Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Familijna sobota w ECN: czerwiec 2018

Familijna sobota w ECN: czerwiec 2018

Jak „widzi aparat”? Czy można rysować światłem, nie tylko kredkami? Przed Wami kolejne sobotnie familijne warsztaty w ECN.


Mamo, tato, a dlaczego… aparat robi zdjęcia?

– Mamo, a teraz rozłóż ręce i nie ruszaj się… – Jasio z przejęciem poucza mamę, odrysowując jej cień kredą na parkowej uliczce.
– Mamo! – nagle wyrywa się rozżalona Kasia – Cały czas jesteś z Jasiem! Chodź i zobacz co ja narysowałam!
– Kaśka, nie przeszkadzaj! Tu się tworzy prawdziwa sztuka! – odburkuje Jasio nie odrywając się od swojego zadania.
– Prawdziwa sztuka to jest na mojej kartce papieru, a nie na chodniku! – nie wytrzymuje Kasia.
– Uspokójcie się! – przerywa kłótnię mama – Są różne techniki tworzenia obrazów… kredą, farbą, kredkami, węglem, a nawet światłem.
– Można rysować światłem? – dopytuje zdumiona Kasia.
– Uśmiechnijcie się. Zrobimy jeszcze jeden obraz… – rozbawiona mama kieruje obiektyw w stronę zaskoczonych dzieci – Pstryk! Pstryk!
Światło od zawsze obecne w sztuce tworzyło przestrzeń i klimat obrazu, a przenikając się z cieniem dawało efekt trójwymiarowości. Sięgając po aparat fotograficzny z reguły nie zastanawiamy się, dlaczego po naciśnięciu guzika, w środku małego pudełeczka powstaje wierna kopia tego, na co przed chwilą patrzyliśmy. Zdumiewające, ale i tu światło odgrywa główną rolę. Na zajęciach dowiemy się, jak „widzi aparat” i w czym jest podobny do człowieka, narysujemy światłem własny rysunek i skonstruujemy miniaturowy prototyp aparatu fotograficznego.

Na zajęcia Mamo, tato, a dlaczego… aparat robi zdjęcia? zapraszamy 16 oraz 30 czerwca o godz. 13:00. Koszt udziału w zajęciach wynosi 8 zł/os. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu.


Szyfrogram

O godz. 14:00 odbędzie się cykl Szyfrogram. To czas na samodzielne eksperymentowanie w laboratorium, najlepiej w grupie bądź w gronie rodzinnym, bo przecież… co „kilka” głów to nie jedna! Zajęcia polegają na wyborze przez uczestników jednego z tajemniczych pudeł i postępowaniu według załączonej do niego instrukcji. Dopiero po złamaniu szyfru uczestnicy dowiedzą się, jak wykorzystać znalezione w pudle, pozornie niezwiązane ze sobą przedmioty, aby rozwikłać naukową zagadkę i dowiedzieć się… który naukowiec wyprzedził ich w rozwiązaniu tego problemu i jak nazwał swoje odkrycie. Uczestnicy „Szyfrogramu” wykonując zadania krok po kroku, w nietypowy sposób poznają nierzadko skomplikowane prawa nauki czy techniki.

Miłośników łamania kodów i szyfrów zapraszamy do rozwiązywania naukowych zagadek 16 oraz 30 czerwca o g. 14:00. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu.


Zwiedzanie wystawy Energia

W każdą sobotę zapraszamy także do zwiedzania wystawy. Wejścia na ekspozycję odbywają się o godz.: 11:00, 12:00, 13.00, 14.00, 15:00, 16:00, 17:00. Czas zwiedzania to 45 minut. Informacje na temat biletów dostępne są TUTAJ. 2 czerwca naszą wystawę będzie można zwiedzić bezpłatnie. Szczegóły: TUTAJ.


Wszelkich informacji udzielamy pod nr 41 278 72 50 (w godzinach pracy Centrum).