Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Familijna sobota w ECN: lipiec 2018

Familijna sobota w ECN: lipiec 2018

Skąd tyle kolorów ma tęcza? Dlaczego powstaje? Czy możemy sami ją stworzyć? Przed Wami kolejne sobotnie familijne warsztaty w ECN.


Mamo, tato, a dlaczego… tęcza jest kolorowa?

– Mamo, kiedy przestanie padać, bo już chciałabym iść na spacer? – dopytuje zniecierpliwiona Marysia.

– Nie martw się córeczko, letnie burze nie trwają zbyt długo. Zobacz, już wychodzi słońce.

– Mamusiu, spójrz na niebo! Tam jest tęcza!

– Rzeczywiście. Ale piękna!

– Mamo, a jak powstaje tęcza i skąd biorą się te wszystkie kolory?

Tęcza – jedno z najpiękniejszych zjawisk występujących w przyrodzie. W Starym Testamencie symbol przymierza Boga z człowiekiem, według irlandzkiej legendy na jej końcu znajduje się garniec złota strzeżony przez skrzata Leprechauna. Czym właściwie jest tęcza i czemu zawdzięcza swe barwy? Jakie warunki muszą być spełnione, aby ją zobaczyć na niebie? Czy sami możemy wywołać tęczę? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać na naszych warsztatach. Nie zabraknie również „tęczowych” eksperymentów.

Na zajęcia Mamo, tato, a dlaczego… tęcza jest kolorowa? zapraszamy 7, 14, 21 oraz 28 lipca o godz. 13:00. Koszt udziału w zajęciach wynosi 8 zł/os. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu.


Szyfrogram

O godz. 14:00 odbędzie się cykl Szyfrogram. To czas na samodzielne eksperymentowanie w laboratorium, najlepiej w grupie bądź w gronie rodzinnym, bo przecież… co „kilka” głów to nie jedna! Zajęcia polegają na wyborze przez uczestników jednego z tajemniczych pudeł i postępowaniu według załączonej do niego instrukcji. Dopiero po złamaniu szyfru uczestnicy dowiedzą się, jak wykorzystać znalezione w pudle, pozornie niezwiązane ze sobą przedmioty, aby rozwikłać naukową zagadkę i dowiedzieć się… który naukowiec wyprzedził ich w rozwiązaniu tego problemu i jak nazwał swoje odkrycie. Uczestnicy „Szyfrogramu” wykonując zadania krok po kroku, w nietypowy sposób poznają nierzadko skomplikowane prawa nauki czy techniki.

Miłośników łamania kodów i szyfrów zapraszamy do rozwiązywania naukowych zagadek 7, 14, 21 oraz 28 lipca o g. 14:00. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu.


Zwiedzanie wystawy Energia

W każdą sobotę zapraszamy także do zwiedzania wystawy. Wejścia na ekspozycję odbywają się o godz.: 11:00, 12:00, 13.00, 14.00, 15:00, 16:00, 17:00. Czas zwiedzania to 45 minut. Informacje na temat biletów dostępne są TUTAJ.


Wszelkich informacji udzielamy pod nr 41 278 72 50 (w godzinach pracy Centrum).