Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Oferta ECN na wrzesień roku szkolnego 2017/2018

Oferta ECN na wrzesień roku szkolnego 2017/2018

Warsztaty, warsztaty połączone ze zwiedzaniem wystawy lub zwiedzanie wystawy to oferta, którą kierujemy zarówno do grup szkolnych, jak i osób indywidualnych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą warsztatów na wrzesień 2017, a już od października wprowadzamy nowości w tematyce i rozkładzie warsztatów. Niebawem na naszej stronie pojawi się więcej szczegółów na ten temat. 


Zajęcia dla grup szkolnych w Energetycznym Centrum Nauki KPT odbywają się od wtorku do piątku o godz. 8.30, 10.30, 12.30 lub 14.30. Soboty dedykujemy gościom indywidualnym. W tym dniu na warsztaty zapraszamy o godz. 13.00 lub 14.00, a tematy zajęć podawane są najpóźniej tydzień przed terminem. Osoby indywidualnie zwiedzające mają możliwość dołączenia do grupy pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji miejsc pod nr 41 278 72 50.

W czasie wizyty dzieci uczestniczą w warsztatach tematycznych wraz z opiekunami. Informacje na temat biletów znajdują się TUTAJ.


OFERTA ZAJĘĆ DLA GRUP NA WRZESIEŃ PIERWSZEGO SEMESTRU ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

“Dlaczego Baba-Jaga mieszka w chatce na kurzej łapce?” (przedszkole 5-6 lat)

Kiedy wiatr jest pożyteczny, a kiedy szkodliwy? Jakie ma właściwości? Czy da się go złapać? Energetyczne Centrum Nauki zaprasza na zajęcia dotyczące energii wiatru oraz sposobów jej wykorzystania. Uczestnicy poznają rodzaje turbin wiatrowych oraz ich budowę. Naszym zadaniem będzie skonstruowanie prostych wiatraczków i stworzenie kolorowej makiety.


“Laboratorium przedszkolaka”  (przedszkole 5-6 lat)

Co się stanie gdy zmieszamy sodę oczyszczoną z octem? Czy balon zawsze pęka gdy go przekłuwamy? Podczas warsztatów uczniowie zamienią się w prawdziwych naukowców i przeprowadzą liczne doświadczenia w laboratorium „Generator Mocy”. Dowiedzą się m.in. co to jest napięcie powierzchniowe, siła spójności cząsteczek, a także poznają właściwości dwutlenku węgla.


“Na pierwszy rzut…OKO!” (klasy 0-III)

Na czym polega proces widzenia i po co nam łzy? Na zajęciach poznacie budowę oka oraz odkryjecie kilka złudzeń optycznych, dzięki którym wykonacie magiczne sztuczki. Mamy Oko na oku 😉


“Wsłuchaj się w głos serca…” (klasy 0-VI)

Zajęcia dotyczą obiegu krwi w organizmie, funkcjonowania serca i jego budowy. Wszystko zostanie pokazane na “żywym” przykładzie. Dowiedz się jak działa pompa, którą masz w sobie.


“Nadstaw ucha i nie daj się oszukać” (klasy 0-VI)

Poznaj budowę ucha i dowiedz się co ma z nim wspólnego młot pneumatyczny. Wspomnimy także o istocie … dźwięku, sprawdzimy, czy ucho potrafi oszukać mózg i skonstruujemy dziwaczny instrument muzyczny.


“Zajęcia detektywistyczne – umysłowa rozgrzewka” (w warsztatach może wziąć udział maksymalnie 30 osób, klasy III-VI)

Podczas warsztatów dzieci mają okazję wcielić się w role detektywów, których zadaniem jest rozwiązanie wielu intrygujących zagadek. Dla badawczych umysłów dobrym treningiem są rozmaite eksperymenty, ułatwiające poznanie i zrozumienie otaczającego świata. Korzystając ze wskazówek i analizując zebrane dowody, detektywi samodzielnie prowadzą śledztwo i znajdują odpowiedzi na pytania. Na koniec warsztatów otrzymują także odznakę dra Glutka.


“Programowanie dziecinnie proste” (klasy IV-VI)

Ozoboty – maleńkie, wesołe kuleczki rozpoznają kolory i potrafią wykonywać polecenia. Wystarczy narysować linię na zwykłej kartce papieru i zastosować proste kolorowe komendy, żeby robot zrealizował misję, którą mu zlecimy. Ozoboty to nowość na polskim rynku i jedno z najmniejszych urządzeń tego typu, służących do interaktywnej, twórczej zabawy. To idealne narzędzie przeznaczone do szkolnych zadań dydaktycznych związanych z informatyką i robotyką, zdobywca głównych nagród w kategorii “Best Robot” na światowych targach w USA: “Consumer Electronics Show” w 2015 r. i “International Toy Fair” w 2014 r. Pomimo swoich gabarytów daje mnóstwo możliwości, rozwija wyobraźnię, logiczne myślenie, a dzieci uczą się programowania zupełnie nieświadomie i z ogromną przyjemnością.


“Śladami EdiSwana. Żarówka z ołówka” (klasy IV-VIII, II i III gimnazjum)

Jak długo świeciła pierwsza żarówka? Czy da się samodzielnie zbudować własną? Zapraszamy na zajęcia poświęcone wynalazkowi, który miał ogromny wpływ na rozwój ludzkości. Opowiemy o jednym z najgenialniejszych odkrywców – Thomasie Edisonie, przedstawimy budowę żarówki, a także dokładnie wyjaśnimy dlaczego świeci. W trakcie warsztatów zaprosimy do wspólnego budowania obwodu elektrycznego. Zdradzimy również, jak domowym sposobem wykonać prostą żarówkę.


Enigma ludzkiego ciała, czyli DNA jako najstarszy kod świata” (klasy VIII, III gimnazjum, szkoły ponadpodstawowe)

Kody są używane od tysięcy lat. Już Egipcjanie potrafili zakodować informacje i umieścić je w takiej “dziwacznej” postaci w grobowcach i świątyniach. W trakcie zajęć poznacie związki chemiczne budujące organizmy, a przy pomocy doświadczenia wyizolujecie DNA z z owoców i warzyw. Dodatkowo każdy z Was będzie potrafił wyjaśnić różnicę pomiędzy informacją genetyczną, a kodem genetycznym. Rozwiążemy kilka logicznych łamigłówek i zbudujemy trójwymiarowy model DNA – zupełnie jak prawdziwi naukowcy.


“Bądź na fali w swojej przestrzeni” (klasy VII-VIII, II i III gimnazjum, szkoły ponadpodstawowe) 

Dlaczego zwierzęta uciekają z pewnych terenów kilka dni przed trzęsieniem ziemi? Jak daleko od nas uderzy piorun? Uczniowie przy pomocy doświadczeń dowiedzą się czym jest fala i poznają jej właściwości. Wspólnie wykonają falownicę, a laboratorium „Generator mocy” zamieni się w prawdziwe laboratorium dźwięku.


Wszelkich informacji na temat zakupu biletów i rezerwacji miejsc udzielamy pod numerem 41 278 72 50.