Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > 10 listopada – międzynarodowe święto centrów nauki

10 listopada – międzynarodowe święto centrów nauki

Co łączy Energetyczne Centrum Nauki, ONZ i zachmurzenie? Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki, który po raz pierwszy  będziemy obchodzić 10 listopada. W Polsce do wspólnego świętowania zaprasza 29 instytucji zrzeszonych w SPiN (Porozumienie Społeczeństwo i Nauka).


Na świecie działa ok. 3 tys. centrów nauki, odwiedzanych co roku przez ok. 300 mln. osób. Tak duża frekwencja pokazuje, że poznawanie praw nauki przez samodzielne eksperymentowanie jest atrakcyjne i potrzebne.

Działalność centrów to jednak nie tylko interaktywne wystawy, warsztaty czy pokazy. To zachęcanie do kreatywnego myślenia, odpowiedzialności oraz zaangażowania w dialog na temat globalnych problemów. Oczywiście, poszczególne instytucje często różnią się od siebie. Mają inny program, odbiorców, charakter działań. UNESCO dostrzegło rosnącą rolę centrów nauki oraz związek ich działalności z celami zrównoważonego rozwoju ONZ. Powołanie Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki świadczy o tym, że środowisko to jest doceniane w skali światowej.


Polskie centra nauki, choć istnieją o wiele krócej, bardzo szybko się rozwijają i świadomie wpisują w ten światowy nurt.  W 2013 r. powstało Porozumienie Społeczeństwo i Nauka SPiN, w którego skład wchodzi dziś 36 instytucji, które dzielą się dobrymi praktykami, współpracują programowo, realizują wspólne projekty, biorą udział w debacie publicznej. Promują naukę i wzbogacają środowisko edukacji.

W naszym kraju powstało nieoczekiwanie dużo instytucji, zaangażowanych w działania budujące relacje między nauką i społeczeństwem. Już w zeszłym roku instytucje zorganizowały ogólnopolski SPiN Day, który teraz odbywa się w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki. Na światowej mapie miejsc aktywnie biorących udział w obchodach, Polska reprezentacja przedstawia się imponująco. To ogromne zaangażowanie zwróciło uwagę międzynarodową i wywołało bardzo pozytywne reakcje.


W 34 miejscach przygotowywane są specjalne atrakcje, nawiązujące tematycznie do 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Odbywać się będą wystawy, warsztaty i pokazy naukowe, obejmujące swoją tematyką zagadnienia z wielu obszarów wiedzy. W niektórych instytucjach pojawią się goście specjalni, na co dzień związani z innymi miastami. Taka wymiana jest możliwa dzięki współpracy w ramach SPiN.

Wspólnym elementem, który zobaczymy we wszystkich miejscowościach, jest prezentacja wyników światowego eksperymentu związanego z obserwacją chmur, przeprowadzonego w październiku tego roku. Mogli w nim wziąć wszyscy chętni, zaopatrując się w specjalną aplikację na smartfony. Zebrane dane umożliwiły stworzenie globalnej mapy zachmurzenia.

Takie przedsięwzięcie nie powiodłoby się, gdyby nie zaangażowanie ogromnej liczby osób, żyjących w bardzo różnych geograficznie miejscach. Te przykłady pokazują, że niektóre ważne cele mogą być realizowane tylko w wyniku współpracy wielu podmiotów, a działania lokalne mogą mieć globalne znaczenie.


W Kielcach Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki można świętować w Energetycznym Centrum Nauki.

W programie:

WARSZTATY POPULARNONAUKOWE

skierowane do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (zapraszamy na godzinę: 8.30, 10.30 i 12.30) – konieczna rezerwacja telefoniczna pod numerem: 41 278 72 50.


WIECZORNE LABORATORIUM NAUKOWE – godz. 18.00 – 19.30.

skierowane do rodzin z dziećmi (90 minutowe zajęcia rozpoczną się wyjątkowo o godzinie 18.00). Bilety na wieczorne laboratorium familijne są dostępne na naszej stronie: bilety.ecn.kielce.pl w promocyjnej cenie 10 zł/os.


Na uczestników czeka moc eksperymentów oraz pokazów popularnonaukowych związanych z chmurami oraz energią. Młodzi naukowcy dowiedzą się jak rozpoznać kształt chmur i przewidzieć pogodę. Wspólnie z edukatorami sprawdzą czy da się zrobić chmurę w butelce albo wycisnąć ją jak cytrynę oraz czy może z niej spaść kolorowy deszcz – mówi Sylwia Mularczyk, kierownik Energetycznego Centrum Nauki.

Nasi goście wykonają także szereg doświadczeń dotyczących energii. Czy energię znajdziemy w piłeczce pingpongowej, sprężynce i w płomieniu? Tego dowiecie się eksperymentując w laboratorium już 10 listopada – dodaje.


Serdecznie zapraszamy.