Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Wakacje z ECN

Wakacje z ECN

Czy najniebezpieczniejszym zwierzęciem na świecie jest rekin? Jak obserwować przyrodę, aby nie zgubić się w lesie? Jak opalać się, aby sobie nie zaszkodzić? Sprawdźcie co przygotowaliśmy dla Was na wakacje.


W okresie wakacyjnym w naszym Centrum będą obowiązywać następujące tury zwiedzania.

WTOREK – PIĄTEK

09:00-10:30 warsztaty+wystawa lub wystawa

11:00-12:30 warsztaty+wystawa lub wystawa

13:00-14:30 warsztaty+wystawa lub wystawa

14:45-15:45 wystawa

SOBOTA

11:00-11:45 wystawa

12:00-12:45 wystawa

13:00-13:45 warsztaty lub wystawa

14:00-14:45 warsztaty lub wystawa

15:00-15:45 wystawa

16:00-16:45 wystawa

17:00-17:45 wystawa


Lipiec i sierpień w Energetycznym Centrum Nauki to dwa cykle zajęciowe.

03.07 – 31.07

WTOREK: Co w trawie piszczy. Najniebezpieczniejsze zwierzę świata

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie jest najbardziej niebezpieczne zwierzę na świecie? Lew, rekin, krokodyl? To wyobraźnia podsuwa nam obrazy wielkich stworzeń z ostrymi zębami. Tymczasem według danych Światowej Organizacji Zdrowia rekiny ludojady zabijają około dziesięciu osób rocznie, lwy sto osób, a krokodyle około tysiąca. I choć może trudno w to uwierzyć, najbardziej niebezpiecznymi zwierzętami na świecie są dla nas… komary. Te niepozorne owady przyczyniają się do śmierci 750 tys. ludzi rocznie! Czy powinniśmy czuć się zagrożeni? Dowiedz się, co tak bardzo przyciąga komary do człowieka i jak skutecznie się przed nimi chronić.

ŚRODA: Nauka (w) magii – część I 

Prawdziwa magia to… poważna sprawa. Wprawdzie nie będzie magicznych różdżek, wróżenia ze szklanych kul, ani towarzystwa czarnych kotów, ale i tak przedmioty zaczną znikać, woda zamieni się w wino, a ogień zapłonie różnymi kolorami. Może warto tego lata poznać tajniki sztuki iluzji? Przekonajcie się, czy występy współczesnych magików to czary, zręcznościowe triki, czy może… przemyślane naukowe doświadczenia!

CZWARTEK: Kierunek północ-południe. Po drodze z przyrodą 

Żółwie morskie co roku składają jaja na tej samej plaży, na której wykluły się przed laty. Ptaki migrujące przelatują tysiące kilometrów, aby wrócić do swoich gniazd. Dowiedz się jak obserwacja przyrody i nowoczesne technologie pomagają człowiekowi w wakacyjnych podróżach i odnajdywaniu drogi do domu.

PIĄTEK: Zdrowie na wakacjach. Czy układ pokarmowy może wziąć urlop? 

Wakacje to czas odpoczynku oraz niezapomnianych przeżyć. W tym okresie pozwalamy sobie na odstępstwa od zdrowej diety ulegając wielu pokusom, takim jak lody, fast foody czy napoje gazowane. W czasie, kiedy my się relaksujemy, nasz układ pokarmowy pracuje na najwyższych obrotach, dlatego, aby móc cieszyć się piękną wakacyjną aurą, należy sumiennie dbać o swoje zdrowie. Czy wiesz co się dzieje z jedzeniem podczas posiłku i jak długą drogę przebywa? Do czego służy ślina i czy przez żołądek można trafić do serca? Wykonaj doświadczenia i zbuduj własny przewód pokarmowy, aby znaleźć łatwe odpowiedzi na trudne pytania.


01.08 – 31.08

WTOREK: Co w trawie piszczy. Leśne imperium 

Wiele milionów lat przed pojawieniem się człowieka istniały świetnie zorganizowane społecznie cywilizacje – prawdziwe imperia, które opanowały i do dziś kontrolują niemal cały świat. Mrówki. Osobno – niewielkie stworzenia o długości kilkudziesięciu milimetrów i wadze kilku miligramów. Razem – potęga, z którą nawet człowiek powinien się liczyć. Czy wiesz, że w Polsce naukowcy odkryli nietypową kolonię mrówek? „Mrówki-atomówki” to prawdziwa biologiczna sensacja! Dowiedz się, czy mrówki są pożyteczne, czy raczej szkodliwe, kto i jak zarządza mrówczą społecznością, jaka jest ich tajna broń i co zrobić, aby wyprosić z domu tych niesamowitych, ale jednak nieproszonych gości.

ŚRODA: Nauka (w) magii – część II 

Prawdziwa magia to… poważna sprawa. Wprawdzie nie będzie magicznych różdżek, wróżenia ze szklanych kul, ani towarzystwa czarnych kotów, ale i tak przedmioty zaczną znikać, woda zamieni się w wino, a ogień zapłonie różnymi kolorami. Może warto tego lata poznać tajniki sztuki iluzji? Przekonajcie się, czy występy współczesnych magików to czary, zręcznościowe triki, czy może… przemyślane naukowe doświadczenia!

CZWARTEK:  Kierunek północ-południe. Z mapą pod prąd 

Chyba najsłynniejszą pomyłką w historii nawigacji było odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Poznaj metody jakimi posługiwali się najwięksi odkrywcy, aby odnaleźć drogę do celu. Dowiedz się jak stworzyć mapę i dlaczego niektóre z nich nieco nas oszukują.

PIĄTEK: Zdrowie na wakacjach. Bezpiecznie pod słońcem 

Ciepłe morze, gorący piasek, powiew letniego wiatru. Piękną wakacyjną pogodę zawdzięczamy… słońcu. Jednak, jak mówi znane powiedzenie „co za dużo, to… niezdrowo”. Słońce w nadmiarze może również szkodzić. Dowiedz się, jak nasz organizm chroni się podczas kąpieli słonecznych, jak możemy mu w tym pomóc i co lepiej spakować do wakacyjnego plecaka: różowe okulary czy może… marchewkę?


W wakacyjne soboty zapraszamy na warsztaty z cyklu Mamo, tato, a dlaczego…? oraz Szyfrogram. Tematy na lipiec oraz sierpień podamy w późniejszym terminie.


Ostatni tydzień czerwca to ulubione warsztaty zwiedzających.

26.06-30.06

WTOREK: Wyrysuj program – OZOBOTY

Spotkaj się z Ozobotami – maleńkimi, wesołymi kuleczkami, które rozpoznają kolory i potrafią wykonywać polecenia. Narysuj im linię na zwykłej kartce papieru i zastosuj proste kolorowe komendy, żeby robot zrealizował misję, którą mu zlecisz. Zaprogramuj dzień rodzinie Glutobotów i dopilnuj, aby każdy wykonał prawidłowo wyznaczone zadanie.

ŚRODA: Jednym kliknięciem… – PHOTONY, czyli programowanie z Grupą MAC

Jedno kliknięcie – tylko tyle dzieli Cię od rozpoczęcia przygody z programowaniem robotów. Poznaj z nami Photona – niezwykłego przybysza, który uczy się razem z Tobą i chce poznać nasz świat. Zostań jego przewodnikiem i kompanem do zabawy, i korzystając z aplikacji multimedialnej razem wybierzcie się w niezapomnianą podróż do świata kodów.

CZWARTEK: Mamo, tato, a dlaczego warto „mieć nosa”?

Zapachy są bardzo ważne w życiu człowieka. Sięgamy po nie, gdy chcemy sprawić radość bliskiej osobie wyjątkowym prezentem, jak i dla poprawy własnego nastroju – kiedy to ulubiona woń otula nas niczym miękki sweter. I choć mogłoby się wydawać, że perfumy są luksusowym symbolem obecnych czasów, to miały one swój początek już w prehistorii. Połączenie ziół i dymu palonej żywicy uzmysłowiły naszym praprzodkom, że mają do czynienia z pięknym zapachem. A jak dalej przebiegał rozwój pachnideł i od jakiego czasu możemy mówić o rozkwicie branży perfumeryjnej? Czy aby tworzyć własne perfumy musimy mieć ponadprzeciętnie rozwinięty zmysł powonienia?

PIĄTEK: Mamo, tato, a dlaczego… roztwór ma peHa?

Kwaśne deszcze, chemia gospodarstwa domowego, warzywa, owoce, kosmetyki. Kwasy i zasady możemy odnaleźć wokół nas. W jaki sposób dowiedzieć się, która substancja jest kwasem, a która zasadą? Czym jest skala pH? Podczas warsztatów dzieci przeprowadzą doświadczenia, które pozwolą sprawdzić odczyn różnych substancji spożywczych. Poznają także, które warzywo może być naturalnym wskaźnikiem pH i jaki jest jego odpowiednik chemiczny.


Naszą ofertę kierujemy zarówno do indywidualnie zwiedzających, jak i grup zorganizowanych. Odnośnie zwiedzania indywidualnego – każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego, który kupuje także dla siebie bilet wstępu. Odnośne zwiedzania grupowego – grupę również obowiązuje opiekun, na każde pełne 10 osób przysługuje 1 bezpłatny bilet dla opiekuna. Informacje na temat biletów są dostępne TUTAJ. Bilety są dostępne w kasach naszego Centrum lub przez stronę bilety.ecn.kielce.pl.

Grupy prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc na adres rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl. Zachęcamy również indywidualnie zwiedzających o upewnienie się przed planowaną wizytą odnośnie wolnych miejsc.

Szczegółowych informacji na temat oferty oraz dostępności miejsc udzielamy pod numerem 41 278 72 50.