Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Spin Day 2018

Spin Day 2018

W sobotę 10 listopada w całej Polsce odbędzie się wyjątkowe święto instytucji, należących do Porozumienia Społeczeństwo i Nauka „SPiN”. W tym samym dniu będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki.


Tegoroczna edycja SPiN DAY związana będzie z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasi edukatorzy przygotowali warsztaty pn. „Polscy patrioci i ich wynalazki”

Historię o polskich naukowcach i wynalazcach rozpoczniemy od 29 listopada 1830 roku i wybuchu powstania listopadowego. Jak wielu młodych ludzi za udział w powstaniu Jan Józef Baranowski zostaje zmuszony do ucieczki z kraju. Niedługo po tych wydarzeniach ten zdolny inżynier konstruuje semafor, gazomierz, kasownik biletowy i maszynę do liczenia głosów. Te i wiele innych polskich wynalazków do dziś jest powszechnie używanych ułatwiając życie ludziom w wielu dziedzinach.

W podróż do przeszłości zabiorą uczestników warsztatów specjalnie zaprogramowane roboty – Photony, które cofając się w czasie opowiedzą o trudnych dziejach Polski i jej drodze do wolności. Na tle najważniejszych wydarzeń historycznych w opowieść wplątane zostaną historie o wybitnych Polakach – naukowcach i wynalazcach, którzy swoimi odkryciami nierzadko przyczyniali się do zmiany biegu historii. Do dziś takie nazwiska, jak Ignacy Łukasiewicz czy Maria Skłodowska-Curie kojarzone są głównie ze  spektakularnymi odkryciami. Nie każdy jednak wie, że te wybitne umysły niejednokrotnie angażowały się w walkę na rzecz niepodległej Polski.

Na warsztatach przybliżymy sylwetki Polaków znanych większości z nas, takich jak m. in. Ignacy Łukasiewicz, Maria Skłodowska-Curie, Marian Rejewski, Henryk Zygalski czy Jerzy Różycki. Przypomnimy również postaci Polaków, którzy mimo swoich odkryć, z których korzystamy na co dzień, są obecnie nieco zapomniani, m. in.  Jan Józef Baranowski (twórca semafora czy gazomierza), Jan Szczepanik (twórca teletroskopu, systemu barwnego filmu, kamizelki kuloodpornej), Kazimierz Prószyński (twórca ręcznej kamery filmowej), Stefan Drzewiecki (twórca rejestratora prędkości pociągu oraz promografu), Henryk Magnurski (twórca radiotelefonu potocznie zwanego walkie-talkie), Józef Kosacki (konstruktor pierwszego wykrywacza min) czy Stefan Kudelski (twórca magnetofonu).


Na warsztaty zapraszamy 10 listopada o godz. 12:00, 13:00 oraz 14:00. Koszt udziału wynosi 8 zł/os. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Warsztaty kierowane są do dzieci od 5 roku życia razem z rodzicami/opiekunami. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu. Zachęcamy również do wcześniejszej rezerwacji miejsc na rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl.


SPiN – Porozumienie Społeczeństwo i Nauka to porozumienie instytucji non-profit ukierunkowanych na rozwój społeczeństwa oparty na edukacji, nauce, technice i innowacji, które powstało w 2013 roku jako oddolna inicjatywa uczestników corocznej konferencji Interakcja-Integracja, organizowanej od 2007 r. Do SPiNu należą różnego rodzaju instytucje – centra nauki, fundacje, stowarzyszenia, ośrodki kultury, muzea, planetaria, ogrody botaniczne, uczelnie, których wspólnym celem jest rozwój społeczeństwa opartego na edukacji, nauce, technice i innowacji. Dowiedz się więcej na temat Porozumienia.