Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > 2 lata z Energetycznym Centrum Nauki KPT!

2 lata z Energetycznym Centrum Nauki KPT!

18 listopada nasze Centrum będzie obchodziło 2. urodziny. Serdecznie zapraszamy do świętowania razem z nami!


W tym dniu ECN będzie można zwiedzać już od godz. 10:00. Dla naszych gości przygotowaliśmy pokazy popularnonaukowe, wolne eksperymentowanie w laboratorium „Generator mocy” oraz na wystawie „Energia”, a także konkursy z nagrodami.

W trakcie każdej tury zwiedzania zaprosimy do udziału w pokazie „Poczuj chemię” i wciągniemy naszych widzów w inny wymiar nauki. Animatorzy na oczach młodych odbiorców będą przeprowadzać eksperymenty chemiczne, zaprezentują nie tylko nowe substancje i ich właściwości, ale odkryją także odmienne zastosowanie tych dobrze znanych. Wyjaśnią m.in. na czym polega reakcja egzotermiczna, do czego potrzebny jest katalizator, pokażą jak odmierzać czas bez zegarka i sprawdzą właściwości dwutlenku węgla.

Odwiedzający będą mieli okazję przenieść się w inny wymiar nauki również na wystawie opowiadającej o energii, korzystając z 28 interaktywnych urządzeń do samodzielnego eksperymentowania, albo w laboratorium przeprowadzając doświadczenia naukowe na podstawie przygotowanych przez nas zestawów edukacyjnych. To od naszych gości zależy ile czasu poświęcą na ekspozycji, ile w laboratorium.

Wejścia na wystawę będą odbywać się co godzinę o 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 lub 14:00. Każda tura zwiedzania trwa 45 minut. Bilety w cenie 7 zł, 5 zł lub 4 zł można zakupić przez internetowy system sprzedaży biletów lub w kasach naszego Centrum.


Energetyczne Centrum Nauki zostało uroczyście otwarte 18 listopada 2015 roku. Powstało dzięki projektowi „Rozwój infrastruktury i obszarów B+R Kieleckiego Parku Technologicznego” współfinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Znajduje się na drugim piętrze budynku SKYE INC., w dawnym budynku zakładów „Chemar”, później Wyższej Szkole Umiejętności, dokładnie w tym miejscu, w którym w 1959 roku uruchomiono zakładowe kino „Armatury”, którego pomysłodawcą był Ryszard Fijałkowski, wieloletni pracownik Chemaru.

Na przestrzeń Centrum składa się sala o wielkości 360m2, w której znajduje się interaktywna ekspozycja, laboratorium „Generator mocy”, kameralne kino 3D oraz hal o powierzchni 100 m2, mieszczący recepcję, szatnie oraz naukowy sklepik. Uzupełnieniem ECN jest Energetyczny Ogród, znajdujący się przy ul. Olszewskiego, obok parkingu KPT – Marina Bay. W zielonej enklawie nauka przeplata się z zabawą, relaksem i odpoczynkiem, to kolejna przestrzeń na eksperymentowanie.


Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego to miejsce przyjazne dzieciom, młodzieży oraz dorosłym i działa w myśl nauki poprzez zabawę oraz samodzielne eksperymentowanie. W ciągu mijających 2 lat udało się nam gościć wielu młodych entuzjastów nauki, prowadzić warsztaty popularnonaukowe o zróżnicowanej tematyce, a także pokazy oraz pikniki popularnonaukowe. Za nami wiele inspirujących wydarzeń dla dorosłych – „Podróży z energią” oraz „Kobiet z energią”, a także spotkań dla pedagogów z cyklu „Wtorki dla nauczycieli”, jak również energetycznych wydarzeń specjalnych. Przez ostatnie 2 lata działalności naszego Centrum spotkaliśmy się z blisko 40 tys.miłośników nauki!

#dajemyenergię #drużynamocy