Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Warsztat młodego odkrywcy – styczeń 2019

Warsztat młodego odkrywcy – styczeń 2019

Dlaczego ptaki odlatują do Afryki? Jaką rolę w naszym życiu pełni jedzenie? Po co nam nos? Zapraszamy na styczniowe warsztaty z cyklu Warsztat młodego odkrywcy.


05.01.2019 – ZIMOWA PODRÓŻ PTAKÓW

Dlaczego niektóre ptaki decydują się na podróż do Afryki? Skąd wiedzą że wybrały dobry kierunek? Z jakiego powodu nie chcą zostać w naszym kraju skoro gile i jemiołuszki przylatują do nas zimą? Wspólnie na zajęciach znajdziemy odpowiedzi na te pytania. Sprawdzimy co ukrywa się w główce tego małego stworzenia oraz przygotujemy smakołyki dla gości, którzy zimą odwiedzają naszą okolicę.

12.01.2019 – PRZEZ ŻOŁĄDEK DO SERCA

Wszystkie organizmy żywe, w tym także człowiek, aby żyć muszą się odżywiać. Podstawą pożywienia naszych przodków były owoce, liście roślin oraz ptasie jaja i owady. Stopniowo nabyte umiejętności łowieckie pozwoliły ok. 3 mln lat temu na wprowadzenie do jadłospisu mięsa dzikich zwierząt. Na przestrzeni wieków dieta człowieka zmieniała się tak, by z istoty roślinożernej stał się on wszystkożercą. Obecnie pożywienia mamy pod dostatkiem, czy wiemy jednak, jaką rolę ono pełni? Jakie jest znaczenie poszczególnych składników odżywczych i które pokarmy są w nie bogate? Odpowiedzi na powyższe pytania dostarczą samodzielnie wykonane eksperymenty na produktach znanych z życia codziennego.

19.01.2019 – POCZUJ TO NA WŁASNEJ SKÓRZE

Jest największym organem w naszym ciele. Waży mniej więcej 4 kg. Gdyby ją rozprostować, zajmowana powierzchnia wynosiłaby średnio 2 metry kwadratowe. O czym mowa? Oczywiście o skórze! Całe ciało jest nią pokryte. To jednolita, wodo- i wiatroodporna, mocna, a zarazem elastyczna powłoka, która w razie uszkodzenia sama potrafi się zregenerować. Skóra jest barierą ochronną pomiędzy naszym organizmem a środowiskiem zewnętrznym. Odbiera różne bodźce płynące z otoczenia i pozwala nam rozpoznać, czy dany przedmiot jest szorstki, czy gładki, miękki, czy twardy. Podczas warsztatów odpowiemy na pytania: Czy dotyk jest jednakowy na całym ciele? Gdzie skóra jest najcieńsza? Czy linie papilarne mogą być jednakowe u różnych osób? Wykonamy też szereg sensorycznych eksperymentów, dzięki którym poczujecie dotyk… nauki!

26.01.2019 – POCZUJ MIĘTĘ

Zapachy są bardzo ważne w życiu człowieka. Sięgamy po nie, gdy chcemy sprawić radość bliskiej osobie wyjątkowym prezentem, jak i dla poprawy własnego nastroju. I choć mogłoby się wydawać, że perfumy są luksusowym symbolem obecnych czasów to miały swój początek już w prehistorii. Jak dalej przebiegał rozwój pachnideł i od jakiego czasu możemy mówić o rozkwicie branży perfumeryjnej? Czy aby tworzyć własne perfumy musimy mieć ponadprzeciętnie rozwinięty zmysł powonienia? Nie pozwólcie, aby odpowiedzi na te pytania przeszły Wam koło nosa, skomponujcie własną nutę zapachową i „poczujcie miętę” do nauki.

Na zajęcia z cyklu Warsztat młodego odkrywcy zapraszamy 5, 12, 19 oraz 26 stycznia o godz. 14:00. Koszt udziału w zajęciach wynosi 8 zł/os. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Warsztaty kierowane są do dzieci od 5 roku życia razem z rodzicami/opiekunami. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu. Zachęcamy również do wcześniejszej rezerwacji miejsc na rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl.