Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Majówka z ECN

Majówka z ECN

Czy roboty potrafią myśleć jak człowiek? Co to znaczy, że kwaśne deszcze mają niski odczyn pH? Czy da się zmniejszać przedmioty? Zapraszamy na familijne eksperymentowanie podczas majówki.


Dla odwiedzających Centrum podczas długiego weekendu majowego przygotowaliśmy moc naukowych wyzwań i wciągających doświadczeń. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w warsztatach popularnonaukowych oraz eksperymentować na naszej interaktywnej wystawie „Energia”, a także skorzystać z atrakcji w Energetycznym Ogrodzie Doświadczeń.


01. – 03.05.2018 r.

Od 1 do 3 maja w ECN będą zmienione tury zwiedzania. Do podróży w świat nauki zapraszamy o godz.: 09:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 oraz 15:00. Czas zwiedzania wynosi 45 minut. W tych dniach miłośnicy naukowych wyzwań będą nie tylko eksperymentować na wystawie, ale także podczas familijnych warsztatów. Każdy dzień to inne zajęcia.


01.05.2018 r.

12:00 – warsztaty: Mamo, tato, a dlaczego… roztwór ma peHa?

– Jak było w szkole Kasiu? – zadała pytanie mama, przygotowując obiad.

– Na przyrodzie Pani opowiadała o różnych zanieczyszczeniach i kwaśnych deszczach. Mamo, czy one naprawdę są takie niebezpieczne? – odparła Kasia.

– Tak kochanie, kwaśne deszcze np. niszczą drzewa i zakwaszają glebę, bo mają bardzo niski odczyn pH.

– Niskie pH? To znaczy, że mają po prostu pecha? – zapytała zdumiona Kasia.

– Nie Kasiu, to oznacza zupełnie coś innego…

Kwaśne deszcze, chemia gospodarstwa domowego, warzywa, owoce, kosmetyki. Kwasy i zasady możemy odnaleźć wokół nas. W jaki sposób dowiedzieć się, która substancja jest kwasem, a która zasadą? Czym jest skala pH? Podczas warsztatów dzieci przeprowadzą doświadczenia, które pozwolą sprawdzić odczyn różnych substancji spożywczych. Poznają także, które warzywo może być naturalnym wskaźnikiem pH i jaki jest jego odpowiednik chemiczny.

13:00 – warsztaty: Szyfrogram

To czas na samodzielne eksperymentowanie w laboratorium, najlepiej w grupie bądź w gronie rodzinnym, bo przecież… co „kilka” głów to nie jedna! Zajęcia polegają na wyborze przez uczestników jednego z tajemniczych pudeł i postępowaniu według załączonej do niego instrukcji. Dopiero po złamaniu szyfru uczestnicy dowiedzą się, jak wykorzystać znalezione w pudle, pozornie niezwiązane ze sobą przedmioty, aby rozwikłać naukową zagadkę i dowiedzieć się… który naukowiec wyprzedził ich w rozwiązaniu tego problemu i jak nazwał swoje odkrycie. Uczestnicy „Szyfrogramu” wykonując zadania krok po kroku, w nietypowy sposób poznają nierzadko skomplikowane prawa nauki czy techniki.


02.05.2018 r.

12:00 – warsztaty: Mamo, tato, a dlaczego… robot mnie słucha?

– Olu, co ty robisz!? Zatrzymaj go! Zaraz spadnie ze schodów! – krzyczy Kuba.

– Ale jak!? On mnie wcale nie słucha! – skarży się rozżalona Ola.

– Jak to jak? – Kuba powoli traci cierpliwość – Przyciskiem!!! Wyłącz go zielonym przyciskiem! Szybko!

Nagle robot zatrzymuje się, a z kuchni słychać roześmiany głos taty:

– Przecież musi was słuchać! No i jak wy go zaprogramowaliście?

– Zapro… co? – dzieci zdziwione spojrzały na siebie i pobiegły do kuchni.

Dziś zaprogramowane jest właściwie wszystko – telefon, ekspres do kawy, pralka, telewizor, nawet odkurzacz… Jednak nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego zadajemy dużo pytań. Zwłaszcza dociekliwość dzieci nie ma końca. Na styczniowych zajęciach dowiemy się czym tak naprawdę jest programowanie i czy jest ono trudne. W jakim kraju potkamy najwięcej robotów, czy niektóre z nich lubią głaskanie i czy potrafią myśleć jak człowiek.

13:00 – warsztaty: Szyfrogram


03.05.2018 r.

12:00 – warsztaty: Mamo, tato, a dlaczego… mogę to zmniejszyć, czyli naukowy KingSajz

– Mamo, tato, a gdybym tak mógł zmieścić się w dłoni? Czy to jest możliwe? – zapytał Staś.

– Stasiu, nie da się przecież pomniejszać przedmiotów, a tym bardziej ludzi! – rzekła Zosia, siostra Stasia, która przechodząc obok usłyszała kolejne z tysiąca pytań zadawanych przez młodszego brata. – Takie rzeczy dzieją się tylko na filmach fantasy. Przecież to niemożliwe w prawdziwym życiu! – dodała.

– Kasiu, może i Stasia nie zmniejszymy, ale zaraz sprawdzimy czy uda się nam pomniejszyć Twój nowy telefon – odpowiedziała mama.

Podczas warsztatów dowiemy się czym jest termokurczliwość i polimer, co to jest skala i do czego służy. Poznamy tworzywa termoplastyczne, użyjemy piekarnika i zdobędziemy wiedzę pozwalającą przenieść nas w mikroskopijny świat marzeń.

13:00 – warsztaty: Szyfrogram


04.05.2018 r.

W ECN obowiązywać będą takie same tury, jak w dni powszednie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy o godz. 08:30, 10:30, 12:30 oraz 14:30. Czas zwiedzania wynosi 90 minut.


05.05.2018 r.

W sobotę nasze Centrum będzie czynne w godz. 10:00 – 18:00. Do zwiedzania zapraszamy od godz. 11:00. Wejścia na ekspozycję odbywają się o godz.: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00. Czas zwiedzania to 45 minut. O godz. 13:00 oraz 14:00 zachęcamy do udziału w warsztatach popularnonaukowych.

13:00 – warsztaty: Mamo, tato, a dlaczego warto „mieć nosa”?

– Mamo, czujesz? – pyta Zosia i rozgląda się z rozanieloną miną po majowym ogrodzie babci Irenki.

– Tak kochanie, to zapach kwitnących róż. Chodź, podjedziemy do nich bliżej.

– Ten zapach z czymś mi się kojarzy … – zdradza Zosia z nosem zanurzonym w rozwiniętym pąku.

– Z wiosną? – podpowiada mama.

– Z perfumami babci Irenki! – odpowiada roześmiana dziewczynka.

– Oj Zosiu, Ty to masz nosa do zapachów!

Zapachy są bardzo ważne w życiu człowieka. Sięgamy po nie, gdy chcemy sprawić radość bliskiej osobie wyjątkowym prezentem, jak i dla poprawy własnego nastroju – kiedy to ulubiona woń otula nas niczym miękki sweter. I choć mogłoby się wydawać, że perfumy są luksusowym symbolem obecnych czasów, to miały one swój początek już w prehistorii. Połączenie ziół i dymu palonej żywicy uzmysłowiły naszym praprzodkom, że mają do czynienia z pięknym zapachem. A jak dalej przebiegał rozwój pachnideł i od jakiego czasu możemy mówić o rozkwicie branży perfumeryjnej? Czy aby tworzyć własne perfumy musimy mieć ponadprzeciętnie rozwinięty zmysł powonienia? Nie pozwólcie, aby odpowiedzi na te pytania przeszły Wam koło nosa i zarezerwujcie bilet na familijne eksperymentowanie

14:00 – warsztaty: Szyfrogram


Ceny biletów

01. – 03.05.2018 r. oraz 05.05.2018 r.

Zwiedzanie wystawy 45 minut

Bilet normalny – 7 zł/os.

Bilet ulgowy, rodzinny, grupowy – 5 zł/os.

Bilet z Kartą Dużej Rodziny – 4 zł/os.

Warsztaty 45 minut

Bilet indywidualny, grupowy – 8 zł/os.

04.05.2018 r.

Zwiedzanie wystawy 90 minut

Bilet normalny – 15 zł/os.

Bilet ulgowy, rodzinny, grupowy – 10 zł/os.

Bilet z Kartą Dużej Rodziny – 9 zł/os.


Drodzy Zwiedzający!

Zachęcamy do sprawdzania dostępności miejsc podczas warsztatów, jak i zwiedzania. Na wszelkie pytania odpowiadamy pod numerem 41 278 72 50. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu, a grupa posiadać co najmniej 1 opiekuna na 10 osób. Więcej informacji na temat biletów można znaleźć TUTAJ.