Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Święto Kielc 2018

Święto Kielc 2018

Koniec roku szkolnego zapowiada się bardzo energetycznie. Aż trzy dni będziemy świętować przywitanie wakacji w ramach Święta Kielc.


Hasłem tegorocznego Święta Kielc jest „Niepodległość! 1918-2018”. Kielczanie oraz goście odwiedzający nasze miasto będą mogli wziąć udział w wielu atrakcjach. Nasze Centrum również przygotowało gro aktywności.


22 czerwca

BIAŁA NOC

Po raz kolejny zapraszamy na nocne zwiedzanie ECN. To wspaniała podróż do świata energii i eksplorowanie wystawy, na której goście odnajdą 28 interaktywnych urządzeń do samodzielnego eksperymentowania. Na ekspozycji znajduje się m.in. potężny, ważący ponad 750 kg kołowrót. To urządzenie nawiązujące formą do kombajnu górniczego, ale napędzane siłą ludzkich mięśni.

Wejścia na wystawę będą odbywać się o godz. 18:00, 19:00, 20:00 oraz 21:00. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem: rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl.

Drodzy Zwiedzający! Wszystkie miejsca na godz. 18:00, 19:00 oraz 20:00 zostały zarezerwowane.


23 czerwca

PLAC ARTYSTÓW, EKSPERYMENTOWANIE W PLENERZE Z ECN, 10:00-18:00

Podczas tegorocznego Święta Kielc edukatorzy Energetycznego Centrum Nauki KPT przybliżą sylwetki polskich naukowców i wynalazców, którzy nie tylko zapisali się w historii jako twórcy urządzeń ułatwiających ludzkie życie, ale i angażowali się w walkę na rzecz niepodległej Polski. Nie każdy bowiem wie, że Józef Baranowski – twórca semafora i gazomierza był również uczestnikiem powstania listopadowego. Twórca lampy naftowej – Ignacy Łukasiewicz był rewolucjonistą i działaczem niepodległościowym. Dzięki ręcznej kamerze filmowej Kazimierza Prószyńskiego rejestrowano działania wojenne w czasie I wojny światowej, a radiotelefon zwany „walkie-talkie” pomagał żołnierzom podczas II wojny światowej. Słynny wykrywacz min Józef Kosacki, uczestnik kampanii wrześniowej, tylko w samej Polsce przyczynił się do zniszczenia ponad 15 milionów min ratując tysiące ludzi przed kalectwem i śmiercią. Oprócz możliwości zapoznania się z losami polskich patriotów – wynalazców, na stoisku ECN edukatorzy przekażą wiedzę na temat polimerów i termokurczliwości, dzięki której będzie można samodzielnie przygotować patriotyczną przypinkę, upamiętniającą obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

ZWIEDZANIE WYSTAWY ECN

Interaktywna wystawa „Energia” czeka na wszystkich dociekliwych gości, którzy będą poszukiwać odpowiedzi dotyczących otaczającego nas świata nauki.  Zwiedzając ECN będzie można sprawdzić czy słoneczne stwory da się wprowadzić w ruch jedynie światłem, jaki kształt ma powietrze oraz co zrobić, aby uruchomić wielkie koło młyńskie. Odwiedzający nie tylko zmierzą się z naukowymi wyzwania, ale także będą musieli wykorzystać swoje mięśnie, aby uruchomić niektóre z edukacyjnych urządzeń. Współpraca, rywalizacja, liczne pytania i dobra zabawa są mile widziane.

Zwiedzanie wystawy możliwe jest w następujących turach 11:00-11:45, 12:00-12:45, 13:00-13:45, 14:00-14:45, 15:00-15:45, 16:00-16:45 oraz 17:00-17:45. Informacje na temat biletów dostępne są TUTAJ.


24 czerwca

PLAC ARTYSTÓW, POKAZY POPULARNONAUKOWE, 14:30, 15:45

Zapraszamy na mroźne pokaz popularnonaukowe, które zaprezentują edukatorzy ECN. Nasza #drużynamocy przygotowała wyjątkowe spotkanie z nauką, którego bohaterami będą efektowne substancje chemiczne. Animatorzy zabiorą widzów w zadziwiający, baśniowy świat niskich temperatur i suchego lodu. Opowiedzą o zjawiskach takich jak interferencja światła, sublimacja oraz iryzacja, a także przypomną na czym polega prawo Pascala.


Zachęcamy także do eksperymentowania w Energetycznym Ogrodzie Doświadczeń. Wstęp do Ogrodu jest bezpłatny i nie wymagamy wcześniejszej rezerwacji. W naszej zielonej enklawie nauka przeplata się z zabawą, relaksem i odpoczynkiem. Znajdują się tutaj: siłownia dla spragnionych ćwiczeń i wyzwań ruchowych, zjeżdżalnie wykorzystujące różnice poziomów terenu, trampolina oraz karuzela napędzana w zupełnie nietypowy sposób.


Więcej informacji na temat Święta Kielc w naszym Centrum Pełny plan tegorocznego Święta Kielc jest dostępny TUTAJ.