Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Familijna sobota w ECN: maj 2018

Familijna sobota w ECN: maj 2018

Jak działa nos? Dlaczego rozróżniamy zapachy? Poczujcie miętę do nauki podczas sobotnich familijnych warsztatów w maju.


Mamo, tato, a dlaczego warto „mieć nosa”?

– Mamo, czujesz? – pyta Zosia i rozgląda się z rozanieloną miną po majowym ogrodzie babci Irenki.

– Tak kochanie, to zapach kwitnących róż. Chodź, podjedziemy do nich bliżej.

– Ten zapach z czymś mi się kojarzy … – zdradza Zosia z nosem zanurzonym w rozwiniętym pąku.

– Z wiosną? – podpowiada mama.

– Z perfumami babci Irenki! – odpowiada roześmiana dziewczynka.

– Oj Zosiu, Ty to masz nosa do zapachów!

Zapachy są bardzo ważne w życiu człowieka. Sięgamy po nie, gdy chcemy sprawić radość bliskiej osobie wyjątkowym prezentem, jak i dla poprawy własnego nastroju – kiedy to ulubiona woń otula nas niczym miękki sweter. I choć mogłoby się wydawać, że perfumy są luksusowym symbolem obecnych czasów, to miały one swój początek już w prehistorii. Połączenie ziół i dymu palonej żywicy uzmysłowiły naszym praprzodkom, że mają do czynienia z pięknym zapachem. A jak dalej przebiegał rozwój pachnideł i od jakiego czasu możemy mówić o rozkwicie branży perfumeryjnej? Czy aby tworzyć własne perfumy musimy mieć ponadprzeciętnie rozwinięty zmysł powonienia? Nie pozwólcie, aby odpowiedzi na te pytania przeszły Wam koło nosa i zarezerwujcie bilet na familijne eksperymentowanie w maju! 🙂

Na zajęcia Mamo, tato, a dlaczego… warto „mieć nosa”? zapraszamy 5, 12, 19 oraz 26 maja o godz. 13:00, a także wyjątkowo o godz. 14:00 26 maja. Koszt udziału w zajęciach wynosi 8 zł/os. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu.


Szyfrogram

O godz. 14:00 odbędzie się cykl Szyfrogram. To czas na samodzielne eksperymentowanie w laboratorium, najlepiej w grupie bądź w gronie rodzinnym, bo przecież… co „kilka” głów to nie jedna! Zajęcia polegają na wyborze przez uczestników jednego z tajemniczych pudeł i postępowaniu według załączonej do niego instrukcji. Dopiero po złamaniu szyfru uczestnicy dowiedzą się, jak wykorzystać znalezione w pudle, pozornie niezwiązane ze sobą przedmioty, aby rozwikłać naukową zagadkę i dowiedzieć się… który naukowiec wyprzedził ich w rozwiązaniu tego problemu i jak nazwał swoje odkrycie. Uczestnicy „Szyfrogramu” wykonując zadania krok po kroku, w nietypowy sposób poznają nierzadko skomplikowane prawa nauki czy techniki.

Miłośników łamania kodów i szyfrów zapraszamy do rozwiązywania naukowych zagadek 5, 12, oraz 19 maja o g. 14:00. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu.


Zwiedzanie wystawy Energia

W każdą sobotę zapraszamy także do zwiedzania wystawy. Wejścia na ekspozycję odbywają się o godz.: 11:00, 12:00, 13.00, 14.00, 15:00, 16:00, 17:00. Czas zwiedzania to 45 minut. Informacje na temat biletów dostępne są TUTAJ.

Wszelkich informacji udzielamy pod nr 41 278 72 50 (w godzinach pracy Centrum).