Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Familijna sobota w ECN: luty 2018

Familijna sobota w ECN: luty 2018

Czy da się zmniejszać przedmioty? Jaką wyporność ma ziemniak? Po co nam szkielet? Poznajcie odpowiedzi na te pytania podczas familijnych warsztatów, na które zapraszamy w lutym.


– Mamo, tato, a gdybym tak mógł zmieścić się w dłoni? Czy to jest możliwe? – zapytał Staś.
– Stasiu, nie da się przecież pomniejszać przedmiotów, a tym bardziej ludzi! – rzekła Zosia, siostra Stasia, która przechodząc obok usłyszała kolejne z tysiąca pytań zadawanych przez młodszego brata. – Takie rzeczy dzieją się tylko na filmach fantasy. Przecież to niemożliwe w prawdziwym życiu! – dodała.
– Kasiu, może i Stasia nie zmniejszymy, ale zaraz sprawdzimy czy uda się nam pomniejszyć Twój nowy telefon – odpowiedziała mama.
W lutym temperatura i to nie tylko od wrażeń będzie naprawdę wysoka… Dowiemy się czym jest termokurczliwość i polimer, co to jest skala i do czego służy. Poznamy tworzywa termoplastyczne, użyjemy piekarnika i zdobędziemy wiedzę pozwalającą przenieść nas w mikroskopijny świat marzeń.
Na familijne eksperymentowanie podczas zajęć Mamo, tato, a dlaczego… mogę to zmniejszyć, czyli naukowy KingSajz zapraszamy 3, 10, 17 oraz 24 lutego o godz. 13.00.


O godz. 14:00 odbędzie się cykl Szyfrogram. To z kolei czas na samodzielne eksperymentowanie w laboratorium, najlepiej w grupie bądź w gronie rodzinnym, bo przecież… co „kilka” głów to nie jedna! Zajęcia polegają na wyborze przez uczestników jednego z tajemniczych pudeł i postępowaniu według załączonej do niego instrukcji. Dopiero po złamaniu szyfru uczestnicy dowiedzą się, jak wykorzystać znalezione w pudle, pozornie niezwiązane ze sobą przedmioty, aby rozwikłać naukową zagadkę i dowiedzieć się… który naukowiec wyprzedził ich w rozwiązaniu tego problemu i jak nazwał swoje odkrycie. Uczestnicy „Szyfrogramu” wykonując zadania krok po kroku, w nietypowy sposób poznają nierzadko skomplikowane prawa nauki czy techniki.
Miłośników łamania kodów i szyfrów zapraszamy do rozwiązywania naukowych zagadek 3 oraz 10 lutego o g. 14:00.


W trakcie ferii zimowych 17 oraz 24 lutego o g. 14:00 zamiast warsztatów Szyfrogram wyjątkowo odbędą się zajęcia 206 kości. Czy wiecie, że najstarszy fragment ludzkiego szkieletu, liczący około 2,8 mln lat, odnaleziono w 2013 r. w Etiopii? Jak to możliwe, że ze wszystkich tkanek ludzkiego organizmu, to właśnie kości zachowały się tak długo? Co decyduje o ich trwałości i umożliwia archeologom uzyskanie cennych informacji na temat naszej przeszłości? Odpowiedzi na te pytania poznacie przychodząc na nasze warsztaty. Przy okazji zabawy z masą solną dowiecie się jaką rolę pełni ludzki szkielet, a wykonując ruchomy model dłoni przekonacie się jak wiele kości jest potrzebnych, aby zacisnąć ją w pięść. Poznacie też nowego mieszkańca Energetycznego Centrum Nauki – Konstantego, który zaprezentuje Wam, która kość jest najdłuższa, a która nie łączy się z żadną inną. Na pamiątkę będziecie mogli zabrać jego podobiznę do domu.


Koszt udziału w zajęciach wynosi 8 zł/os. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum.


W każdą sobotę zapraszamy także do zwiedzania wystawy. Wejścia na ekspozycję odbywają się o godz.: 11:00, 12:00, 13.00, 14.00, 15:00, 16:00, 17:00. Czas zwiedzania to 45 minut. Informacje na temat biletów dostępne są TUTAJ.


Na Wasze pytania odpowiadamy pod nr 41 278 72 50. Do usłyszenia.