Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > 14 maja zapraszamy na Dzień Otwarty Funduszy Europejskich

14 maja zapraszamy na Dzień Otwarty Funduszy Europejskich

Zobaczcie jak zmienił się budynek w którym znajduje się nasze centrum dzięki funduszom unijnym i realizacji projektu “Rozwój infrastruktury i obszarów B+R Kieleckiego Parku Technologicznego”.

 

Już w najbliższą sobotę obchodzimy podwójne święto. 14 maja 2016 można zwiedzać Energetyczne Centrum Nauki bezpłatnie w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich oraz Europejskiej Nocy Muzeów.

Ekspozycja zostanie udostępniona zwiedzającym bezpłatnie. Zmieniliśmy także godziny i sesje zwiedzania, chcemy, żeby jak największa liczba osób mogła zobaczyć naszą wystawę. Centrum będzie czynne aż do 22.00 – mówi Sylwia Mularczyk, kierownik Energetycznego Centrum Nauki.

 

W 2013 r. Kielecki Park Technologiczny kupił budynek po Wyższej Szkole Umiejętności, który pierwotnie należał do zakładów „Chemar”, funkcjonujących pod nazwą “Zakłady Budowy Przewodów i Armatury”. W latach pięćdziesiątych był to obiekt socjalno – kulturalny w którym znajdowała się stołówka, przychodnia zdrowia, laboratorium, a nawet wydział zamiejscowy krakowskiej Akademii Górniczo – Hutniczej.

W 1959 roku na drugim piętrze budynku (dokładnie tutaj, gdzie teraz znajduje się ECN), uruchomiono zakładowe kino „Armatury”, otwarte dla mieszkańców Kielc.

– Inicjatorem powstania kina był Ryszard Fijałkowski, w Chemarze człowiek – instytucja – opowiada Tomasz Jóźwik, wieloletni pracownik i autor monografii o historii tego ważnego dla miasta zakładu. – Kinem opiekował się Klub Zakładowy, a na filmy takie jak western “W samo południe” z Gary Coperem, chodziły tłumy.

Większość widowni stanowili pracownicy Chemaru, ich rodziny i znajomi. Kiedy w centrum miasta otwarto kolejne kina, seanse odbywały się coraz rzadziej i „Armatury” zamknięto. Salę po kinie zaczęto wykorzystywać do organizacji  zabaw, akademii i choinek dla dzieci.

– W 2013 roku, kiedy pojawiło się marzenie, aby Kielce miały własne centrum nauki, chcieliśmy stworzyć przestrzeń posiadającą niezwykły klimat – mówi Sylwia Mularczyk, pomysłodawca i autor koncepcji Energetycznego Centrum Nauki. –  Zwiedzający ECN mają znaleźć się na chwilę w innym czasie i rzeczywistości. Wszystko po to, żeby poczuć jeszcze większą ciekawość świata.

– Najważniejsze, że budynek, który mógł być zniszczony, jednak został zachowany i będzie nadal pełnił ważną rolę – cieszy się Tadeusz Jóźwik.

Przestrzeń ma swój charakter, dlatego pozostawiliśmy wiele starych elementów. Udało się na przykład zachować strop z charakterystyczną kolebką na suficie, odnowiliśmy złocenia, znajdujące się na ozdobnych belkach.

 

Energetyczne Centrum Nauki zostało otwarte dla zwiedzających w listopadzie ubiegłego roku. Ekspozycja jest zlokalizowana w Kieleckim Parku Technologicznym przy ulicy Olszewskiego 6, na II piętrze Inkubatora Technologicznego SKYE INC. ECN to sala o wielkości 360 m2, mieszcząca wystawę interaktywną, laboratorium, kino 3D oraz 100 metrowy hal w którym znajdują się recepcja, szatnia i sklepik naukowy.

Poprzez eksperymentowanie oraz prowadzenie doświadczeń zachęcamy do zaangażowania się w poznawanie i zrozumienie świata, a także pogłębiania wiedzy. Nasza przestrzeń jest przygotowana dla wszystkich niezależnie od wieku.

 

Aby obejrzeć wystawę 14 maja 2016 r. i skorzystać z bezpłatnego wejścia na ekspozycję, należy pobrać bilet ze strony: bilety.ecn.kielce.pl wybierając termin i godzinę zwiedzania. Liczba miejsc jest ograniczona ze względu na możliwości sali wystawowej. 

Serdecznie zapraszamy!