Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > ARCHI+ dla Energetycznego Ogrodu Doświadczeń i Skye Inc

ARCHI+ dla Energetycznego Ogrodu Doświadczeń i Skye Inc

Energetyczny Ogród Doświadczeń będący częścią Energetycznego Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego wygrał pierwszą nagrodę w konkursie ARCHI+. Wyróżniony został też budynek Skye Inc.


Energetyczny Ogród Doświadczeń KPT wygrał w kategorii przestrzeń publiczna głosami internautów i ekspertów. Projekt opracowali  architekci Piotr Giemborek i Paweł Giemborek z Fabryki Dekoracji. Drugie miejsce w głosowaniu internautów w kategorii budynków użyteczności publicznej zdobyła przebudowa i rozbudowa budynku Wyższej Szkoły Umiejętności, na potrzeby Zespołu Inkubatorów Technologicznych KPT (Skye Inc). Projekt wykonali m.in. Tytus T. Stopa, Stanisław Karpiel oraz Rafał Podstawka.

Konkurs na najlepsze realizacje w Kielcach i terenie województwa świętokrzyskiego oddane do użytku w roku 2015 i 2016 ARCHI+ organizowany jest przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział w Kielcach przy współudziale Stowarzyszenia Kieleckie Inwestycje oraz Towarzystwa Przyjaciół Kielc. Wyróżniane zostały budynki nadające przestrzeni nową jakość, szanujące wartości historyczne i kulturowe otoczenia.

Energetyczny Ogród Doświadczeń to jedyne takie miejsce w Kielcach przeznaczone do naukowej zabawy, rekreacji i twórczego relaksu dla dzieci i dorosłych. Powstało przede wszystkim jako uzupełnienie edukacyjnej oferty ECN. Ale chcieliśmy też stworzyć miejsce, gdzie również lokatorzy Parku, czyli pracownicy firm, mogą w wolnej chwili się relaksować. Coraz więcej pracodawców stawia na strefy relaksu, służące regeneracji sił umysłowych. Z czasem okazało się, że Ogród stał się również atrakcją dla mieszkańców Kielc – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT, który we wtorek, 20 czerwca odebrał nagrodę.

Ogród pozwala na organizację pikników popularnonaukowych i komunikowanie nauki szerokiemu gronu odbiorców. – Chodziło nam o to, by spotkania nie odbywałyby się tylko w zamkniętym laboratorium i na wystawie ECN, ale także na świeżym powietrzu. Ogród to umożliwia – zauważa Szymon Mazurkiewicz i podkreśla, że nie jest to zwykły plac zabaw, ale przestrzeń, której w Kielcach wcześniej brakowało. Jest tam wiele urządzeń, z których korzystać mogą nie tylko dzieci, ale i dorośli. Zjeżdżalnie wykorzystujące różnice poziomów terenu, trampolina, równoważnie czy karuzela napędzana w nietypowy sposób, a dla najmłodszych specjalne literki przeznaczone do wspinaczki. Wszystkie stanowiska posiadają merytoryczną oprawę – opisy, ciekawostki naukowe, a także tło historyczne. Dla dorosłych przygotowano siłownię, której użytkownicy mogą dowiedzieć się, ile energii zużywamy podczas wykonywania określonych czynności, a także stanowiska do grillowania. Dopełnieniem przestrzeni jest scena, umożliwiająca organizację spotkań i pokazów naukowych, oraz pompowany ekran do projekcji filmowych w kinie letnim. Miejsce to posiada również specjalnie przygotowane futurystyczne altanki w których można przeprowadzać warsztaty naukowe, szkolenia, a także spotykać się ze znajomymi.

Budowa Ogrodu to koszt blisko 800 tys. zł. Powstał w ramach projektu “Rozwój infrastruktury i obszarów B+R Kieleckiego Parku Technologicznego” współfinansowanego z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.


Budowa inkubatora technologicznego Skye Inc wraz z zapleczem B+R na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego to inwestycja, która także zrealizowana została dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej  w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Budynek należący kiedyś do Chemaru, a potem siedziba WSU po przebudowie w unikalny sposób łączy dbałość o środowisko naturalne i nowoczesne technologie. To właśnie w tym budynku mieści się Energetyczne Centrum Nauki.

Jak zauważa Justyna Lichosik, zastępca dyrektora Kieleckiego Parku Technologicznego, Skye Inc to jeden z najnowocześniejszych budynków w Kielcach i bez wątpienia zasługuje na wyróżnienie. – Skye posiada szereg rozwiązań, które są proekologiczne. Dzięki fotowoltaice z elewacji budynku produkujemy prąd, który jest wykorzystany wewnątrz. Są tu inteligentne rozwiązania sterujące oświetleniem ledowym po to, by zminimalizować zużycie energii. Ciepło odzyskiwane jest z wentylacji, by zaoszczędzić na ogrzewaniu – wymienia Justyna Lichosik i zauważa, że budynek jest też bardzo ciekawy jeśli chodzi o jego funkcje i przeznaczenie. Znajdują się w nim, oprócz Energetycznego Centrum Nauki, laboratoria IT i ICT, Biblioteka Materiałowa, sala konferencyjna, bufet, a przede wszystkim nowocześnie i komfortowo wyposażone biura, które cieszą się dużą popularnością wśród wynajmujących.  – Zadbaliśmy również o to, by teren wokół budynku był funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie. Są ławki i można spędzać tam czas relaksując się. Jest duża ilość zieleni – w trakcie procesu budowy, staraliśmy się oszczędzić drzewa, które rosły tam od dawna – dodaje zastępca dyrektora KPT.

Justyna Lichosik podkreśla, że modernizacja obiektu, który ma kilkadziesiąt lat, była wielkim wyzwaniem. Budynek po WSU po przejęciu był dość mocno zawilgocony. Aby przez długie lata mógł być użytkowany, jednym z poważnych zadań było jego osuszenie i zaizolowanie. Równie trudne było położenie szklanej, fotowoltaicznej elewacji. – Nie lada sztuką było stworzenie z niego atrakcyjnej powierzchni i spełnienie dzisiejszych norm jeśli chodzi o energooszczędność budynku i parametry termiczne – mówi. Wymagającym zadaniem była aranżacja Energetycznego Centrum Nauki. – Zdecydowaliśmy wspólnie z projektantami, że tę wysoką powierzchnię wykorzystamy nie tylko na duże eksponaty, ale podwiesimy też tam antresolę, gdzie dziś znajduje się laboratorium – opowiada Justyna Lichosik.

Dzięki realizowanym przez KPT inwestycjom miejska przestrzeń zyskała nową jakość. Docenili to mieszkańcy, czego dowodem są nagrody – podsumowuje Szymon Mazurkiewicz.