Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Familijna sobota w ECN: kwiecień 2018

Familijna sobota w ECN: kwiecień 2018

Która substancja jest kwasem, a która zasadą? Co skrywa skórka cebuli? Zapraszamy na rodzinne soboty w kwietniu.


Mamo, tato, a dlaczego… roztwór ma peHa?

 – Jak było w szkole Kasiu? – zadała pytanie mama, przygotowując obiad.

– Na przyrodzie Pani opowiadała o różnych zanieczyszczeniach i kwaśnych deszczach. Mamo, czy one naprawdę są takie niebezpieczne? – odparła Kasia.

– Tak kochanie, kwaśne deszcze np. niszczą drzewa i zakwaszają glebę bo mają bardzo niski odczyn pH.

– Niskie pH? To znaczy, że mają po prostu pecha? – zapytała zdumiona Kasia.

– Nie Kasiu, to oznacza zupełnie coś innego…

Kwaśne deszcze, chemia gospodarstwa domowego, warzywa, owoce, kosmetyki. Kwasy i zasady możemy odnaleźć wokół nas. W jaki sposób dowiedzieć się, która substancja jest kwasem, a która zasadą? Czym jest skala pH? Podczas warsztatów dzieci przeprowadzą doświadczenia, które pozwolą sprawdzić odczyn różnych substancji spożywczych. Poznają także, które warzywo może być naturalnym wskaźnikiem pH i jaki jest jego odpowiednik chemiczny.

Na familijne eksperymentowanie podczas zajęć Mamo, tato, a dlaczego… roztwór ma peHa? zapraszamy 7, 14, 21 oraz 28 kwietnia o godz. 13:00. Koszt udziału w zajęciach wynosi 8 zł/os. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu na wystawę.


Szyfrogram

O godz. 14:00 odbędzie się cykl Szyfrogram. To z kolei czas na samodzielne eksperymentowanie w laboratorium, najlepiej w grupie bądź w gronie rodzinnym, bo przecież… co „kilka” głów to nie jedna! Zajęcia polegają na wyborze przez uczestników jednego z tajemniczych pudeł i postępowaniu według załączonej do niego instrukcji. Dopiero po złamaniu szyfru uczestnicy dowiedzą się, jak wykorzystać znalezione w pudle, pozornie niezwiązane ze sobą przedmioty, aby rozwikłać naukową zagadkę i dowiedzieć się… który naukowiec wyprzedził ich w rozwiązaniu tego problemu i jak nazwał swoje odkrycie. Uczestnicy „Szyfrogramu” wykonując zadania krok po kroku, w nietypowy sposób poznają nierzadko skomplikowane prawa nauki czy techniki.

Miłośników łamania kodów i szyfrów zapraszamy do rozwiązywania naukowych zagadek 7, 14, 21 oraz 28 kwietnia o g. 14:00. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu na wystawę.


Zwiedzanie wystawy Energia

W każdą sobotę zapraszamy także do zwiedzania wystawy. Wejścia na ekspozycję odbywają się o godz.: 11:00, 12:00, 13.00, 14.00, 15:00, 16:00, 17:00. Czas zwiedzania to 45 minut. Informacje na temat biletów dostępne są TUTAJ.

Wszelkich informacji udzielamy pod nr 41 278 72 50 (w godzinach pracy Centrum).