Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > Aktualności > Wydarzenia > Aktualności > OFERTA WARSZTATÓW NA ROK SZKOLNY 2024/2025

OFERTA WARSZTATÓW NA ROK SZKOLNY 2024/2025

Podczas naszych warsztatów przekonacie się, że nauka nie jest nudna!


OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH NA ROK SZKOLNY 2024/2025

Laboratorium młodego chemika (0-III)

Co się stanie, gdy zmieszamy sodę oczyszczoną z octem? Czy można napompować balon bez dmuchania? Czy wszystkie wybuchy są niebezpieczne? Podczas warsztatów uczniowie zamienią się w prawdziwych naukowców i przeprowadzą „wybuchowe” eksperymenty w laboratorium „Generator mocy”.

Dlaczego tęcza jest kolorowa? (0-VI)

Jak powstaje tęcza i jakiego jest kształtu? Czy tęcza może mieć bliźniczkę i czy można zobaczyć ją nocą?

Tęcza – jedno z najpiękniejszych zjawisk występujących w przyrodzie. W Starym Testamencie symbol przymierza Boga z człowiekiem, według irlandzkiej legendy na jej końcu znajduje się garniec złota strzeżony przez skrzata Leprechauna. Czym właściwie jest tęcza i czemu zawdzięcza swe barwy? Jakie warunki muszą być spełnione, aby zobaczyć ją na niebie? Czy sami możemy wywołać tęczę? Odpowiedzi na te pytania poznacie na naszych warsztatach, samodzielnie wykonując kolorowe eksperymenty!

Świecące w ciemności – luminescencja (KLASY I-VIII)

Czy świetliki świecą tak samo jak żarówki? Czy istnieją świecące grzyby? Odpowiedzi na te i inne pytania uczestnicy poznają w trakcie eksperymentowania po ciemku! Dowiedzą się, na czym polega zjawisko bioluminescencji i jakie organizmy żywe potrafią emitować światło. Nie obędzie się bez wielu intrygujących doświadczeń, w trakcie których sprawdzą m.in. czy pieniądze i dokumenty świecą w ciemności, jakie substancje emitują światło i w jaki sposób zjawisko luminescencji pomaga w prowadzeniu śledztwa.

Zachłyśnij się wiedzą – tajemnice wody (KLASY IV-VIII)

Jako jedyna występuje na Ziemi w trzech stanach skupienia. Potrafimy po niej pływać żaglówkami i statkami, a nawet szusować na nartach wodnych. Dlaczego więc nie możemy po niej chodzić? Czy istnieją organizmy, które to potrafią? Ile człowiek jest w stanie przeżyć bez wody? Na te i inne pytania uczniowie poznają odpowiedzi w trakcie eksperymentowania.

Optyka z przymrużeniem oka (KLASY I-VIII)

Uczestnicząc w zajęciach, uczniowie na własne oczy zobaczą… oczy (gotowy model oka;)). Edukatorzy omówią zjawisko załamania promieni świetlnych, wyjaśnią na czym polega iluzja optyczna, a uczestnicy wykonają szereg eksperymentów związanych z tym zjawiskiem.

Zakodowani – DNA jako najstarszy kod świata (VII-VIII kl)

Warsztaty “Zakodowani – DNA jako najstarszy kod świata” zapewnią uczestnikom fascynującą podróż w świat genetyki. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli poznać strukturę i funkcje DNA  oraz zrozumieć, jakie znaczenie ma ono dla dziedziczenia cech.
Dowiedzą się, jakie informacje zawarte są w kodzie genetycznym, a także jaka jest jego rola                 w różnych aspektów naszego życia. Wyjaśnimy czym jest talentowe DNA. Przeprowadzimy eksperymenty polegający na izolacji materiału genetycznego z owoców i zbudujemy model helisy DNA.

Go Dash. Posprzątaj świat (IV-VI)

Rewolucja technologiczna nie zwalnia. Roboty dziś towarzyszą człowiekowi na co dzień, a z Dashem nawet sprzątanie jest przyjemnością. Podczas warsztatów „Go Dash. Posprzątaj świat”, uczestnicy poznają roboty Dash, które pomogą w segregacji odpadów. W czasie zabawy z Dashami przekonamy się, że recykling nie musi być nudny i dzięki niemu stworzymy własną orkiestrę.

Cztery żywioły z krainy OZe (V-VIII)

Woda, ogień, ziemia i powietrze – siły natury i nasi sprzymierzeńcy. Każdy z tych żywiołów może zostać poskromiony, aby ułatwić nam życie.

OZE, czyli odnawialne źródła energii, to zasoby przyrody, które mogą w krótkim czasie się odtworzyć, a ich wykorzystywanie jest przyjazne dla środowiska. Edukatorzy odkryją przed Wami tajemnice pozyskiwania prądu ze słońca, wiatru, źródeł geotermalnych, turbin wodnych i biomasy. Przetestujecie, jak działają panele fotowoltaiczne oraz wiatraki, zbudujecie turbinę wodną oraz wykorzystacie wodór do wytworzenia energii elektrycznej. Zmierzycie także, ile prądu potrzeba, aby zasilić suszarkę, czajnik elektryczny albo piekarnik.
Odkryjcie z nami, jak korzystać z siły wody, ognia, ziemi i powietrza!

Egipskie spa (IV-VIII)

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się nieco o historii kąpieli od słynnych kąpieli Kleopatry w oślim mleku z miodem i płatkami róży, przez czasy Marii Antoniny, która jadła śniadania w wannie, po Mo Constantine, która stworzyła pierwsze kule do kąpieli.

Nie zabraknie również wielu naukowych ciekawostek. Jakie właściwości i funkcje posiada skóra? Co to jest melanina i dlaczego dzieci rodzą się z niebieskimi oczami? Oprócz tego, uczestnicy warsztatów zbadają pH różnych kosmetyków do pielęgnacji, dowiedzą się jak działają kremy z filtrem UV oraz pobawią się w Mo Constantine, współzałożycielkę firmy Lush (która wymyśliła kule do kąpieli) i stworzą swoje własne kule do kąpieli.

Podnosimy temperaturę, czyli eksperymenty na gorąco (IV-VIII)

Za oknem temperatura raz rośnie, a raz spada, dlatego w ECN podniesiemy temperaturę i sprawdzimy jak wpłynie ona na nasz organizm i materię. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, czym jest rozszerzalność cieplna i termokurczliwość. Odpowiemy na pytanie, jak lata balon i jak naprawić zgniecioną piłeczkę do tenisa stołowego.

Kot czy pies? A może Dash? (IV-VI)

Przeżyjmy razem fascynującą podróż przez świat domowych pupili. W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się korzystać z możliwości robotów Dash, które zapewnią niezapomniane chwile rozrywki i kreatywności. Będą tworzyć dzieła sztuki współczesnej, uczyć się gry na cymbałkach, a także trenować rzuty piłką.

Z kwiatka na kwiatek, czyli sekrety pszczół (IV-VIII)

Wszystkich miłośników przyrody i pysznego miodu  zapraszamy na warsztaty ,,Z kwiatka na kwiatek, czyli sekrety pszczół”. Zbudujecie  model kwiatów oraz poznacie wyjątkowość pszczelego tańca. Wspólnie zastanowimy się nad znaczeniem pszczół i zapylania dla naszego środowiska oraz  powstawania owoców i nasion. Wiosną i latem wysiejecie rośliny miododajne, a jesienią i zimą wykonacie świece z wosku pszczelego.

Warsztaty będą pełne fascynujących ciekawostek o pszczelej rodzinie, które na długo pozostaną w waszej pamięci. Dołączcie do naszej przygody w kręgu pszczół i kwiatów.

Mali odkrywcy – przygody na krańcu świata (IV-VIII)

Wyruszcie z nami na wyprawę dookoła świata! Odwiedzimy między innymi Hiszpanię, Amerykę Północną, Indie i Australię, aby wykonać doświadczenia, które przybliżą nam wiedzę o świecie. Skąd pochodzi lizak Chupa Chups i do czego może służyć w laboratorium chemicznym? Dlaczego woda z obu oceanów nie miesza się? Jakie przyprawy pochodzą z Indii? Tego wszystkiego dowiecie się podczas naszych warsztatów! Wspólnie wykonamy bumerang, a nawet… model wulkanu.

Eksperymenty z głową w chmurach (IV-VIII)

Chmury są fascynującym etapem obiegu wody w przyrodzie – potrafią magazynować nawet setki tysięcy ton wody. Jak zatem utrzymują się w powietrzu? Podczas naszych warsztatów odkryjecie ten i mnóstwo innych sekretów chmur, dowiecie się, czym jest sublimacja i dysocjacja, stworzycie mgłę, deszcz, a nawet… własną chmurę! Wyjaśnimy przyczynę zróżnicowania kształtu chmur, przy tym nauczymy się jak kształt chmury może pomóc przewidzieć zmiany pogodowe, wcielając się w rolę meteorologów.

Jednym kliknięciem… – Photony (KLASY IV-VI)

Miłośnicy programowania spotkają się z robotem Photon, który razem z nimi będzie poznawał świat. Uczestnicy zostaną jego przewodnikami i kompanami do zabawy, a korzystając z aplikacji multimedialnej oraz tabletu wybiorą się w niezapomnianą podróż do świata kodów. Pomogą robotowi poruszać się w określonych kierunkach, rozpoznawać kolory, wydawać dźwięki, reagować na bodźce oraz wchodzić w interakcję z otoczeniem.


Zajęcia są przeznaczone dla grup dzieci w wieku szkolnym wraz z opiekunami.

Jednorazowo na zajęcia zapraszamy maksymalnie 30 osób.

Czas trwania warsztatów wynosi 45 minut.

WTOREK – PIĄTEK o godz.: 10.30, 12.30

Cennik dostępny TUTAJ. Na dziesięcioro dzieci w grupie przypada jedna bezpłatna wejściówka dla opiekuna.


REZERWACJE

Aby odwiedzić ECN grupowo należy wcześniej zarezerwować bilety. Zachęcamy również gości indywidualnych do upewnienia się czy w wybranym terminie miejsca są dostępne. Rezerwacji dla grup można dokonać mailowo na adres rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl.


Wszelkich informacji na temat zakupu biletów i rezerwacji miejsc udzielamy pod numerem 41 278 72 50.