Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Mamo, tato, a dlaczego jemy to, co jemy?

Mamo, tato, a dlaczego jemy to, co jemy?

Dlaczego musimy jeść? Jaką rolę pełni pożywienie w naszym życiu? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy podczas październikowych warsztatów „Mamo, tato, a dlaczego…?”.


– Zosiu! Adasiu! Zejdźcie na dół, obiad już gotowy – woła krzątająca się po kuchni mama.

– Zaraz, mamo! – zgodnie odpowiada rodzeństwo zajęte budowaniem wieży z klocków.

– Przygotowałam dziś coś specjalnego – zachęca mama – musicie mieć siłę, żeby pomóc tacie

  przy budowie domku do ogrodu, pamiętacie?

– Juuuż – odkrzykują dzieci i po chwili wpadają zdyszane do jadalni.

– Ble, a co to takiego? – krzywi się Adaś na widok zielonych warzyw.

– To brokuł, synku – odpowiada rozbawiona mama.

– Za dużo, już nie mogę – buntuje się Zosia.

– To zjedz mięsko, a ziemniaki zostaw – Adaś przytacza zdanie zasłyszane u babci.

– Mamo, ale po co my w ogóle jemy?

Wszystkie organizmy żywe, w tym także człowiek, aby żyć muszą się odżywiać. Podstawą pożywienia naszych przodków były owoce, liście roślin oraz ptasie jaja i owady. Stopniowo nabyte umiejętności łowieckie pozwoliły ok. 3 mln lat temu na wprowadzenie do jadłospisu mięsa dzikich zwierząt. Na przestrzeni wieków dieta człowieka zmieniała się tak, by z istoty roślinożernej stał się on wszystkożercą. Obecnie pożywienia mamy pod dostatkiem, czy wiemy jednak, jaką rolę ono pełni? Jakie jest znaczenie poszczególnych składników odżywczych i które pokarmy są w nie bogate? Odpowiedzi na powyższe pytania dostarczą samodzielnie wykonane eksperymenty na produktach znanych z życia codziennego.


Na zajęcia z cyklu Mamo, tato, a dlaczego jemy to, co jemy? zapraszamy 6, 13, 20 oraz 27 października o godz. 13:00. Koszt udziału w zajęciach wynosi 8 zł/os. (za wyjątkiem 6 października i akcji “Weekend za pół ceny”). Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Warsztaty kierowane są do dzieci od 5 roku życia razem z rodzicami/opiekunami. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu. Zachęcamy również do wcześniejszej rezerwacji miejsc na rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl.