Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Przyjdź, zobacz, zainspiruj się… Poznaj Energetyczne Centrum Nauki KPT

Przyjdź, zobacz, zainspiruj się… Poznaj Energetyczne Centrum Nauki KPT

Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego po raz kolejny włącza się do ogólnopolskiej akcji pn. Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W piątek 19 maja również poza tradycyjnymi godzinami zwiedzania odwiedzjący będą mogli zobaczyć jak zmieniła się przestrzeń Centrum.


W 2013 r. Kielecki Park Technologiczny kupił budynek po Wyższej Szkole Umiejętności, który pierwotnie należał do zakładów „Chemar”, funkcjonujących pod nazwą “Zakłady Budowy Przewodów i Armatury”. W latach pięćdziesiątych był to obiekt socjalno-kulturalny, w którym znajdowała się stołówka, przychodnia zdrowia, laboratorium, a nawet wydział zamiejscowy krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

W 1959 roku na drugim piętrze budynku (dokładnie w tym miejscu, gdzie teraz znajduje się ECN), uruchomiono zakładowe kino „Armatury”, którego pomysłodawcą był Ryszard Fijałkowski, wieloletni pracownik Chemaru i autor monografii o historii tego ważnego dla miasta zakładu. Pieczę nad kinem sprawował Klub Zakładowy, a widzowie mieli okazję oglądać m.in. takie filmy jak western “W samo południe” z Gary Cooperem. Większość widowni stanowili pracownicy Chemaru, ich rodziny i znajomi. Kiedy w centrum miasta otwarto kolejne kina, seanse odbywały się coraz rzadziej i „Armatury” zamknięto. Salę po kinie zaczęto wykorzystywać do organizacji  zabaw, akademii i choinek dla dzieci.


Energetyczne Centrum Nauki KPT powstało dzięki projektowi „Rozwój infrastruktury i obszarów B+R Kieleckiego Parku Technologicznego” współfinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. ECN rozpoczęło swoją działalność 18 listopada 2015 roku i znajduje się na II piętrze Inkubatora Technologicznego SKYE INC, przy ul. Olszewskiego 6. Na przestrzeń Centrum składa się sala o wielkości 360m2, w której znajduje się interaktywna ekspozycja, laboratorium „Generator mocy”, kameralne kino 3D oraz hal o powierzchni 100 m2, mieszczący recepcję, szatnie oraz naukowy sklepik. Uzupełnieniem ECN jest Energetyczny Ogród, znajdujący się przy ul. Olszewskiego, obok parkingu KPT – Marina Bay. W zielonej enklawie nauka przeplata się z zabawą, relaksem i odpoczynkiem, to kolejne miejsce na eksperymentowanie.


Dni Otwarte Funduszy Europejskich w ECN odbędą się 19 maja o godz. 17, 18 oraz 19. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wcześniej zarezerwować miejsca pod nr 41 278 72 50. Ze względu na możliwości sali wystawowej liczba miejsc jest ograniczona. Wstęp wolny.


Zachęcamy również do poznania innych inwestycji KPT. Więcej TUTAJ.


Serdecznie zapraszamy!