Czy aby tworzyć własne perfumy musimy mieć ponadprzeciętnie rozwinięty zmysł powonienia? Nie pozwól, aby odpowiedzi na te pytania przeszły Ci koło nosa, skomponuj własną nutę zapachową i „poczuj miętę” do nauki.


02.05.2019

12:00 – Mamo, tato, a dlaczego… mogę to zmniejszyć, czyli naukowy KingSajz

– Mamo, tato, a gdybym tak mógł zmieścić się w dłoni? Czy to jest możliwe? – zapytał Staś.

– Stasiu, nie da się przecież pomniejszać przedmiotów, a tym bardziej ludzi! – rzekła Zosia, siostra Stasia, która przechodząc obok usłyszała kolejne z tysiąca pytań zadawanych przez młodszego brata. – Takie rzeczy dzieją się tylko na filmach fantasy. Przecież to niemożliwe w prawdziwym życiu! – dodała.

– Kasiu, może i Stasia nie zmniejszymy, ale zaraz sprawdzimy czy uda się nam pomniejszyć Twój nowy telefon – odpowiedziała mama.

W laboratorium temperatura i to nie tylko od wrażeń będzie naprawdę wysoka… Dowiemy się, czym jest termokurczliwość i polimer, co to jest skala i do czego służy. Poznamy tworzywa termoplastyczne, użyjemy piekarnika i zdobędziemy wiedzę pozwalającą przenieść nas w mikroskopijny świat marzeń.

13:00 – Warsztat młodego odkrywcy. Poza Ziemią

Ziemia i jej najbliższe otoczenie skrywa jeszcze wiele niespodzianek. Jak wyglądałoby życie na innych planetach? Ile mielibyśmy lat? Jaka byłaby nasza waga? Jakie skarby kryją się pod ich powierzchnią? Aby poznać gwiazdy i planety, ludzie wysyłają satelity. Wybierz się w badawczą misję do laboratorium „Generator mocy” i poznaj odpowiedzi na najbardziej intrygujące pytania o kosmosie.


03.05.2019

12:00 – Mamo, tato, a dlaczego robaczek świętojański świeci?

– Mamo, kiedy pojedziemy na piknik do lasu? Julka opowiadała mi, że ona widziała takie robaczki co świecą w ciemności, też chcę je zobaczyć! – wyrzuciła z siebie jednym tchem Marysia.

– Pewnie masz na myśli świetliki świętojańskie, Kochanie, spokojnie, latem na pewno uda nam się je zobaczyć – odpowiedziała łagodnym tonem Mama.

– Ale jak to się dzieje, że one świecą? – zapytała zdumiona Marysia…

Czy świetliki świecą tak samo jak żarówki? Czy istnieją świecące grzyby? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz, eksperymentując w ciemności! Dowiesz się, na czym polega zjawisko bioluminescencji i jakie organizmy żywe potrafią emitować światło!

13:00 – Warsztat młodego odkrywcy. Wyrysuj program! – Ozoboty

Spotkaj się z Ozobotami – maleńkimi, wesołymi kuleczkami, które rozpoznają kolory i potrafią wykonywać polecenia. Narysuj im linię na zwykłej kartce papieru i zastosuj proste kolorowe komendy, żeby robot zrealizował misję, którą mu zlecisz. Zaprogramuj dzień rodzinie Glutobotów i dopilnuj, aby każdy wykonał prawidłowo wyznaczone zadanie.


04.05.2019

13:00 – Mamo, tato, a dlaczego… roztwór ma peHa?

 – Jak było w szkole Kasiu? – zadała pytanie mama, przygotowując obiad.

– Na przyrodzie Pani opowiadała o różnych zanieczyszczeniach i kwaśnych deszczach. Mamo, czy one naprawdę są takie niebezpieczne? – odparła Kasia.

– Tak kochanie, kwaśne deszcze np. niszczą drzewa i zakwaszają glebę, bo mają bardzo niski odczyn pH.

– Niskie pH? To znaczy, że mają po prostu pecha? – zapytała zdumiona Kasia.

– Nie Kasiu, to oznacza zupełnie coś innego…

Kwaśne deszcze, chemia gospodarstwa domowego, warzywa, owoce, kosmetyki. Kwasy i zasady możemy odnaleźć wokół nas. W jaki sposób dowiedzieć się, która substancja jest kwasem, a która zasadą? Czym jest skala pH? Podczas warsztatów dzieci przeprowadzą doświadczenia, które pozwolą sprawdzić odczyn różnych substancji spożywczych. Poznają także, które warzywo może być naturalnym wskaźnikiem pH i jaki jest jego odpowiednik chemiczny.

14:00 – Warsztat młodego odkrywcy. Akcja segregacja!

Ile śmieci produkuje jedna rodzina i co dzieje się z nimi po wyrzuceniu? Czym różni się recykling od upcyklingu? Uczestnicy warsztatów samodzielnie zajmą się segregacją odpadów i dowiedzą się, czemu jest to takie ważne. Wspólnie zastanowimy się, gdzie jest więcej złota niż w kopalniach złota oraz stworzymy coś nowego z czegoś starego.


CENY BILETÓW

01 – 04.05.2019 r.

Zwiedzanie wystawy 45 minut

Bilet normalny – 7 zł/os.

Bilet ulgowy, rodzinny, grupowy – 5 zł/os.

Bilet z Kartą Dużej Rodziny – 4 zł/os.

Warsztaty 45 minut

Bilet indywidualny, grupowy – 8 zł/os.


Serdecznie zachęcamy do sprawdzania dostępności miejsc podczas warsztatów, jak i zwiedzania. Na wszelkie pytania odpowiadamy pod numerem 41 278 72 50. Rezerwacje przyjmujemy pod adresem rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu, a grupa posiadać co najmniej 1 opiekuna na 10 osób.


Zapraszamy również do spędzenia czasu “na powietrzu” w Energetycznym Ogrodzie Doświadczeń. Wstęp jest bezpłatny i nie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Więcej informacji:
http://ecn.kielce.pl/index.php/pl/odkrywaj/ogrod/