Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Ferie z energią w Energetycznym Centrum Nauki

Ferie z energią w Energetycznym Centrum Nauki

Serdecznie zapraszamy na „Ferie z energią” w Energetycznym Centrum Nauki KPT. Poczuj na własnej skórze moc nauki!


Ferie w naszym Centrum to dwa warsztaty połączone ze zwiedzaniem wystawy, które odbywać się będą od wtorku do piątku o godz. 09:00 oraz o godz. 11:30. O godz. 14:00 będzie można zwiedzać naszą wystawę. Zachęcamy również do odwiedzania ECN w soboty. Na zimowe szaleństwo z nauką zapraszamy od 15 do 26 stycznia 2019 r.

 WTOREK-PIĄTEK

09:00 Poczuj to na własnej skórze!

Jest największym organem w naszym ciele. Waży mniej więcej 4 kg. Gdyby ją rozprostować, zajmowana powierzchnia wynosiłaby średnio 2 metry kwadratowe. O czym mowa? Oczywiście o skórze! Całe ciało jest nią pokryte. To jednolita, wodo- i wiatroodporna, mocna, a zarazem elastyczna powłoka, która w razie uszkodzenia sama potrafi się zregenerować. Skóra jest barierą ochronną pomiędzy naszym organizmem a środowiskiem zewnętrznym. Odbiera różne bodźce płynące z otoczenia i pozwala nam rozpoznać, czy dany przedmiot jest szorstki, czy gładki, miękki, czy twardy. Podczas warsztatów odpowiemy na pytania: Czy dotyk jest jednakowy na całym ciele? Gdzie skóra jest najcieńsza? Czy linie papilarne mogą być jednakowe u różnych osób? Wykonamy też szereg sensorycznych eksperymentów, dzięki którym poczujecie dotyk… nauki! 😊

11:30 Praca, moc, energia. Maszyny proste

„Dajcie mi punkt oparcia, a poruszę Ziemię” rzekł Archimedes, tłumacząc działanie dźwigni. Choć nigdy nie odnalazł wystarczająco długiej deski i wystarczająco mocnej podpory, to poruszył Ziemię światłością swojego umysłu. Nauczył nas jak wykonać pracę, gdy brakuje siły. Na warsztatach zbudujesz maszyny proste i dowiesz się jak pomagają dokonać niezwykłych rzeczy. Zmierzysz ile siły wkłada się w wykonywaną pracę, korzystając z nietypowych pomocy naukowych: małego jabłka lub tabliczki czekolady… mniam!  😊

14:00 Zwiedzanie wystawy „Energia”

Eksperymentując na ekspozycji, odwiedzający będą mogli uruchomić ważący ponad 750 kg kołowrót, ale korzystając jedynie z siły własnych mięśni, zatankować do pełna kultowego Fiat 126P i wyruszyć w podróż po Polsce, ale dopiero po rozwiązaniu specjalnego zadania czy też stoczyć wyścigi z prądem w tle oraz innymi zwiedzającymi, ścigając się na rowerkach zasilających diody.


FAMILIJNA SOBOTA

Ferie w ECN to także „Familijne soboty”, podczas których zapraszamy do zwiedzania wystawy oraz udziału w warsztatach. Każda sobota to dwa cykle zajęciowe – o godz. 13:00 „Mamo, tato, a dlaczego…?” oraz o godz. 14:00 „Warsztat młodego odkrywcy”.  Wejścia na wystawę będą odbywać się co godzinę – pierwsze o g. 11:00, ostatnie – 17:00.


INFORMACJE NA TEMAT CEN BILETÓW WSTĘPU

wtorek – piątek

Udział w warsztatach połączony ze zwiedzaniem wystawy – 15 zł/os.

Udział w warsztatach – 8 zł/os.

Zwiedzanie wystawy – 15 zł/os. (bilet normalny), 10 zł/os. (bilet ulgowy, grupowy, rodzinny), 9 zł/os. (bilet z Kartą Dużej Rodziny)

sobota

Udział w warsztatach – 8 zł/os.

Zwiedzanie wystawy – 7 zł/os. (bilet normalny), 5 zł (bilet ulgowy, grupowy, rodzinny), 4 zł/os. (bilet z Kartą Dużej Rodziny)


REZERWACJE

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszą rezerwację na adres mailowy  rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl. Zachęcamy również do rezerwacji miejsc osoby zwiedzające indywidualnie, aby mieć pewność wejścia na wybraną z atrakcji. Wszelkich informacji udzielamy pod nr 41 278 72 50.


ZIMA W MIEŚCIE

Zobaczcie, jakie jeszcze atrakcje, czekają podczas ferii zimowych w Kielcach – Informator “Zima w mieście”.