Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Męskie eksperymentowanie, czyli Dzień Chłopaka w ECN

Męskie eksperymentowanie, czyli Dzień Chłopaka w ECN

30 września przypada Dzień Chłopaka. W naszym Centrum będziemy go świętować przez dwa dni podczas wyjątkowych warsztatów, które kierujemy zarówno do chłopców, jak i dziewczyn.


28 września zapraszamy uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w warsztatach „Ryzyk Fizyk. Termokurczliwość”. Podczas zajęć temperatura i to nie tylko od wrażeń będzie naprawdę wysoka… Uczestnicy dowiedzą się, czym jest termokurczliwość i polimer, co to jest skala i do czego służy. Razem z innymi uczestnikami poznają tworzywa termoplastyczne, użyjemy piekarnika i zdobędziemy wiedzę pozwalającą przenosić w mikroskopijny świat marzeń.

Zajęcia odbędą się o g. 08:30, 10:30 oraz 12:30 i obejmują również zwiedzanie wystawy. Koszt to 15 zł/os, warsztaty oraz zwiedzanie trwają 90 minut. Każda grupa musi posiadać opiekuna. Na każde pełne 10 osób przypada 1 bezpłatny bilet dla opiekuna. Prosimy o wcześniejszą rezerwację na adres rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl.


Z kolei 29 września będziemy świętować w gronie rodzinnym. W tym dniu odbędą się dwa różne warsztaty.

GODZ. 13:00 „Mamo, tato, a dlaczego potrzebna jest nam ślina?”

Mamo, kiedy będzie obiad? Tak pięknie pachnie! – niecierpliwiła się Zuzia.

– Faktycznie, na samą myśl ślinka mi cieknie – odparł tata.

– Tatusiu, po co nam w ogóle ta ślina?

– To dosyć skomplikowane córeczko… ślina pomaga nam wstępnie trawić jedzenie, zawiera specjalne enzymy, ułatwia przełykanie i…

Czym są enzymy, do czego służą i dlaczego naukowcy wciąż je badają? Czy mogą wpłynąć na reakcję chemiczną? Podczas szeregu eksperymentów zobaczymy na własne oczy działanie enzymów obecnych w roślinach i w naszym własnym organizmie.

Na zajęcia „Mamo, tato, a dlaczego… potrzebna nam jest ślina?” zapraszamy o godz. 13:00.

GODZ. 14:00 „Poczuj miętę”

Zapachy są bardzo ważne w życiu człowieka. Sięgamy po nie, gdy chcemy sprawić radość bliskiej osobie wyjątkowym prezentem, jak i dla poprawy własnego nastroju. I choć mogłoby się wydawać, że perfumy są luksusowym symbolem obecnych czasów to miały swój początek już w prehistorii. Jak dalej przebiegał rozwój pachnideł i od jakiego czasu możemy mówić o rozkwicie branży perfumeryjnej? Czy aby tworzyć własne perfumy musimy mieć ponadprzeciętnie rozwinięty zmysł powonienia? Nie pozwólcie, aby odpowiedzi na te pytania przeszły Wam koło nosa, skomponujcie własną nutę zapachową i „poczujcie miętę” do nauki. Perfumy mogą  być doskonałym prezentem dla chłopaków.

Na zajęcia „Poczuj miętę” zapraszamy o godz. 14:00.

Koszt udziału w warsztatach wynosi 8 zł/os. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Warsztaty kierowane są do dzieci od 5 roku życia razem z rodzicami/opiekunami. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu.

Zwiedzanie wystawy Energia

W każdą sobotę zapraszamy także do zwiedzania wystawy. Wejścia na ekspozycję odbywają się o godz.: 11:00, 12:00, 13.00, 14.00, 15:00, 16:00, 17:00. Czas zwiedzania to 45 minut. Informacje na temat biletów dostępne są TUTAJ.

Więcej informacji udzielamy pod nr 41 278 72 50.