Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Naukowe inspiracje. Stratosferyczna przygoda

Naukowe inspiracje. Stratosferyczna przygoda

Energetyczne Centrum Nauki KPT, Fundacja Naukowa Twórcze Myślenie oraz Zespół Szkół Katolickich Kostka w Kielcach wspólnie zapraszają na wyjątkowe święto nauki.


To jedyne w swoim rodzaju szkolne wydarzenie, podczas którego razem z uczniami Zespołu Szkół Katolickich Kostka wypuścimy balon stratosferyczny. Będzie to zwieńczeniem wielomiesięcznych przygotowań i prac młodych naukowców nad stratosferą. Wydarzenie odbędzie się 5 października w Zespole Szkół Katolickich Kostka.

Dla zaproszonych gości przygotowano wiele interesujących aktywności, które będą się odbywały w specjalnych strefach. Pokazy naukowe, sale laboratoryjne, naukowa wystawa to jedne z atrakcji, jakie czekają na pasjonatów nauki.


09:00-12:00

STREFA POKAZÓW NAUKOWYCH – SALA TEATRALNA

POKAZ POPULARNONAUKOWY – POCZUJ CHEMIĘ – ENERGETYCZNE CENTRUM NAUKI

Pokaz będzie poświęcony efektownym eksperymentom chemicznym. Na oczach młodych widzów edukatorzy Energetycznego Centrum Nauki KPT zaprezentują wyjątkowe nieznane substancje i ich właściwości, a także odkryją odmienne zastosowanie tych dobrze znanych, z których na co dzień korzystamy np. w kuchni. Wyjaśnimy m.in. na czym polega reakcja egzotermiczna, do czego potrzebny jest katalizator czy też jak rozpalić ognisko bez zapałek.

POKAZ ŁAZIKA MARSJAŃSKIEGO

Miłośnicy nauki będą mogli także obejrzeć łazik marsjański, prezentowany przez Politechnikę Świętokrzyską. Poznają w jaki sposób funkcjonuje, jak można korzystać z jego dobrodziejstwa, aby lepiej poznać kosmos.


09:00-12:00

STREFA LABORATORIÓW – SALE LEKCYJNE – PARTER

Uczniowie wraz z nauczycielami Zespołu Szkół Katolickich Kostka zapraszają na spotkanie miłośników nauki. Sale lekcyjne tym razem zamienią na pracownie podzielone tematycznie, a w każdej z nich będzie można zgłębić wiedzę z określonej dziedziny. Przygotowaliśmy m.in. pracownie: fizyczną, chemiczną czy też biologiczną. W pracowni chemicznej uczestnicy stworzą burzę w probówce, zaobserwują wybuch wulkanu chemicznego, będą dmuchać balony za pomocą odpowiednio zmieszanych związków chemicznych, poznają proces powstawania sztucznej krwi i zobaczą działanie żrącego chlorku miedzi. Uczniowie przedstawią zasady zdrowego odżywiania oraz świat mikroorganizmów. Młodzi eksperci pokażą, ile jest chemii w tym, co jemy na co dzień. Najmłodsi uczestnicy dowiedzą się, dlaczego mydło pomaga w praniu, czy można zobaczyć dźwięk, a człowiek przewodzić prąd.


09:00-12:00

WYSTAWA PLANSZOWA  „CIEKAWOSTKI NAUKOWE” – HALL NA PARTERZE

Wystawa „Ciekawostki naukowe” to 10 kolorowych plansz, na których znajdują się opisy i wyjaśnienia różnych zjawisk fizycznych oraz ciekawostek ze świata nauki i techniki. Uczestnicy poznają rozmaite ciekawostki naukowe, w tym jak powstaje tęcza, odkryją tajemnice fatamorgany, zagłębią się w mikro i makro świat, odkryją złudzenia optyczne, dowiedzą się co to światło widzialne, jak wygląda łamigłówka Einsteina oraz jak funkcjonuje ludzki mózg.


12:00-13:00

STRATOSFERYCZNA PRZYGODA – PUSZCZAMY BALON STRATOSFERYCZNY – SALA TEATRALNA + PODWÓRKO SZKOŁY

Na zakończenie naszego naukowego święta zbliżymy się nieco do kosmosu. Razem z uczniami Zespołu Katolickich Szkół im. Stanisława Kostki w Kielcach, Hubertem oraz Oskarem wypuścimy balon stratosferyczny. To projekt, do którego uczniowie przygotowywali się kilka miesięcy. Mieli za zadanie przygotować  własne doświadczenie z dziedziny biologii, które przeprowadzą w warunkach stratosfery, zaplanować sposób  monitorowania wypuszczonego balonu. Hubert i Oskar to uczniowie szkoły podstawowej, kolejno 8 oraz 7 klasy. Pierwszy z nich to zeszłoroczny Finalista Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Jego zainteresowania to chemia, fizyka oraz biologia. Z kolei Oskar to Laureat Konkursu Przedmiotowego z biologii dla gimnazjum i Finalista Konkursu Przedmiotowego z języka angielskiego dla klas 7. Interesuje się biologią, a także anatomią i fizjologią człowieka oraz genetyką.

Zanim jednak wypuścimy balon w stratosferę poznamy bliżej pracę młodych naukowców oraz zaproszonego gościa – Łukasza Kandefera, młodego pasjonata nauki, który 4 lata temu jako 13. letni chłopiec wypuścił balon  w stratosferę, a w nim jaja przepiórcze. Obecnie to uczeń II klasy liceum ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu o profilu biologiczno-chemicznym. W przyszłości planuje studia medyczne i pracę badawczą.