Energetyczne Centrum Nauki

Zamknij
Energetyczne Centrum Nauki Industria > ECN to MY > O nas

O nas

Jeszcze niedawno plac budowy i adaptacja zniszczonego obiektu na potrzeby Inkubatora Technologicznego. Dziś piękny, nowoczesny budynek ze szklaną elewacją, laboratoria IT, biura, biblioteka materiałowa i tętniąca życiem baśniowa fabryka energii na drugim piętrze – Energetyczne Centrum Nauki.

W 2013 r. Kielecki Park Technologiczny kupił budynek po Wyższej Szkole Umiejętności, który pierwotnie należał do zakładów „Chemar”, funkcjonujących pod nazwą “Zakłady Budowy Przewodów i Armatury”.
W latach pięćdziesiątych był to obiekt socjalno – kulturalny w którym znajdowała się stołówka, przychodnia zdrowia, laboratorium, a nawet wydział zamiejscowy krakowskiej Akademii Górniczo – Hutniczej.

W 1959 roku na drugim piętrze budynku (dokładnie tutaj, gdzie teraz znajduje się ECN), uruchomiono zakładowe kino „Armatury”, otwarte dla mieszkańców Kielc.

– Inicjatorem powstania kina był Ryszard Fijałkowski, w Chemarze człowiek – instytucja – opowiada Tomasz Jóźwik, wieloletni pracownik i autor monografii o historii tego ważnego dla miasta zakładu. – Kinem opiekował się Klub Zakładowy, a na filmy takie jak western “W samo południe” z Gary Coperem, chodziły tłumy.

Większość widowni stanowili pracownicy Chemaru, ich rodziny i znajomi. Kiedy w centrum miasta otwarto kolejne kina, seanse odbywały się coraz rzadziej i „Armatury” zamknięto. Salę po kinie zaczęto wykorzystywać do organizacji  zabaw, akademii i choinek dla dzieci.

– W 2013 roku, kiedy pojawiło się marzenie, aby Kielce miały własne centrum nauki, chcieliśmy stworzyć przestrzeń posiadającą niezwykły klimat – mówi Sylwia Mularczyk, pomysłodawca i autor koncepcji Energetycznego Centrum Nauki. – Zwiedzający ECN mają znaleźć się na chwilę w innym czasie
i rzeczywistości. Wszystko po to, żeby poczuć jeszcze większą ciekawość świata.

– Najważniejsze, że budynek, który mógł być zniszczony, jednak został zachowany i będzie nadal pełnił ważną rolę – cieszy się Tadeusz Jóźwik.

Przestrzeń ma swój charakter, dlatego pozostawiliśmy wiele starych elementów. Udało się na przykład zachować strop z charakterystyczną kolebką na suficie, odnowiliśmy złocenia, znajdujące się na ozdobnych belkach.

Naszym celem jest popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie. Zachęcamy do zadawania pytań na temat otaczającego świata oraz pomagamy w samodzielnym poszukiwaniu odpowiedzi.

Stanowiska interaktywne i urządzenia zbudowane na wystawie to autorskie koncepcje, zaprojektowane
i skonstruowane specjalnie dla Energetycznego Centrum Nauki. Wystawa jest nietypowa i bardzo uniwersalna. Ścieżek zwiedzania jest tyle, że wystarczy na co najmniej kilka wizyt.

Energetyczne Centrum Nauki to początek wielkiej podróży, która zmienia ludzi i wzbudza w nich zainteresowanie nauką. Tutaj chce się odkrywać, dziwić i zachwycać otaczającym światem.

Tutaj budzi się geniusz.