Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > 10 energetycznych ciekawostek na 10 lat KPT. Nauka w plenerze

10 energetycznych ciekawostek na 10 lat KPT. Nauka w plenerze

W sobotę 9 czerwca w godz. 11:00-17:00 zapraszamy do Energetycznego Ogrodu Doświadczeń na piknik popularnonaukowy z okazji Dnia Dziecka oraz 10-lecia Kieleckiego Parku Technologicznego. Swoimi działaniami włączamy się także w drugą edycję Kieleckich Dni Energii.


Warsztaty, pokazy popularnonaukowe, występy taneczne, spektakl dla dzieci, treningi na powietrzu, konkursy z nagrodami oraz wiele innych atrakcji czeka na wszystkich, którzy zdecydują się spędzić sobotę z Energetycznym Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego. Podczas pikniku nie zabraknie ciekawych wyzwań na stoiskach edukacyjno-animacyjnych oraz na specjalnie przygotowanych scenach.

Partnerem Głównym wydarzenia jest Folwark Samochodowy, autoryzowany dealer samochodów marek Suzuki oraz Hyundai. Wspólnie z nami Dzień Dziecka i 10 lat KPT będą świętować także nasi Partnerzy: Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach, Komenda Miejska Policji w Kielcach, Geopark Kielce, Przedszkole Zygzak, Wydawnictwo Jedność, Profesor Pytalski, Robie Sobie Dizajn, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”, Tropem Przygody, Akademia Muay Thai, Studio Ruchu Mięta, Capoeira Kielce, Fresh Stuff Kids, trenerka jogi Dorota Łatasiewicz, Bike Café oraz Nowy Wrzosowy Bufet.

W dniu wydarzenia ZTM uruchomi płatną dodatkową linię KPT, która będzie kursować ze zwiększoną częstotliwością po specjalnej trasie (szczegóły Linia KPT).


STOISKA
Na stoisku Energetycznego Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego przygotowaliśmy kolorowe eksperymenty, które najmłodsi uczestnicy i całe rodziny będą mogli przeprowadzać razem z #drużynąmocy.
Dzięki wspólnej, naukowej zabawie chemia, fizyka, biologia czy też astronomia nie będą kryły przed nami tajemnic – mówi Magdalena Długosz, edukator ECN.
Dzieci przekonają się, że nauka jest łatwa, a otaczający nas świat potrafi zaskoczyć i zainspirować – dodaje.

Wszyscy goście na stoisku Kieleckiego Parku Technologicznego będą mogli zapoznać się z jego działalnością. Częścią wydarzenia jest też plenerowa wystawa pokazująca najważniejsze momenty w historii instytucji. Na 28 tablicach umiejscowionych wzdłuż ulicy Olszewskiego znajdują się fotografie z opisami najciekawszych wydarzeń i projektów, które w nowoczesny i spójny sposób ukazują to czym jest Kielecki Park Technologiczny.

Folwark Samochodowy zaprezentuje modele testowe Hyundai oraz Suzuki. Odwiedzający stoisko będą mogli zapoznać się z ofertą firmy, a także wybrać się na bezpłatną jazdę testową samochodami prezentowanymi podczas wydarzenia. Dla najmłodszych Folwark przygotował konkurs „Narysuj samochód przyszłości”.

Policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach przypomną o zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących podczas spędzania wolnego czasu, a także poruszania się po drogach. Dla dzieci przygotowali Miasteczko Umiejętności Drogowych „Autochodzik”, kolorowanki o bezpieczeństwie oraz wielkie policyjne puzzle. Odwiedzający będą również mogli zrobić sobie zdjęcia z makietą policyjnego motocyklisty, odbitkę linii papilarnych, a dorośli uzyskać wiele informacji na temat bezpieczeństwa własnego oraz dzieci, a także pokonać slalom w alkogoglach.

Pracownicy Geoparku Kielce zapraszają na warsztaty szlifierskie oraz obserwacje okazów skał i skamieniałości pod mikroskopami. Uczestnicy zajęć na specjalnie przygotowanych stanowiskach pod okiem edukatorów z Geoparku będą mieli za zadanie oszlifować okazy skał i skamieniałości z regionu świętokrzyskiego. Wyszlifowane i wypolerowane okazy będzie można na koniec obejrzeć pod mikroskopem w ramach warsztatów ,,GEOLOGICZNY MIKROŚWIAT’’.

Przedszkole Zygzak przygotowało dla najmłodszych bogaty zestaw atrakcji dostępnych w strefie malucha. Na dzieci będą czekały zaprzyjaźnione z przedszkolem maskotki. Animatorzy będą malować twarze i nauczą skręcania balonowych stworków. Przez całą imprezę towarzystwa dotrzyma nam kosmiczny przyjaciel Photon. Mali artyści będą mogli również skorzystać z kącika plastycznego, gdzie każdy będzie mógł coś „zmalować”.

W Laboratorium Profesora Pytalskiego będzie można spodziewać się wielu pytań o otaczający nas świat. Żadne z nich nie pozostanie bez odpowiedzi. Dzieci będą rozmawiać z Profesorem o ciśnieniu atmosferycznym i wykonają szereg eksperymentów, które na pewno zadziwią niejednego. Uczestnicy pikniku będą mogli także rywalizować na stanowisku z EEG. Urządzenie to wykorzystuje technologię odczytu fal mózgowych EEG (elektroencefalografia) do sterowania i zabawy piłeczkami. Tak jak nasze ciało potrzebuje treningu, aby wzmocnić wydolność, rozwinąć mięśnie, tak i mózg wymaga treningu i intensywnej pracy. Potrzebna będzie tu niebywała koncentracja!

Robie Sobie Dizajn zaprasza do Kosmicznej Stacji Dizajnu na niezapomnianą wyprawę w kosmos. Na małych astronautów czeka instalacja przestrzenna, w której odbędzie się intensywna produkcja zabawy, pomysłów i kosmicznych wizji. Dzieci będą miały do wykonania różne zadania m.in. odpalenie rakiety kosmicznej, malowanie kosmicznego krajobrazu, zabawa magicznym księżycowym piaskiem czy tworzenie własnych planet.

Na stoisku Tropem Przygody, pod okiem animatorów, odwiedzający wytropią niejedną niezapomnianą przygodę. Messi, Ronaldo, Lewy, Turbogrosik… Podczas pikniku uczestnicy będą mieli okazję wcielić się w rolę każdego z nich! W trakcie wydarzenia rozegrane zostaną mecze na monstrualnych piłkarzykach, gdzie każdy będzie mógł poczuć się jak na Pucharze UEFA! Zbierzcie ekipę 5 osób, a jeśli nie macie zespołu – nic się nie dzieje – zapraszamy do punktu rejestracji, gdzie znajdziemy dla Was drużynę, którą będzie można poprowadzić do zwycięstwa. Ale to nie wszystko. Chętnych zapraszamy również na tor przeszkód oraz pneumatyczne zjeżdżalnie.

Większe dzieci zapraszamy także na stoisko Avon, na którym będzie można skorzystać z konsultacji kosmetycznych oraz zapoznać się z bogatą ofertą produktów do pielęgnacji. Przewidziano także konkursy, w ramach których będzie można wygrać zestawy kosmetyków.

SCENY
Na małej scenie odbędą się pokazy popularnonaukowe. O godz. 11:20 – pokaz chemiczny Energetycznego Centrum Nauki, natomiast o godz. 14:20 – pokaz Profesora Pytalskiego dotyczący dźwięku.

Z kolei na dużej scenie o godz. 12:00 odbędzie się spektakl pt. „O Wilku i Czerwonym Kapturku” w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. O godz. 13:20 zapraszamy na występ taneczny zespołu hip-hopowego Fresh Stuff Kids. Godz. 13:45 to pokaz sztuk walki Akademii Muay Thai. O godz. 14:50 zapraszamy na trening na trampolinach oraz pokaz zumby Studia Ruchu „Mięta”.

Odwiedzający będą także mieli do dyspozycji płatną strefę gastronomiczną. Bike Café pobudzi świeżą, aromatyczną kawą prosto z roweru, a Nowy Wrzosowy Bufet zaprasza na przekąski z grilla, watę cukrową oraz napoje. Odwiedzający będą mogli także posilić się na stanowisku foodtrucka oraz schłodzić pysznymi lodami.

Wstęp na atrakcje edukacyjno-animacyjne w Energetycznym Ogrodzie Doświadczeń jest bezpłatny.


WYSTAWA
W dniu pikniku zwiedzający będą mieli także możliwość zwiedzania wystawy Energetycznego Centrum Nauki KPT. Wybierzcie się w podróż do świata energii i poczujcie magię nauki. Na ekspozycji, na której znajduje się 28 interaktywnych urządzeń do samodzielnego eksperymentowania, odwiedzający dowiedzą się m.in. skąd bierze się ropa naftowa, czy da się uruchomić ważący ponad 750 kg kołowrót, korzystając jedynie z siły własnych mięśni, sprawdzą jak działają elektrownie wodne czy też wybiorą się na wyścig z prądem w tle.

Wejścia na wystawę będą odbywać się o godz. 11:00, 12:00, 13.00, 14.00, 15:00, 16:00, 17:00. Czas zwiedzania to 45 minut.

WSTĘP NA WYSTAWĘ BEZPŁATNY.


Regulamin PIKNIKU -> TUTAJ.


piknik_logopack_ok