Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Będziemy uczyć najmłodszych wartości pieniądza. Realizujemy projekt z Narodowym Bankiem Polskim

Będziemy uczyć najmłodszych wartości pieniądza. Realizujemy projekt z Narodowym Bankiem Polskim

Tajemnice świata finansów poznawać będą uczestnicy projektu, który dzięki dofinansowaniu z Narodowego Banku Polskiego będzie realizowany przez Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego. Wkrótce ruszy rekrutacja szkół.


Coś za coś – siła pieniądza” to nazwa projektu, w którym udział weźmie 150 uczniów z klas I-III z 6 kieleckich, wybranych podczas rekrutacji, szkół podstawowych.

Cała oferta ECN bazuje na podstawie programowej, jest jej uzupełnieniem. Tak też pracujemy przygotowując dodatkowe projekty. W tym przypadku było podobnie – mówi Joanna Rudawska, koordynator ECN. W programie nauczania początkowego dzieci uczą się jak rozumieć środowisko społeczne, opisywać dorobek minionych epok oraz poznają jak wykorzystywać matematykę w sytuacjach życiowych (obliczenia pieniężne, rozróżnianie nominałów). To wszystko wpisuje się w charakter i ideę przedsięwzięcia. Tak trudny temat dzięki projektowi przedstawiony zostanie w atrakcyjnej formie i pomoże uczniom odkryć tajemnice świata finansów. – Kluczowe w kształtowaniu świadomości ekonomicznej dzieci jest zrozumienie wartości pieniądza. Ważne jest, aby edukację ekonomiczną rozpoczynać już od najmłodszych lat. Dzięki temu, w dorosłym życiu dzieci będą miały szansę uniknąć błędnych decyzji ekonomicznych – dodaje Joanna Rudawska.

Rekrutacja do projektu ruszy w listopadzie. Całość podzielona zostanie na etapy. W pierwszej kolejności dla 150 uczniów ECN poprowadzi trzy rodzaje warsztatów, każdy po 45 minut. Podczas jednych z nich będziemy korzystać z zakupionej specjalnie na ten cel mennicy. Uczestnicy będą samodzielnie wybijać własne pieniądze. – Powstanie także makieta bankomatu, aby udowodnić dzieciom, że pieniądze <<nie wychodzą ze ściany>> – wymienia Joanna Rudawska.

W drugim etapie całość przedsięwzięcia przeniesie się do szkół. Zdobytą podczas warsztatów wiedzę uczniowie będą utrwalać podczas organizowanych już przez nauczycieli aktywności. Może to być lekcja, pokaz, teatr czy apel.

W ramach projektu uczestnicy odwiedzą też siedzibę NBP, gdzie dowiedzą się jak funkcjonuje bank. Planowana jest także gra detektywistyczna z wykorzystaniem wystawy ECN pn. „Na tropie gospodarnego glutozłota”. Karty wykorzystane w zabawie będą załącznikiem do publikacji, która powstanie na zakończenie projektu. Podręcznik zawierać będzie scenariusze zajęć dla nauczycieli. Będą mogli je wykorzystać w swojej pracy.