Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > Oficjalne otwarcie Energetycznego Ogrodu

Oficjalne otwarcie Energetycznego Ogrodu

Jarmark popularnonaukowy, wybuchowe eksperymenty, konstruowanie rakiet, olbrzymie bańki mydlane – to tylko część atrakcji przygotowanych przez Energetyczne Centrum Nauki w związku z oficjalnym otwarciem Energetycznego Ogrodu Doświadczeń.

7 maja 2016 roku w Energetycznym Centrum Nauki świętujemy otwarcie nowej, nietypowej przestrzeni przeznaczonej do naukowej zabawy, rekreacji i twórczego relaksu.

 

Jarmark popularnonaukowy

Od godz. 11.00 Energetyczny Ogród stanie się wielkim laboratorium w którym szaleni naukowcy przeprowadzą mnóstwo wybuchowych eksperymentów . Wspólnie z edukatorami ECN wykonacie ciekawe doświadczenia związane m.in. z napięciem powierzchniowym, ciśnieniem, gęstością płynów i polimerami. Przy specjalnie przygotowanych stanowiskach będzie można obserwować reakcje chemiczne.

– Przekonacie się, że zwykła woda posiada magiczne właściwości, a lampy z buzującą lawą można wykonać samodzielnie z ogólnie dostępnych materiałów. Przetestujecie również naukowe zabawki przygotowane przez naszą drużynę mocy mówi Sylwia Mularczyk.

W ogrodowych altanach od godz. 11.00 będzie można również skonstruować rakiety napędzane w nietypowy sposób.

Start maszyn, połączony z finałowym odliczaniem zaplanowano na godz. 14.00.

 

Z okazji otwarcia ogrodu bilety do Energetycznego centrum Nauki w promocyjnej cenie 10 zł/os.

Otwarcie ogrodu jest doskonałą okazją do obejrzenia ekspozycji kieleckiego centrum nauki.

Wystawa ECN opowiada o energii i składa się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Ekspozycja jest podzielona na trzy strefy: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”, które tworzą spójną opowieść, dotyczącą zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie.

– Odwiedzając naszą przestrzeń przeżyjecie prawdziwą przygodę – mówi Sylwia Mularczyk, kierownik Energetycznego Centrum Nauki. – Na wystawie można znaleźć wiele wspaniałych urządzeń, dzięki którym nauka wcale nie jest nudna – dodaje.

 

Sesja zwiedzania ECN trwa 90 minut. Sobotnie wejścia na wystawę odbywają się co dwie godziny: o 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00.

Bilety w promocyjnej cenie 10 zł/os. można kupić przez stronę internetową lub w kasach centrum bezpośrednio w dniu zwiedzania.

 

Balonowy zawrót głowy i gigantyczne bańki mydlane

Jak przebić balon, żeby nie pękł? Czy Edward Balonogłowy przetrwa starcie z tuzinem gwoździ? Czy bańki mogą być kwadratowe i płaskie?

Uczestnicy naukowej zabawy poznają odpowiedzi na te i inne pytania, dzięki mobilnym stanowiskom eksperymentalnym, przygotowanym przez pracowników Energetycznego Centrum Nauki specjalnie z okazji oficjalnego otwarcia ogrodu.

Jak niekonwencjonalnie napompować balon, sprawdzić jego wytrzymałość i przekonać się, że nie jest taki delikatny na jaki wygląda? O tym przekonacie się już 7 maja – wyjaśnia Magdalena Długosz, edukator ECN. – Będzie można również wykonać gigantyczne, kolorowe bańki mydlane. To wspaniała atrakcja przygotowana z myślą o najmłodszych zwiedzajacych – dodaje.

 

Energetyczna gra terenowa

Wyjątkową atrakcję przygotowano również dla wielbicieli poszukiwania skarbów. W różnych punktach ogrodu zostaną ukryte tajemnicze przedmioty, związane z energią i jej wykorzystywaniem. Po mapy skarbów, zawierające wskazówki będzie można zgłaszać się do recepcji Energetycznego Centrum Nauki już od godz.10.00. Dla najbardziej wytrwałych przygotowano wspaniałe nagrody.

 

Informujemy, że 7 maja 2016 r. wstęp do Energetycznego Ogrodu jest bezpłatny. Na zwiedzanie wystawy centrum nauki należy kupić bilet w promocyjnej cenie –  10 zł/os. przez stronę internetową lub w kasach centrum.